[NWN1] Co trzeba wiedzieć o łataniu... (patche)

Wiele problemów z grą wywołane jest błędnym sposobem łatania Nevera. Postanowiłem więc trochę napisać odnośnie rodzajów łat i sposobów ich instalacji. Informacje zebrane w poniższym poście są wynikiem wieloletniego czytania for, chałupniczego instalowania łat i ich betatestingu.

Oficjalne łaty dzielimy na 3 typy:
- zwykłe (czyli takie które aktualizują grę z jakiejś wersji na jakąś np.: z 1.30 na 1.66, z 1.66 na 1.67 etc)-poprawna instalacja takich łat wymaga uprzedniego zaktualizowania programu aktualizującego (updatera)
* Do tej grupy należą również łaty powrotne czy revertujące (czyli cofające na wersje poprzednie np.: z 1.67 na 1.66, z 1.65 na 1.64 etc.)
-krytyczne (czyli takie, które aktualizują grę do wersji wyższej nie zależnie od tego jaką gra ma wersje w danej chwili np.: łata na wersje 1.66 czy 1.67)
-inne typy(są to generalnie łaty albo nie wymagane do poprawnego działania gry albo łaty łat np.: HotFix, patch inkantacyjny -nie będę się o nich rozpisywał)

Główna różnica między łatami zwykłymi i krytycznymi polega na tym że łaty normalne aktualizują już istniejące pliki gry (modyfikują pliki danej wersji na nowszą)-innymi słowy łaty zwykłe posiadają informacje dla aktualizatora na temat jak zmienić daną wersje gry na inna. Łaty krytyczne natomiast złożone są po prostu z kluczowych plików gry które ulegają zmianom w procesie aktualizacji. Tudzież łaty krytyczne nadpisują odpowiednie pliki tak aby wersja gry zmieniła się z na taka jaką patch aplikuje nie zależnie od tego jaka wersje się aktualnie posiada.

Istnieją generalnie 3 sposoby na instalowanie łat - postaram się je tu skrótowo opisać (oczywiście należy wykonać TYLKO JEDEN - sami wybierzcie który):

1. Aktualizacja automatyczna
- zaktualizowanie samego programu aktualizującego (updatera); ową aktualizacje można pobrać ze strony Bioware'u - po pobraniu wystarczy uruchomić plik aktualizujący updater - on wykona resztę roboty.
- uruchomienie menu gry i wybranie opcji aktualizacja
- z menu aktualizatora wybieramy opcje aktualizuj.
Reszta aktualizacji odbywa się automatycznie.

Sam proces aktualizacji polega na ściągnięciu przez aktualizator najnowszej zwykłej łaty dostępnej na jego servie i zaaplikowaniu jej do gry (z punktu widzenia procesu aktualizacji działa jak aktualka ręczna z tym że updater sam ściąga sobie patcha) .
Zaletą takiej aktualizacji jest jej prostota w wykonaniu. Posiada ona niestety dość dużą wadę.
Poprawność tego typu aktualizacji zależna jest od transferu servera z którego aktualizacja jest pobierana. Jeżeli server ma z jakichś przyczyn ograniczony transfer uaktualnienie jest pobierane z błędami a jego instalacja doprowadza do różnego rodzaju problemów z płynnością i stabilnością gry.
Kolejną wadą jest aktualność łaty-bardzo często się zdarza że na server z którego aktualizator pobiera łatę nie posiada najnowszej wersji gry (łaty najpierw trafiają na stronę do ściągnięcia ręcznie a potem dopiero na serv aktualizatora stąd częste problemy z aktualizacją gry na świeżo po wydaniu nowej łaty)

2.Aktualizacja ręczna (polecana)

-zaktualizowanie samego programu aktualizującego (updatera); ową aktualizacje można pobrać ze strony Bioware - po pobraniu wystarczy uruchomić plik aktualizujący updater-on wykona resztę roboty.
- ściągamy odpowiednią zwykłą łatę z strona CDP
lub z Krainy Płonących Cieni i wrzucamy ją do folderu gdzie mamy grę zainstalowaną bez wypakowywania niczego z archiwum (*oczywiście łata musi być dobrana do kombinacji dodatków jakie posiadamy :
Dla posiadaczy podstawki należy ściągnąć łatę do podstawki
Dla posiadaczy podstawki i Sou należy ściągnąć łatę NWN+Sou
Dla posiadaczy podstawki i HotU należy ściągnąć łatę NWN+HotU
Dla posiadaczy podstawki i obu dodatków należy ściągnąć łatę NWN+Sou+HotU
Wersja gry musi się również zgadzać z wersją wyjściową łaty-czyli jeżeli mamy np. podstawkę w wersji 1.30 a chcemy ją zaktualizować na 1.66 musimy ściągnąć patcha do samej podstawki który aktualizuje grę z wersji 1.30 na 1.66)
- odłączamy Internet*
- uruchamiamy menu gry i wybieramy z niego aktualizacja
- z menu aktualizacja wybieramy opcje aktualizuj.


Podobnie do procesu aktualizacji automatycznej pliki zostają zmodyfikowane nie nadpisane. Może zaistnieć konieczność wyłączenia Internetu na czas aktualizowania gdyż aktualizator najpierw szuka aktualizacji na serwerze a dopiero potem w folderze gry.
Aktualizacja ręczna ma jednak wielką zaletę nad automatyczną –jest bezpieczniejsza.
Tu nie ma raczej możliwości problemów z płynnością czy stabilnością gry po aktualizacji(chyba że sam patch posiada jakieś błędy, został niepoprawnie ściągnięty z uwagi na problemy z połączeniem internetowym lub pliki gry są uszkodzone)
Jest to generalnie najbardziej poprawny, najbezpieczniejszy i najbardziej polecany sposób aktualizacji.


3. Aktualizacja krytyczna (zwana naprawczą)


- ściągamy łatę krytyczną i po prostu ją uruchamiamy (*oczywiście łata musi być dobrana do kombinacji dodatków jakie posiadamy :
Dla posiadaczy podstawki należy ściągnąć łatę do podstawki
Dla posiadaczy podstawki i Sou należy ściągnąć łatę NWN+Sou
Dla posiadaczy podstawki i HotU należy ściągnąć łatę NWN+HotU
Dla posiadaczy podstawki i obu dodatków należy ściągnąć łatę NWN+Sou+HotU
no i jeżeli jest w archiwum należy ją oczywiście wcześniej gdziekolwiek wypakować).


Łaty krytyczne generalnie działają dobrze chodź zgłaszano skrajne przypadki gdzie wywołują spowolnienia gry. Łaty krytyczne są generalnie uważane za łaty naprawcze-ich instalacja jest polecana gdy zwykła łata nie chce się instalować, gdy wywołuje błędy lub gdy są problemy z grą których nie można naprawić reinstalacją gry i zwykłym łataniem. Niedogodnością w używaniu łat krytycznych jest ich rozmiar(więcej ściągania).


Dodam na koniec że za wyjątkiem łat revertujących wersja gry powinna się zmieniać na wyższą w procesie łatania/instalowania dodatków.
Popularnym błędem jest:
- instalowanie podstawki
-łatanie na najwyższą wersje
-instalowanie dodatku
-łatanie na najwyższą wersje
-instalowanie drugiego dodatku
-łatanie na najwyższą wersje
Tak N I E należy robić-powinno się instalować NAJPIERW grę + dodatki a POTEM łaty

To znaczy że powinno się instalować dodatki w takiej kolejności aby wersja gry zmieniała się na wyższą (warto zwrócić uwagę na fakt iż przy instalacji dodatków aplikowane są łaty krytyczne dla kombinacji gra + dany dodatek)- zwykle kolejność polecana to podstawka, SoU i HotU na końcu (dodatek SoU został wcześniej niż HotU tak że zwykle po jego instalacji gra jest w niższej wersji-jeżeli sytuacja byłaby odwrotna tzn po instalacji Sou miało by się wyższą wersje niż po instalacji HotU należy przeinstalować grę gdyby były z nią problemy i zainstalować najpierw ten dodatek który aplikuje niższą wersję gry-czyli na odwrót : najpierw HotU potem SoU)

Dla posiadaczy extra klasyki*:


Jeżeli macie podstawkę z extra klasyki i odkupiliście od kogos dodatki i jeśli po instalacji podstawki macie wyższą wersje gry niż po instalacji któregoś z dodatków należy zaktualizować grę do tej wersji w której była podstawka lub wyższej patchem który odpowiada waszej kombinacji gra+dodatki –jeżeli tego nie zrobicie możliwe że nie będzie się dało odpalić którejś kampanii lub mogą wystąpić jakieś problemy z płynnością/stabilnością(jeżeli zwykłe łatanie nie pomoże to oczywiście zainstalować łatę krytyczną). Jeżeli owe problemy wystąpią a łatanie krytyczne nie pomoże należy zainstalować samą podstawkę i instalować na nią po kolei patche revertujące (powrotne) tak by otrzymać wersje podstawki niższą lub równą wersji jaką się otrzymuje po instalacji dodatku z najniższą wersją(innymi słowy należy instalować patche powrotne póki otrzyma się możliwie najniższej wersji podstawki) po czym należy instalować dodatki i ewentualnie łatać. Jeżeli to wszystko nie pomoże należy sprawdzić czy aby na pewno wszystko OK z kompem/płytami z instalatorem ewentualnie zgłosić problem do CDP.

A no i jeżeli odkupiliście od kogoś podstawkę(innymi słowy jeżeli macie podstawkę w wersji 3CD ze starego wydania CDP a dodatki z Extra Klasyki) należy ściągnąć i zainstalować sobie łatę XKN Fix z Gram.pl przed instalacją dodatków.

Jeżeli coś instrukcji powyżej jest nie jasne proszę pisać na priva/maila/gg (proszę o zgłaszanie niejasności lub sugestii poprawek powyższej instrukcji).

___________________________________________________________________________
Artykuł napisany przez grandmasterhex na forum gry wp (grandmasterhex@tlen.pl)

poprawki Taramelion...
Odpowiedz
← Neverwinter Nights

Co trzeba wiedzieć o łataniu... (patche) - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...