Dziś kończy się World Horror Convention, tym razem przeprowadzony w Atlancie, w stanie Georigia. Jest to wyjątkowa edycja, gdyż wydarzenie to jest prowadzone nieprzerwanie od ćwierćwiecza i nic nie zapowiada faktu zakończenia tego wydarzenia. Zwłaszcza, gdy spojrzy się na ogrom literatury grozy, która z roku na rok rośnie – głównie dzięki popularyzacji tematyki zombie, wilkołactwa i wampiryzmu w popkulturze, jednak nie tylko to stanowi o literaturze grozy. Tegorocznymi gośćmi honorowymi są m.in. Kami Garcia, John Farris, Jack Ketchum, czy Christopher Golden. Nazwiska, które nie są obce fanom dreszczyku.
W trakcie konwentu przyznawane są nagrody im. Brama Stokera, które nie są przyznawane najlepszym tytułom w poszczególnych kategoriach, lecz oceniane są pod względem ponadprzeciętnego osiągnięcia w tej dziedzinie. Natomiast statuetka przedstawia ponad 20cm nawiedzony dom, charakterystyczny symbol horroru.
Poniżej znajduje się lista nominowanych i laureatów w poszczególnych kategoriach.
POWIEŚĆ
- "Blood Kin", Steve Rasnic Tem;
- "Suffer the Children", Craig DiLouie;
- "Jade Sky", Patrick Freivald;
- "Beautiful You", Chuck Palahniuk;
- "The Vines", Christopher Rice;
Blood Kin – Jest to pozycja opowiadana z perspektywy dwóch postaci : Michaela Gibsona oraz jego babci Sadie. Michael powrócił do rodzinnego domu położonego w Appalachach, by zaopiekować się swoją starą i schorowaną babcią, która skora jest do opowiadania niestworzonych historii rodzinnych o jej biednym dzieciństwie i wujku-zaklinaczu węży, oraz innych nieprawdopodobnych zdarzeń w rodzinnej sadze. Jednak pewien skarb ukryty całkiem niedaleko posiadłości Gibsonów może być początkiem końca jego, nestorki rodu i wszystkich mieszkańców regionu, jeśli nie pojmie zawiłej historii staruszki odpowiednio szybko.
DEBIUTANCKA POWIEŚĆ
- "Mr Wicker", Maria Alexander;
- "Forsaken", J.D. Barker;
- "Consumed", David Cronenberg;
- "Return of the Mothman", Michael Knost;
- "Bird Box", Josh Malerman;
Mr Wicker – Alicia Baum nie potrafi przypomnieć sobie istonego zdarzenia z przeszłości. Jedynym miejscem, gdzie mogłaby uzyskać odpowiedź jest Biblioteka Utraconych Dzieciencych Wspomnień, gdzieś poza rzeczywistością. Jej opiekunem jest Pan Wikliniarz, uwodzicielska, lecz niebezpieczna istota z niewiarygodną przeszłością i zabójczą agendą. Po popełnieniu samobójstwa Alicia dostaje szansę spotkania się w oko w oko z monstrum, które informuje ją, że wspomnienie, którego szuka, było powodem, dla którego targnęła się na swoje życie.
Dziewczyna postanawia odejść w zaświaty bez niego, pozostawiając swoją duszę niepełną. Jednak zamiast szukanego ukojenia w zaświatach, budzi się w zakładzie psychiatrycznym, w którym personel wydaje się bardziej niebezpieczny od samych pacjentów, a oni sami cierpią na koszmary senne, w których uczestniczy Pan Wikliniarz.
POWIEŚĆ DLA MŁODZIEŻY
- "Phoenix Island", John Dixon;
- "Intentional Haunting", Jake Bible;
- "Unmarked", Kami Garcia;
- "Passionaries", Tonya Hurley;
- "All Those Broken Angels", Peter Adam Salomon;
Phoenix Island – Carl wie, że kiedyś będzie musiał zdecydować, jakim człowiekiem zostać. Jenak na Wyspie Feniksa wybór ten nie zostanie dokonany przez niego. Szesnastoletni mistrz bokserski z ostrym hakiem i jeszcze ostrzejszym temperamentem od wielu lat tułał się z jednego domu zastępczego do drugiego. Z powodu swojej krewkości chłopak zostaje ostatecznie zesłany do ośrodka poprawczego na Wyspie Feniksa bez możliwości powrotu. Oddalona o kilkaset mil morskich od brzegów USA, wyspa ta jest swego rodzaju spartańskim obozem militarnym prowadzonym przez sadystycznych sierżantów. Nie mając szans na powrót na stały ląd aż do ukończenia pełnoletności, Carl postanawia poddać się reżimowi. W obozie nawiązuje zarówno przyjaźnie, jak i stwarza sobie wrogów. Co więcej, eksperymenty prowadzone na wyspie dadzą chłopakowi szansę, o której nigdy nie śnił.
POWIEŚĆ GRAFICZNA
- "Bad Blood", Jonathan Maberry;
- "Through the Woods", Emily Carroll;
- "Locke and Key, Vol. 6", Joe Hill;
- "I Tell You It’s Love", Joe R. Lansdale i Daniele Serra;
- "The Witcher", Paul Tobin.
Bad Blood – Zostanie ugryzionym przez wampira wkurzyło go. Ujrzenie, jak jego kumpel zostaje zarżnięty roznieciło wojnę. Trick był typowym studentem do czasu, gdy nie napadły na niego wampiry. Wtedy też odkrył, że jego krew jest dla nich trująca, a sam nie spocznie, do czasu zgładzenia każdego z nich.
DŁUŻSZA FORMA FIKCJI LITERACKIEJ
- "Fishing for Dinosaurs", Joe R. Lansdale;
- "The Infected", Taylor Grant;
- "Dreams of a Little Suicide", Eric J. Guignard;
- "Three Guys Walk into a Bar", Jonathan Maberry;
- "Lost and Found", Joe McKinney;
KRÓTSZA FORMA FIKCJI LITERACKIEJ
- "The Vaporization Enthalpy of a Peculiar Pakistani Family", Usman T. Malik;
- "Ruminations", Rena Mason;
- "Hot Tub", Hal Bodner;
- "Baby’s Breath", Sydney Leigh;
- "Splinterette", John Palisano,
- "The Floating Girls: A Documentary", Damien Angelica Walters;
ZBIÓR FIKCJI LITERACKIEJ
- "Soft Apocalypses", Lucy A. Snyder;
- "After the People Lights Have Gone Off", Stephen Graham Jones;
- "Little by Little", John R. Little;
- "Gifts for the One Who Comes After", Helen Marshall;
- "The End in All Beginnings", John F.D. Taff;
Soft Apocalypses – Zbiór zawiera różnorodne opowiadania, od mrocznych krain fantasy, poprzez chroboczące dźwięki steampunku i gwiezdne podróże sci-fi, a kończąc na wyludnionych polach grozy. Częścią wspólną wszystkich utworów jest tematyka etycznych armageddonów, a w parze z ciekawą prozą autorki i jej okiem do szczegółów, tworzy kolekcję przynoszącą głęboką satysfakcję z lektury.
ZBIÓR POEZJI
- "Forgiving Judas", Tom Piccirilli;
- "Fearworms: Selected Poems", Robert Payne Cabeen;
- "Venus Intervention", Corrine De Winter i Alessandro Manzetti;
- "Sweet Poison", Marge Simon i Mary Turzillo;
- "Mourning Jewelry", Stephanie M. Wytovich;
Forgiving Judas – Zbiór ponurych poematów dotyczących utraty, bólu samotności i odejścia bliskiej osoby. Bardzo prywatne utwory przepełnione niezrozumieniem, goryczą, ale także wybaczeniem, ukojeniem oraz ostatecznej akceptacji śmiertelności człowieka.
ANTOLOGIA
- "Fearful Symmetries", Ellen Datlow (red.);
- "Qualia Nous", Michael Bailey (red.);
- "A Darke Phantastique", Jason V Brock (red.);
- "Burnt Tongues", Chuck Palahniuk, Richard Thomas i Dennis Widmyer (red.);
- "Limbus, Inc #2", Brett J. Talley (red.);
Fearful Symmetries – Zbiór opowiadań ufundowany za sprawą akcji na Kickstarterze dotyczy różnorodnych typów horroru – od wizji najstraszliwszego anioła, który zwiastuje wyłącznie zmierzch świata; poprzez doświadczenia związane z tymi, którzy nie są gotowi odejść, kurczowo trzymając się tego świata; zahaczając o dziecinne wspomnienia, które przeradzają się w makabrę; a kończąc na mrocznym lesie, w którym błędne ogniki kuszą swym blaskiem. Te i wiele innych historii znajduje swe miejsce w antologii stworzonej przez wielokrotnie nagradzaną redaktorkę, Ellen Datlow.
LITERATURA FAKTU
- "Shooting Yourself in the Head For Fun and Profit: A Writer’s Survival Guide", Lucy A. Snyder;
- "Disorders of Magnitude", Jason V. Brock;
- "Lovecraft and a World in Transition", S.T. Joshi;
- "The New Annotated H.P. Lovecraft", Leslie S. Klinger;
- "Horror 101: The Way Forward", Joe Mynhardt i Emma Audsley;
Shooting Yourself... – Przewodnik stworzony dla każdego początkującego bądź już doświadczonego pisarza pokazujący prawdę o współczesnym świecie literackim, który nie często docenia kreatywność i innowacyjność. Autorka dzieli się swoimi radami tyczącymi się m.in. znalezienia czas na pisanie, tworzenia kompleksowej fabuły i postaci z krwi i kości, interesującego odpowiadania w trakcie wywiadów, samopublikacji czy promocji.
SCENARIUSZ
- "Babadook", Jennifer Kent;
- "Żywe Trupy" odcinek "The Grove", Scott M. Gimple;
- "Penny Dreadful" odcinek "Seance", John Logan;
- "Doctor Who" odcinek "Listen", Steven Moffat;
- "American Horror Story: Sabat", odcinek "The Magical Delights of Stevie Nicks", James Wong;
Babadook – Przeczytaj recenzję Ati o tym filmie.
Ponadto nagrodę za życiową twórczość otrzymali Jack Ketchum oraz Tanith Lee. Natomiast w dziedzinie wydawnictw nagrodę uzyskało ChiZine Publications.