Diuna

Angela wspomniała w temacie obok (hmm, poniżej) o serii Diuny. Ciekaw jestem czy ktoś jeszcze czytał, lub chociaż próbował Bo niejednego pewnie zemdli na sam widok dobrych 30cm na półce które zajmuje ta seria (a pisana jest na cienkim papierze i dość małą czcionką )

Zatem kto zna historie Usula - Muadiba - Paula Atrydy - wielo tysiącletniego Imperatora w jednym? Kto widział starcie Fedaykinów - komandosów śmierci z elitą imperialną - Saradukarami pod murem zaporowym? Kto zna historię Yueha dla ktrorego milion śmierci to za mało? Komu nieobca jest historia Bene Gesserit, Bene Tleilax, gholi Duncana Idaho i... mógłbym tak dugo bo liczba bohaterów i wątków (politycznych, filozoficznych, militarnych, przygodowych, sensacyjnych, na swój sposób miłosnych może przysporzyć o ból głowy).

Po czym poznać kogoś kto czytał Diunę? Na hasło 'melanż' jego oczy błyskają na niebiesko i zaczyna opowiadać o Szej-Huludzie, przyprawie która pozwala widzieć przyszłość nawigatorom Gildii i... o wszystkim. Bo melanż, występujący tylko na jednej planecie, scala cały wszechświat... (żadnej wódki i picia do nieprzytomności )
Odpowiedz
The spice extends life, the spice expands consciousness, the spice is vital to space travel... Klasyk !!! I to przez wielkie K!!! Posiadam 5 części księgozbioru wydane w 1986 r. Brakuje mi niestety 6 księgi - Kapitularz i nigdzie go nie mogę upolować
Dancing in the moonlight
Singing in the rain
Oh, it's good to be back home again
Laughing in the sunlight
Running down the lane
Oh, it's good to be back home again
Odpowiedz
Diunę przeczytałem już w podstawówce. Było to wydanie dwutomowe, obejmujące tylko pierwszą część cyklu. A w liceum dorwałem się do reszty. Urok i bicie czołem przed autorem. Mam kompletną sagę w domciu - wszystkie książki. Poza tym polecam filmy nakręcone na podstawie prozy Franka Herberta: "Diunę" w reżyserii Davida Lyncha z genialnym Kyle'm MacLachlanem (Paul Atryda) i Stingiem (Feyd Rautha Harkonnen), muzyka by Toto oraz miniserial telewizyjny z mniej znanymi aktorami, ale bardziej wystawny i kompletny. Lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika sci-fi.

P.S. I mój ulubiony cytat z książki: "Nie wolno się bać. Strach zabija duszę. Strach to mała śmierć,a wielkie unicestwienie. Stawię mu czoło. Niechaj przejdzie po mnie i przeze mnie. A kiedy przejdzie obrócę oko swej jaźni na jego drogę. Którędy przeszedł strach, tam nie ma nic. Jestem tylko ja..."
He is worried about what may happen when he passes on. So am I, but it is something I shall not dwell upon. I shall love him because he is deserving of my love, not because he saved me, not because he is human, not because he is a Hero of Neverwinter. No, I love him for the man he is.

lady Aribeth de Tylmarande




Odpowiedz
Ja też mam parę moich ulubionych:

"Blichtr płynie z miast, mądrość z pustyni." - mądrość jest wszędzie tylko nie w miastach

"W wieku 15 lat nauczył się już milczeć." - niektórzy nie nauczą się nigdy

"Każda przebyta do końca droga prowadzi dokładnie donikąd. Wdrap się na góre tylko tyle by sprawdzić, że jest górą. Nie zobaczysz góry z jej szczytu."

"Czym gardzisz? Po tym poznać, kim jesteś naprawdę." - oj tak

"Mądry człowiek nadaje sobie kształt, głupiec żyje tylko po to by umrzeć."

"Uratować kogoś od pomyłki to podarować mu raj."

"Gdy się budzisz, pierwsze światło dnia ukazuje ci nowy świat - nietknięty, czekający, byś postawił na nim swoje ślady." - pomyśl o tym jak wstajesz z łóżka. Życie wyda się dużo lepsze od razu.

"Między zabraniem komuś jednej godziny z życia, a odebraniem mu życia jest tylko różnica skali. Dokonałeś na tym kimś gwałtu, pochłonąłeś jego energię." - true, true. Szkoda, że rzadko kiedy ktoś to rozumie.

"Nie walcz z tym co się dzieje, walka dopuszcza możliwość porażki. Nie daj się skusić potrzebie osiągnięcia czegokolwiek, a wtedy osiągniesz wszystko." - kolejny świetny motywator

"Pośród obowiązków władzy jest konieczność karania ale tylko wtedy gry zarząda tego ofiara." - motto moderacji na GE




I od razu mówię by unikać tłumaczenia Łozińskiego. Dlaczego? - > http://www.tlumok.republika.pl/lozins2.htm

Taaaaaka zabawa jak to się czyta.
Odpowiedz
Tłumaczenie Łozińskiego? Czy to nie ten gość, który zgwałcił translację Skibniewskiej we Władcy Pierścieni? Kojarzę jego wersję Merry'ego Brandybucka jako Gorzelnia Radego, a Fremenów z Diuny jako Wolan... No comments please.
A cytaty? Oto i są:

Wiemy, że to rozwaga nakazuje nam wyczekiwać, lecz z tego rodzi się nasze rozgoryczenie. Wiemy również, jaką szkodę może nam wyrządzić przeciągane w nieskończoność wyczekiwanie. Jeśli zwłoka się przedłuży, utracimy poczucie celu.

Kobieta jest twoim polem: zatem idź i uprawiaj je.

Nie uważaj człowieka za zmarłego, dopóki nie widziałeś jego ciała. I nawet wtedy możesz się pomylić.

Kiedy twój przeciwnik się ciebie boi, wtedy nadchodzi chwila, by popuścić cugli lękowi, by dać mu czas na działanie. Niech przerodzi się w przerażenie... przerażonemu człowiekowi można zaufać w tym, że zwykle popełnia fatalny błąd.
He is worried about what may happen when he passes on. So am I, but it is something I shall not dwell upon. I shall love him because he is deserving of my love, not because he saved me, not because he is human, not because he is a Hero of Neverwinter. No, I love him for the man he is.

lady Aribeth de Tylmarande




Odpowiedz
Ja się popisać wiedzą o Diunie nie mogę, a to z prostej przyczyny, że jej nie czytałem. Ale nie jest to spowodowane tym, że nie chcę tego zrobić, tylko nie mogę jej nigdzie zdobyć, a na razie kupić nie mogę (z tym zresztą też ciężko). Kiedyś chyba moja babcia to miała, ale już nie ma No i na razie mam problem.
Ash nazg durbatulűk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulűk agh burzum-ishi krimpatul.

Odpowiedz
Ech... oprócz papierowych książek na półce można czytac Herberta również na ekranie komputera. Rozumiemy się?
He is worried about what may happen when he passes on. So am I, but it is something I shall not dwell upon. I shall love him because he is deserving of my love, not because he saved me, not because he is human, not because he is a Hero of Neverwinter. No, I love him for the man he is.

lady Aribeth de Tylmarande




Odpowiedz
← Literatura

Diuna - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...