Opowieści Hurina

Czytal to już ktoś? Syn (albo wnuczek, nie pamiętam) Tolkiena uzupełnił i wydał nieukończone rękopisy mistrza. Podobno coś między Władcą, a Silmarilionem. Do kupienia w Empiku w ładnym wydaniu za ok. 40zl.
Odpowiedz
Jeszcze nie, ale z pewnością przeczytam. Pewnie coś podobnego jak "Niedokończone opowieści".
Ash nazg durbatulűk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulűk agh burzum-ishi krimpatul.

Odpowiedz
Nie czytałem, ale z tego co wiem Christopher Tolkien (syn Mistrza Tolkiena) nie jest świetnym pisarzem na miarę jego ojca, bo na przykład Silmarilion i wiele innych zostały nie dokończone przez mistrza a przez jego syna i są o wiele gorsze od tych ukończonych. Wydaje mi się że wiele książek wydanych jako J. R. R. Tolkiena są dokończone przez jego syna, trzeba czytać prolog, tam to pisze.
Odpowiedz
To się nazywa "Dzieci Húrina".

To po prostu "Narn..." z Niedokończonych opowieści poszerzona o ten wycięty kawałek w środku, czyli historia Túrina Turambara w wersji "rozszerzonej". Nie czytałem, bo po co? Dla tego krótkiego kawałeczka, którego nie ma w NO? To podobno ksiażka wydana głównie dla pieniędzy dla fanów filmu, którzy nie czytali "Silmarilliona".

O Elbereth! Gilthoniel!
We still remember, we who dwell
In this far land beneath the trees,
Thy starlight on the Western Seas.
Odpowiedz
Jeżeli to rzeczywiście chodzi o `Dzieci Hurina`, to przeczytałem 3/4 książki i.. zapomniałem o niej, bo dorwałem coś lepszego. Czyta się tak sobie. Jeśli ktoś jest naprawdę WIELKIM fanem, to pewnie sprawi mu to przyjemność, ale `zwykłemu` czytelnikowi nie polecam jakoś bardzo gorąco.
- Tak, tak. Ja za każdym razem mówię co innego. - Aha. I?

- I nic. Uważam to za cnotę. (...) Dziennikarka pyta mnie, czemu ciągle zmieniam zdanie, a ja jej odpowiadam: "Żeby się uwiarygodnić". - "Uwiarygodnić"?

- Oczywiście. Bo zawsze mówię to, co w danej chwili czuję. Nie kalkuluję, nie kombinuję. Uwiarygodniam się przez to, że sobie zaprzeczam. - Przewrotne.

- Tak. I jutro temu zaprzeczę.
Odpowiedz
Cóż, ja przeczytałem raz tą książkę. Nawet nie pomyślałem by do niej wrócić.
Wracałem tylko do Władcy, Silla i Hobbita.
Praktycznie to poszerzony wycinek jednej z historii z Silmarilliona, tyle.
Emocje większe przed zakupem, niż w trakcie czytania:P
Odpowiedz
Hm... jeszcze nie czytałem... To moja trzecia pozycja na liście zakupów... Pierwsze dwie zajmują podręczniki do D&D. O książce się wypowiem jak przeczytam.

Btw: A czemuś to Marudo do "Niedokończonych Opowieści" nie wracał? Bardzo dobra książka, bogactwo informacji. [Nareszcie coś rzetelnego o Istarich. ]
Odpowiedz
Ja czytałem.
Nie było to jakieś wybitne dzieło. W kilku momentach ciekawe w innych nudne. Książce brak tego klimatu, który jest w np. "Władcy Pierścieni", czy "Hobbicie". Niezbyt polecam tą książkę, ot co.
Dlaczego krzesło ma nogi, a nie może chodzić?
Odpowiedz
Cholera nie wiem od czego to zależy, ale Trylogia mnie w ogóle nie ruszyła (co innego film), a Hurin to była po prostu miła lekturka do poduszki

Hobbit wymiata i nic tego nie zmieni. Warto w Hurina zainwestować jeżeli nie ma pod ręką innej ciekawej książki.

Tako rzecze ja.


Odpowiedz
Prawda. Warto zainwestować w nią, ale tylko jeśli nie ma się niczego lepszego. Ja już przerwałem czytanie tej książki trzeci raz, bo ciągle mi wpada w łapy coś innego. Wcześniej rzuciłem Dzieci Hurina na rzecz "Powiernika Krzywd" ze świata Warhammera, a teraz dla "Piętna Chaosu" też z WH.


Jeśli kłamię, niech wejdę krasnoludowi w drogę!
Jestem krasnoludem, który wziął sobie za żonę uroczą dziewoję o pięknych kształtach. Zapamiętaj to! Jestem uparty, groźny i mam drewnianą chochelkę obitą różowym futerkiem. Lepiej ze mną nie zadzierać.


[color="red"]Pec Ci w oko...
Niech będzie pochylony...


Cóż, jeśli kiedykolwiek będziesz w potrzasku...
...to napisz petycję ;p
[/color]
Odpowiedz
A ja się z przedmówcami nie zgodzę. "Dzieci Hurina" są o niebo lepsze niż historia Turina z "Silmarillionu" czy "Niedokończonych opowieści". Po pierwsze - w "Dzieciach..." nie ma wstawek Christophera jak w "Niedokończonych..." (legendarne "tu miał być opis bitwy, ale ojciec go usunął"). Po drugie - lepiej uporządkowane. Wątek z krasnoludem Mimem jest bardziej zaznaczony niż w Silu czy NO. Jest tylko jeden zgrzyt... Brakuje zakończenia - "Wanderings of Hurin" z III tomu History of Middle-earth. Historia Hurina kończy się na śmierci Morwen, a przecież po drodze zawędrował do Nargothrondu i Doriathu...


Odpowiedz
← Literatura

Opowieści Hurina - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...