Niedawno zakończył się Międzynarodowy Festiwal Gier [fr. Festival International des Jeux], który corocznie odbywa się słonecznym Cannes. Poza prezentacją najnowszych tytułów z półświatka gier planszowych, karcianek, gier logicznych i innych produktów rozrywkowych tego pokroju, jest to także moment wręczenie Złotych Asów [fr. As d'Or] w czterech kategoriach
Poniżej znajduje się lista nominowanych i laureatów poszczególnych kategorii.
- Augustus
- Bruxelles 1893
- Concept
- Crazy Time
- Krosmaster Arena
- Koryo
- The Builders: Middle Ages
- The Three Little Pigs
- Lewis & Clark
- List Miłosny
- Mascarade
- Mice & Mystics
- Panic Cafard
- Riff Raff
Gra Roku dla Dzieci
Riff Raff – Każdy gracz posiada ten sam zestaw przedmiotów (np. antałek, skrzynia, szczur) oraz zestaw kart z numerami 1-10. W trakcie jednej tury uczestnicy wyciągają jednocześnie pojedynczą kartę i kładą wybrany przedmiot na miejscu odpowiadającym wybranej karcie. Gracze muszą uważać, by zdążyć złapać przedmioty spadające po jego stronie. Jeśli im się to uda, dana rzecz wypada z gry, jeśli nie, ponownie trzeba będzie go umieścić na statku w kolejnych turach. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza pozbędzie się całego "balastu".
Gra Roku wg Publiczności
Concept – Celem gry jest zgadnięcie słowa-klucza, bazując na wskazówkach w postaci ikon. Przykładowo, dwójka sąsiadujących ze sobą uczestników losuje kartę, na której widnieje słowo MLEKO. Następnie ustawia figurkę znaku zapytania, oznaczającej główną myśl, na ikonie CIECZY. Następnie ustawia kostki tego samego koloru na ikonach: JEDZENIE/NAPÓJ i BIAŁY. Przy bardziej skomplikowanych frazach można wykorzystać znacznie więcej figurek. Za każde odgadnięte słowo gracz uzyskuje 2 pkt. zwycięstwa, podobnie drużyna pomagająca w odgadnięciu. Wygrywa te, kto pod koniec rozgrywki uzyska największą ilość punktów.
Gra Roku wg Ekspertów
Bruxelles 1893 – Każdy z graczy wciela się w postać architekta, których ma za zadanie zaprojektować budynek w stylu Art Nouveau. Niektóre ruchy kosztują pieniądze, np. kupno materiałów wysokiej jakości, poszukiwanie marszanda. Inne są darmowe, jednak mogą spowodować utratę robotnika. Po wyczerpaniu ruchów dochodzi do zakończenia rundy i rozpoczyna się aukcja dzieł sztuki, na której dochodzi do sprzedaży tworów. Na bazie tej akcji gracze otrzymują pkt. prestiżu oraz premiowe karty w zależności od położenia pracowników na planszy. Po pięciu rundach zlicza się pkt. z zaawansowania architektonicznego budynku, ilości pozostałych funduszy czy zebranych kart premiowych.
Gra Roku wg Jury
The Builders: Middle Ages – Każdy gracz zyskuje punkty oraz pieniądze za sprawą stworzenia określonej konstrukcji. Każda z budowli posiada cztery cechy – stolarka, murarstwo, architektura, kaflarstwo – w przedziale 0-5. Podobne cechy mają robotnicy. By wybudować budowlę, gracz musi wykorzystać tylu pracowników, by spełnić wymogi projektu. Każdy gracz rozpoczyna rozgrywkę z 10 ecu (waluta) i czeladnikiem. Pięć kart budynków i tyle samo robotników zostaje rozłożonych na stole, a pozostałe karty pozostawione na bok. W trakcie każdej tury, gracze mogą dokonać trzech darmowych akcji i dodatkowe, płacąc 5 ecu. Te akcje to – rozpoczęcie projektu poprzez położenie karty budynku przed sobą, zatrudnienie pracownika poprzez również położenie jego karty przed sobą, przypisanie pracownika do projektu za odpowiednie wynagrodzenie, zarabianie ecu w zamian za poświęcenie jednej lub więcej akcji.Gdy jeden z graczy osiągnie pułap 17 pkt. reszta uczestników dokańcza swoje tury i dochodzi do podliczenia wyników.