RuneScape

Zamieszczam tutaj artykuł własnego autorstwa o RuneScape. Niektóre dane są trochę nieaktualne ale nie wińcie mnie za to, bo jak zacząłem to robić to jeszcze wszystko było normalne:P. Poza tym tych ważniejszych zmian możecie sie dowiedzieć prosto z gry no nie? Ok no to jedziemy.


Jeżeli jesteście spragnieni przygód i podróży po bezkresnym świecie duchów,goblinów,szkieletów,demonów i zombie oraz macie ochotę na zgłębianie tajnik magii,szkolenia się w strzelaniu z łuku czy po prostu rozwalanie wszystkiego co sie da młotem i ciachania toporem to znaczy że jesteście maniakami walki:D.Jeżeli jednak chcecie zasięgnąć dalej i zdobywać nowe doświadczenia w przydatnych umiejętnościach jak gotowanie,łowienie ryb czy choćby kowalstwo, wykonywać wszelakiego rodzaju misje, handlować i zdobywać różnorakie przedmioty a przede wszystkim sie bawić- moge was tylko zaprosić do gry w RuneScape.


RuneScape jest trójwymiarową grą typu MMORPG stworzoną przez firmę Jagex ltd.Jest to stanowczo gra polecana osobom które są zafascynowane światem fantazjii i magii.W grze tej tworzymy własną postać rasy ludzkiej płci męskiej bądź żeńskiej i decydujemy gdzie chcemy sie nią wybrać co mamy nią robić.Możliwości jest wiele.Może ona wykonywać przygotowane w grze questy,rozwijać swoje umiejętności i zarabiać.Przejdźmy więc do konkretów:

Rejestracja

By rozpocząć swoją przygodę w tej niezwykłej krainie nie potrzeba wydawać stówy lub mniej na zakupienie gry ani nie trzeba godzinami jej ściągać na kompa.Wystarczy wejść na jej oficjalną stronę- www.runescape.com ażeby rozpocząć grę.Zanim wejdziemy na jeden ze światów powinniśmy się zarejestrować.Nie jest to ani trochę trudnenawet dla przedszkolaka.Klikamy w "CREATE A FREE ACCOUNT(NEW USER)" i zaczynamy tworzyć konto.


W pierwszym oknie mamy podać swój wiek.Według zasad osoba w wieku 12 lat lub mniej nie powinna grać w rs'a więc jeżeli ci zależy na grze "nagnij " troche zasady i wybierz jakiekolwiek inne okno(zalecane 13-17:D).Po ustaleniu wieku wybieramy naszą narodowość.Najpewniej wam też wyświetli sie Polska więc to możemy pominąć.Teraz wybieramy imię/nick postaci.Tutaj może być mały problem, ponieważ w runescape'a gra wiele osób pomysły na imiona mogły już sie pojawić, a nie wolno powtórzyć tego samego, więc zmieniamy imię,dopisujemy jakieś cyfry/litery bądź wybieramy jedno z imion, jakie podała nam gra.Po wybraniu imienia musimy oczywiście zaakceptować regulamin(komu chce sie czytać?)
Następnie jesteśmy w oknie wyboru hasła.Tutaj możemy ponownie zmienić nick a także wpisać swoje hasło(lepiej żeby nikt nie podglądał).Poza tym ponownie akceptujemy przeczytanie regulaminu.Dobra wiadomość!Właśnie się zarejestrowałeś Możesz zacząć grać.Prawda że banał?


Przygotowanie do gry.

Rozpoczynamy naszą grę.Od razu po rejestracji jak i na początkowym menu ukazuje nam sie guzik "PLAY RUNESCAPE(EXISTING USER)".Od teraz by zacząć grę wystarczy w niego kliknąć.


Teraz mamy do wyboru poziom detali w naszej grze.Nie decyduje on o naszej rozgrywce, ale powiedzcie: czy nie lepiej sie gra, jak widać trawę, która wystaje z ziemi niż by płaska zielona powierzchnia?W zależności od poziomu wydajności naszego komputera wybieramy detale dostosowane do naszych(i jego) potrzeb.
Nadszedł czas wybrać świat.Nie możemy go wybrać byle jak.Dlaczego?Otóż nie wszystkie światy są dla nas dostępne.Serwery oznaczone srebrną gwiazdką są to serwery f2p(free to play- wolna gra- gramy za darmo).Na nie możemy wejść już pierwszego dnia gry.Natomiast serwery oznaczone żółtą gwiazdką to serwery members,czyli p2p(pay to play-płatna gra- płacimy za grę).Nie możemy wejść na serwery members,gdyż nie zapłaciliśmy za grę.Wejdźmy więc na inny serwer....O.o. Kolejny problem-serwer jest pełny.Każdy ze 144 serwerów może maksymalnie pomieścić 2000 osób.Niestety możemy albo wybrać inny serwer,albo czekać aż na tym zwolni się miejsce.Wybierzmy więc inny.Pewnie zdążyłeś
zauważyć że poza numerem serwera i ilością graczy oraz rodzajem serwera ze względu na graczy f2p i p2p są jeszcze 2 kolumny.Jedna z nich to Location.Na podstawie tej kolumny możemy wybrać serwer na którym PRAWDOPODOBNIE będzie najwięcej osób z danego kraju.Niestety Polska jeszcze sie nie doczekała swojego serwera:D

Druga kolumna to Activity.Ona natomiast informuje nas gdzie mozemy spotkać najwięcej osób, oraz co te osoby na nim robią.Na zamieszczonym zdjęciu mamy Activity
różnych serwerów takie o :

LootShare-System podzielenia łupu zebranego z potwora na ściśle określony sposób.
Group Questing-Zbiorowe wykonywanie misji.
Trade- Members -Handel towarami między graczy, w tym przypadku p2p.
Runecrafting-ZMI Altar - Tworzenie magicznych run w altarze ZMI.(?).
Role-Playing Server- Nie jestem pewien co to będzie oznaczało:P
House Parties- Imprezy w domach graczy.

Wybierzmy więc pierwszy serwer,jaki wpadł nam w oko.
Logowanie


Po wybraniu serwera wchodzimy w ekran logowania.Jest to okno, w którym możemy zarejestrować się, jeżeli byliśmy na tyle glupi by tego wcześniej nie zrobić ,wybrać serwer, jeżeli np. sie pomyliliśmy,lub akurat ten nam nie pasuje, no i oczywiście możemy wyłączyć wkurzającą nas muzyczkę Klikamy na Existing User.Wpisujemy nick

i hasło i klikamy Login.


Rozpoczęcie gry-Trening

Otwiera nam się piękne okno runescape'a:D Zaczynamy grę od samouczka, w którym po kolei będziemy poznawali wiele tajników gry i wszystkie buttony.Rozpoczynamy
tworzyć postać.Do wyboru mamy zmianę owłosienia wszelakiej maści,ubrania oraz koloru tego wszystkiego i skóry.No i nie zapominając o zmianie płci .Po ukończeniu
postaci akceptujemy.

Mi wyszło coś takiego:D

Ładny nie? Ok dość żartów,czas przejść samouczek.Wita nas piękna muzyczka oraz klaun w swoim domku.Gejek nawet nie ma imienia:D U dołu okna gry mamy pasek ukończenia treningu.Gdy będzie pełen możemy przejść do prawdziwej gry.Zaczynamy samouczek.Gadamy do pana pedałka.

Robi nam krótki wykład na temat gry,pokazuje nam nowy guziczek, po czym wychodzimy z jego chlewu by uczyć sie ścinać drzewka itd.
Poruszanie sie w grze jest proste, więc tlumaczę krótko.Wszystko robimy myszką tylko kamerą obracamy strzałkami i piszemy klawiaturą.Rozmawiamy z panią harcerzyk, która daje nam zapałki i siekierke, oraz pokazuje nam nasz plecak(nowa ikonka).Idziemy ściąć pobliskie drzewo.


Gratulacje!Twoje pierwsze zamordowanie bezbronnej rośliny powiodło się! Teraz trzeba spalić trupa. Klikamy zapałki a następnie na pocharatane zwłoki:D Gratuluje!
Zjarałeś zwłoki!Przy okazji dostaliśmy doświadczenie w naszych umiejętnościach zabijania i spalania bezbronnych(to sie tu nazywa ścinanie drzew i palenie drewna na ognisko).Poznajemy okienko statystyk(teraz o okienkach mówie zgrubsza,potem opowiem dokładniej:D).Gadamy znowu z panią H.Daje nam siatkę na muchy:D Którą mamy łowić homary, rekiny itd. w pobliskiej kałuży.Klikamy na błyszczącą się wodę i złowiliśmy siatką......wyglądają jak obcięte z sierści myszy ale to są krewetki. Teraz nauczymy się palić myszy.....ekhm.....piec krewetki.Zabijamy kolejne drzewo i znowu spalamy.Oops, teraz myszy znowu są owłosione, a nie sry krewetki przypaliłem.Wyrzucamy śmieci i łowimy kolejne krewetki.Tym razem mamy wiewiórki:D Krewetki pięknie zarumienione gotowe do zjedzenia:DIdziemy teraz do drzwi, a następnie do kucharza.Pan kuchcik ośmiesza nas że pieczemy krewetki i podarowuje nam wiadro z kranówą i kubeł z mąką z żabki.Mieszamy jedno z drugim i powstaje nam ciasto które trzeba upiec idziemy i pieczemy na piecyku.Wychodzi nam krowi placek(chleb).Ni z tąd ni z owąd posiedliśmy nową ikonkę muzyczki(lol?).Wychodzimy przez kolejne drzwi, po czym dostajemy kolejną ikonkę emotek:D


Teraz uczymy się biegać.Klikamy w klucz francuski:P i ikonkę biegu.Teraz przy poruszaniu będziemy biegać, aż się zmęczymy.Dochodzimy do domu pana Questa, od
którego dowiadujemy się co to są misje kampanie i inne oczywiste gówna. Dostajemy ikonkę questów i jesteśmy tacy happy, że mamy ochote zejść do podziemi i uczyć sie dalej:P Klikamy w stojącą obok drabinę i schodzimy w dół.Rozmawiamy z facetem w kąpielówkach i czepku(O.o???) który uczy nas kopać surowce i je przetapiać na
broń i inne takie duperele dla noobów:P


Każe nam dowiedzieć się co będziemy kopać.W tym celu klikamy "prospect rock" na kamieniu oznaczonym strzałką.Jak już wiemy co będziemy kopać od pana pływaka dostaniemy kilof.Wykopujemy oba surowce i wkładamy do pieca.Stworzyliśmy brązowy klocek:P Idziemy do pana pływaka po młotek i tworzymy na kowadle swoją pierwszą broń.Opuszczamy to pomieszczenie, i wchodzimy do szczurzego zoo:D Rozmawiamy z facetem na lvl 146, który pokazuje nam nowe ikonki i uczy walczyć.Klikamy wszystko co mruga i zabijamy szczury z miecza i łuku.Idziemy następnie drabiną ku górze i trafiamy prosto do banku.Rozmawiamy z osobami podświetlonymi strzałką.W banku możemy chować itemy których nie chcemy nosić, a od tego drugiego faceta dowiadujemy się o sposobach zarobku.Po zakończonym dialogu idziemy dalej do kościoła.Rozmawiamy z Braciszkiem Bracem, który pokazuje nam 3 nowe ikonki. Po wszystkim idziemy do ostatniego instruktora.Gandalf uczy nas strzelać do kurczaków i pokazuje nam zaklęcia.

Po wszystkim dostajemy się do Lumbridge.....Początek przygody!!!
Po wykonaniu treningu pozostaje nam tylko grać i doskonalić umiejętności,zawierać znajomości,wykonywać questy,handlować i zarabiać no i wogóle bawić się!!!Budowa okna gry(zdjęcie ze starych czasów:D)1.Okno gry-w tym oknie widzimy wszystko, co się dzieje w grze.
2.Czat publiczny-Możemy wybrać,czy jest włączony,czy wyłączony,widoczny,niewidoczny, dostępny tylko dla przyjaciół.
3.Okno tekstowe-widzimy tu cały tekst graczy oraz informacje z gry.
4.Rozmowa prywatna-to samo co z czatem publicznym.
5.Handel- j.w.
6.Report-Używamy tej opcji do naskarżenia na kogoś adminom np. za scamming, handel kontami lub przedmiotami z pradziwego życia.
7.Kompas-wskazuje kierunek.W rsie często używa się kompasu do określenia położenia niektórych miejsc oraz naszego.
8.Mapa-Prosty widok okolicy z lotu ptaka, łatwo zauważyć przedmioty na ziemi,innego gracza, przyjaciela,npc'ta ze względu na różnorodność koloru kropek.
9.Taktyka walki-dla każdej broni jest kilka taktyk-które pozwalają nam na atakowanie na różne sposoby(cięty,kłuty) co sprawia zmianę obrażen,celnośći i obrony gracza oraz rozdzielenia punktów doświadczenia pomiędzy inne umiejętności.
10.Statystyki-Poziom umiejętności, ilość doświadczenia w niej i ilość,jakiej potrzeba do next lvl.
11.Questy-W tym oknie pokazane jest jakie Questy zacząłeś,skończyłeś i jakich nie zacząłeś oraz punkty questu(quest points).
12.Plecak-28 miejsc na 28 przedmiotów.
13.Postać-pokazuje co postać ma na sobie, jakie jej to daje bonusy do ataku oraz jakie przedmioty postać zatrzyma po śmierci.
14.Modlitwy-Aury defensywne i ofensywne wzmacniające twoje umiejętności bojowe,szybciej regenerujące ci życie czy pozwalające zachować 1 przedmiot więcej po śmierci.
15.Zaklęcia-Lista czarów pozwalających zadawać obrażenia,zmniejszać statystyki,teleportować się itd.
16.Pzyjaciele-Lista osób, z którymi możesz rozmawiać na czacie prywatnym, oraz które uznajesz za kumpli.
17.Ignorowani-lista osób,której tekstów nie widzisz, ani czy weszła na grę czy nie.
18.Wylogowanie się.-Przycisk kończący rozgrywkę.
19.Ustawienia-Wybierasz tu gdzie ma być pokazywany publiczny czat,czy ma mieć on efekty specjalne,czy chcesz biegać itd.
20.Emotki-Różne ruchy, które po kliknięciu zrobi twoja postać.
21.Muzyka-Cała muzyka z rs'a jaką zebrałeś zostanie odtworzona w danym miejscu lub po wybraniu konkretnej muzyki manualnie.
22.Thunder:D-a tak nudziłem sie:D

Opcje dodatkowe


Nad oknem gry mamy pasek opcji dodatkowych.Tutaj daję opis wszystkich guzików.
1.Logo firmy Jagex ltd. której zawdzięczamy tę grę.Nie można nic z nim zrobić, ale on nam przypomina komu dziękować
2.Przycisk main menu zaprowadzi nas z powrotem do głównego menu z newsami.
3.W world select możemy jeszcze raz wybrać świat, na który chcemy się udać.
4.World map umożliwia nam włączenie mapy świata runescape.Zalecane dla początkowych graczy.
5.Przycisk rules ukazuje nam wszystkie zasady w runescapie jakich trzeba przestrzegać.
6.Upgrade to members przeniesie nas do okna, w którym możemy założyć konto members.
7.Runescape wikipedia:D tutaj wpisujemy słowo i wyskakują nam artykuły na temat danego słowa.

Skille
Attack-Wpływa na częstość zadawania ciosów.Trenuje się poprzez zadawanie obrażeń atakując odpowienim stylem.
Strenght-Wpływa na siłę ataku i zadawane obrażenia.Trenuje się poprzez zadawanie obrażeń atakując odpowienim stylem.
Defense-Wpływa na szanse ochrony przed trafieniem oraz zmniejszenie obrażeń wroga.Trenuje się poprzez zadawanie obrażeń atakując odpowienim stylem.
Ranged-Wpływa na celność i siłę obrażeń z łuku.Trenuje się strzelając z broni dalekiego zasięgu.
Prayer-Wpływa na ilość modlitw i punktów modlitwy do wykorzystania.Trenuje się zakopując kości pokonanych wrogów.
Magic-Wpływa na zwiększenie ilości możliwych zaklęć.Trenuje się używając jej.
Runecrafting-Wpływa na ilość i rodzaj wytwarzanych run.Trenuje się robiąc możliwe do wytworzenia runy.
HitPoints-Wpływają na ilość punktów życia i przyjmowanie większych obrażeń.Trenuje się podczas atakowania dowolnym rodzajem broni bezpośredniej,pośredniej jak i magicznej.
Crafting-Wpływa na możliwość naszlofowania i wytworzenia biżuterii.Pozwala tworzyć zbroje i amulety modlitewne jak i naczynia.Trenuje się wytwarzając możliwe do wytworzenia przedmioty.
Mining-Wpływa na szybkość wykopywania surowców oraz umożliwia coraz to różniejsze minerały.Trenuje się kopiąc możliwe do wykopania minerały.
Smithing-Wpływa na wytopienie coraz to bardziej skomplikowanych sztabek surowca oraz na wykuciu z nich broni,pancerzy i przedmiotów użytkowych.Trenuje się wytwarzając możliwe do wytworzenia przedmioty.
Fishing-Wpływa na szybkość łowienia ryb oraz na coraz to trudniejsze do schwytania okazy.Trenuje się łowiąc możliwe do wyłowienia ryby.
Cooking-Wpływa na tworzenie coraz to trudniejszych dań i posiłków oraz zmniejsza ryzyko spalenia ich.Trenuje się gotując co się da.
Firemaking-Wpływa na szybkość rozpalania ogniska oraz na podpalanie innych trudniejszych do spalenia drzew.Trenuje się paląc co sie da.
Woodcuting-Wpływa na szybkość ścinania drzewa oraz na wycinaniu coraz to twardszych okazów.Trenuje się ścinając możliwe drzewa.

Na niebiesko oznaczone są skille members.


Wszystkie te umiejętności trenowane na coraz wyższy poziom dostarczają nam coraz to lepszych możliwości.


Krótko o klasach bojowych w runescapie

Rycerz-Potężny wojownik potrafi przeciąć orężem najgrubszą skórę, a tarczą ochronić się przed największym ciosem.Jego potężna zbroja zapewnia mu ochronę przed atakami.Rycerz jest postacią wybieraną przez wielu ludzi, mimo iż najtrudniej się ją trenuje, bo poprzez wyćwiczenie 4 różnych czynników(atak,siła,obrona,życie).Jednak w starciu bezpośrednim jest niezawodny.Niestety jego wadą jest brak ataku pośredniego,przez co musi dobiec do wroga,by go zaatakować.Jest dobry na magów,pokonają go łucznicy(oczywiście,jak będziecie mieli podobne lvle).

Łucznik-Przeszywające wroga strzały,niewiarygodna szybkość i zręczność to cechy dobrego łucznika.Jego pancerz ze skóry chroni go, ale nie obniża poziomu jego
ruchów.Może strzelać z najwyższej góry i z najdalszej ścieżki, a i tak trafi we wroga z niewiarygodną siłą.Łucznik jest postacią strzelającą.Wymaga on wyćwiczenia życia,obrony i łucznictwa.Jego zaletą jest dalekostrzelność i dosyć spora celność.Wadą jest słaby pancerz i ograniczona amunicja.Łucznik wygra z rycerzem,przegra z
magiem.

Mag-Najgłębsze czeluście pełne potworów muszą ulec przed potęgą maga.Najniezwyklejsze zaklęcia spowodują niezwykle silne rany.Mag potrafi pokonać wroga kilkoma pociskami, a potem zniknąć jak kamfora.Jego szata wzmacnia zaklęcia jeszcze bardziej, a nigdy nie wiadomo czy chce cię zabić,czy osłabić.Mag jest postacią potężną, o ile ma dość runek.Musi mieć wytrenowane życie,obronę i magię.Jego szata nie daje mu żadnej obrony,natomiast wzmacnia jego zaklęcia.W runescapie jest 16 zaklęć zadających obrażenia, z czego 12 jest dostępnych dla f2p.Pozostałe zaklęcia służą do zmniejszenia statystyk wroga oraz do teleportacji.Jego zaletą są duże obrażenia i dalekostrzelność.Wadą brak pancerza i ograniczona amunicja.Mag wygra z łucznikiem,lecz przegra z rycerzem, który ma dużą odporność na ataki magiczne.

Teraz opowiem trochę o miastach,zdarzeniach, gildiach i ważniejszych miejscach w runescapie.

Miasta


Lumbridge-Miasto,od którego zaczynamy grę.Mamy także do niego darmowy portal, który możemy używać co pół godziny.Jak w większości miast jest w nim sklep tradycyjny, ale również sklep z toporami i miejsce do przetapiania wykopanych minerałów na sztabki.Jest także kościół oraz miejsce do łowienia ryb rzecznych.Można tutaj rozpocząć bądź wykonać część kilku różnych questów.W zamku lumbridge znajduje się bank, miejsce do gotowania oraz wrzeciono.Jest tu także wiele zbiorników wodnych.Po drugiej stronie mostu nad rzeką w lumbridge możemy przejść przez bramę do Al kharid za 10gp w jedną stronę,bądź za darmo po wykonaniu questa "Prince Ali rescue".Pod Lumbridge mamy bagna ze szczurami oraz małą kopalnię surowców potrzebnych do wytopienia brązu oraz kolejną podobną jeszcze dalej.W lumbridge
mamy także owce,kury i krowy.Jednak nie zalecane jest handlowanie w tym mieście ze względu na sporą ilość początkujących i nieznających gry osób.Stąd Lumbridge mianowano "Miastem Noobów".


Edgeville-Wioska Edgeville jest jednym z miejsc, które uznaje się tylko za przeszkodę w postaci stojących budynków i przechodzących NPC'tów.Było by one traktowane
obojętnie, oraz nikt by do tego miasta nie zaglądał gdyby nie łatwe dojście do Wilderness oraz całkiem okazałe podziemia za trumną w zniszczonym budynku.W edgeville jest jeden bank,jeden sklep ogólny i osoba sprzedająca zbroje z runy i z g d'hide.W podziemiach natomiast jest cała masa Hobgoblinów (z których wypadają limpwut roots, które są potrzebne do tworzenia eliksirów siły),Hill giantów(z których wypadają b bones) oraz spore tereny wykopaliskowe z rzadkimi minerałami(adamant,mithril,srebro,węgiel).Miasto samo w sobie nie jest ciekawe,lecz stanowi ważny przystanek podczas podróży w inne miejsca.


Wioska barbażyńców- Barbarian village to ciche i spokojne miejsce, gdzie panuje cisza, szczęście i ptaszki spiewają...........joke!!Barbarian village to miejsce ciągłego chaosu i bitwy.Owszem,jest wesoło bo barbażyńcy popadają w euforię jeżeli z kimś walczą.Zawsze Znajdą się tam jakieś słabiaki walczące z nimi bądź wszelakiego levelu postacie wykopujące węgiel,znajdujący się wokoło głównej atrakcji-podziemi barbażyńców.Są to 4 poziomowe lochy z coraz to trudniejszymi i wyższymi poziomem potworami, a zawsze dla osoby, która pierwszy raz kończy poziom jest nagroda w postaci pieniędzy a na najniższym poziomie, butów.Jednak by zdobywać nagrody i walczyć nie starczy mieć dobry oręż i pancerz.Trzeba także dobrze odpowiadać na pytania gadających drzwi, które bez dobrej odpowiedzi cie nie przepuszczą.I pozostaje
jeszcze sprawa zabezpieczenia konta.Tak więc wioska barbażyńców jest miejscem rozwijania umiejętności bojowych i zdobywania cennego węgla.Poza tą atrakcją można jeszcze kupować hełmy u handlarza, wyrabiać naczynia z gliny i kręcić sobie nić na wrzecionie:P .


Al Kharid-To pustynne miasto przyciąga swoją uwaga nie tylko grzejącym słoneczkiem i tym, że tuż obok suchego piasku mamy bujną trawę, ale także wspaniałą kopalnią
i wieloma sklepami, jakich nigdzie indziej na f2p nie znajdziesz.W kopalni możemy znaleźć tin,cooper,żelazo,mithril,adamant,złoto i srebro czyli po prostu bufet!Zagrożeniem dla niskich poziomem mogą być pałętające się wszędzie jak głupie skorpiony.Dla osób wyższych lvlem nie będzie to problem,ale zapotrzebowanie na ważne surowce jest duże, i może być tłok w kopalni.W mieście możemy kupować świecące kamyki takie jak szmaragdy,jedwab,taco a także dolne części pancerza(spodnie,spódnice).Jeżeli dotąd nie wiedzieliście co można zrobić z cowhide'm wylatującym z krów niżby tylko sprzedać to tutaj macie odpowiedź.Za drobną opłatą możesz tutaj zaskórować swoje białe niewiadomo co:P a potem wykupić nić, igłę i szyć stroje ze skóry.Możesz także kupić formy do wytapiania amuletów,pierścieni itd.Jeżeli chcecie kupić jakąś broń możecie pójść do Zeke- sprzedawcy scimitarów, którymi pokonasz każdego wroga.Poza tym masz także tutaj piec do przetapiania i bank.To idealne miejsce zarobku.Tak więc "Miasto na pustyni" cieszy się dużym powodzeniem, i to nie bez powodu.


Varrock-To jest miasto sukcesu.Jak Nowy York,Londyn,Tokio,Warszawa,Czarnobyl, Da......Nie,Czarnobyl chyba nie.Tak czy inaczej tu dokonasz cudów.Na południu znaleźć możemy gildie czempionów, dostępną tylko dla doświadczonych graczy oraz 2 tereny wykopaliskowe, w których znajdziemy żelazo, srebro , gline, tin i copper.Są tam także 2 kościoły, 2 banki, bar, sklep z mieczami,sklep ogólny, sklep z runami, sklep ze zbroją,ze sprzętem łuczniczym,z ubraniami, 3 kowadła, sklep z laskami magicznymi oraz sprzedawce skór niedźwiedzia i roznosiciela gazet o.O.Nie brak tu także źródeł wody i miejsc, w których można sobie coś upichcić.Jest także pewien facet, który z pzyniesionych składników zrobi ci eliksir dodający siłę.Na obrzeżach można znaleźć gildię craftingu, kolejny bar i drogę do wilderness.W varrock rozkwita także handel między graczami, a już najbardziej na serwerach 1-7.Po Varrock łażą także różne przybłędy, bezpańskie psy i członkowie gangu feniksa i czarnego ramienia.Kolejną dosyć zadziwiającą rzeczą w varrock jest muzeum, w którym można znaleźć kilka ciekawych eksponatów.W ściekach Varrock pod pałacem możemy spotkać wielu nieumarłych i mase szczurów, a w najdalszych zakątkach czerwone pająki i moss gianty.Varrock więc jest miastem do którego trzeba zajrzeć.


Wyspa Karamja -Dla osób f2p jest to obszar dość mały, ale też godny zauważenia.karamja jest wyspą, na którą można sie dostać płacąc 30gp za wyprawę jednostronną.Jest tam jeden sklep ogólny i bar, ale nie to zachwyca.Karamja jest jedynym miejscem w runescapie dla f2p, w którym można łowić ryby miecze i homary.Poza tym przy większym zagłębieniu się w wyspę zobaczymy wulkan Karamjy,do którego można wejść i zawalczyć z prawie najtrudniejszymi istotami f2p- lesser demonami.Na Karamjy możemy jeszcze zarobić 30 gp za przeniesienie 30 bananów do skrzyni.Nie będzie trudno znaleźć banany, bo jest tu ich cała plantacja.Tak więc ta wyspa zawdzięcza swoją popularność potężnym demonom wewnątrz wulkanu,miejscem połowu rzadkich ryb oraz jeżeli ktoś lubi banany to ich wielką plantacją.


Draynor Village- Wioska Draynor, nazwana tak przez byłego władcę tych ziem, Lorda Draynora, który ma swoją rezydencję naprzeciwko wioski.Samo Draynor nie jest zbyt "podniecające".Jedyną oryginalną rzeczą jest ścinanie drzew willow, które trudno spotkać gdzie indziej.Poza tym mamy tu bank i market, gdzie niektórzy rozwijają handel drewnem i innymi towarami, a npc'ty sprzedają koniki,talerze,wino.Tutaj jednak robi się wiele questów jak vampire slayer, prince ali rescue czy dragon slayer.Przejście przez Draynor jest jedynym sposobem na dostanie się do wieży magów.


Port Sarim- Jedyny port f2p, gdzie można niestety poplynąć jedynie na Karamje oraz raz na Crandor(ale to w misji).Mamy tu sprzedawcę run,bar,sprzedawcę toporów, sklep z biżuterią oraz sprzętem do łowienia ryb i......spożywczak:D Na obrzeżach są tereny do łowienia ryb, kowal i kościół oraz Lodowe Podziemia.Wiele misji prowadzi do Portu Sarim(Dragon slayer,Knight's sword,pirate's treasure) i mimo iż mało można tu zrobić to miejsce jest odwiedzane bez przerwy przez wielu.


Rimmington- osada Rimmington nie jest miejscem szczególnie ważnym dla f2p, ale to jednak miasto.Jest tu kilka małych sklepów z badziewnymi rzeczami,ale także teren wykopaliskowy i portal dla p2p do ich domów.Rimmington jest najbliższym miastem prowadzącym do gildii craftingu i Melzar's Maze.


Falador - Jedno z trzech wielkich miast.Falador jest centrum imprez ale również i wojen.Są tu sklep ogólny, bar, fryzjer, sklep z tarczami,zbrojami,wrzeciono,sklep z drogocennymi kamykami i miejsce do przetapiania minerałów.Świetne miejsce dla kopaczy i kowali, ponieważ w falador jest wejście do podziemnej kopalni krasnoludów.Piec do przetapiania i kowadło.W mieście jest otoczony fosą zamek, a w nim armia bialych rycerzy, którzy prowadzą od wieków wojne z czarnymi rycerzami.Banki są tak ustawione, by można jak najszybciej od nich dojść do ruin runecraftingu powietrza i umysłu, czyli podstawowych run.Ostatnią,aczkolwiek bardzo okazałą atrakcją jest Party Room.Tam ludzie organizują publiczne imprezy i cieszą się życiem:P Po wszystkich trudach możesz pójść i usiąść na ławeczce w parku.Nie
powiem czym jest Falador dokładnie.Powiem tylko że to nieokreślenie skomplikowane miejsce.Zdarzenia-Random eventy,Holiday eventy i problemy z rs'em.

Random Eventy

Runescape nigdy nie skończy zadziwiać.Podczas wykonywania pracy,spacerowania,przejścia przez konkretne miejsce lub po prostu stania można natrafić na różne dziwne postacie.Mianowicie są to random eventy- losowe zjawiska pojawiające się na wszystkich serwerach runescape'a dręczące nas od powstania rs'a.Teleportują się do nas z nikąd przed nos i każą nam zrobić konkretną rzecz.W zamian otrzymujemy nagrodę.Oto niektóre random eventy:

Mysterious Old Man-Szkatułka-My sobie walczymy a tu ni z tąd ni z owąd zjawia się tajemniczy staruch w kapturze,wręcza nam kostkę i idzie w cholerę.Jeżeli postanowimy ją zostawić jak jest zacznie się klonować!!!Kiedy zajmie całe wolne miejsce w plecaku zacznie wyrzucać inne przedmioty i wciskać się na ich miejsce.Nie można jej włożyć do banku, wywalić ani zniszczyć.Trzeba rozwiązać zagadkę,która na szczęście nie jest zbyt trudna.Wystarczy powiedzieć gdzie jest dana cyfra(w jakiej figurze) lub na odwrót.

Mysterious Old Man - Dawca -MOM tym razem przylatuje i czeka aż do niego zagadamy.Wtedy daje nam nagrodę taką, jaka wyleciałaby z kostki(gdyby ją dał(kasa,kamienie szlachetne).

Dżin- przylatuje do nas dżin, i czeka aż do niego zagadamy.Daje nam magiczną lampę, którą pocieramy i wybieramy sobie jedną umiejętność, za którą dostaniemy xp(lvl skilla *10).

Egzamin- MOM:/ przylatuje i bierze nas do szkoły na test.Nauczyciel smok zadaje nam pytania, a my mamy je rozwiązać.Po wykonaniu kilku zadań każe nam wyjść konkretnymi drzwiami(mamy kilka do wyboru).W nagrodę dostajemy księge wiedzy.Jej przeczytanie działa jak lampa dżina, ale daje więcej exp.

Sandwich Lady-Przychodzi do nas sprzedawczyni kanapek, która czeka aż do niej zagadamy.Po zagadaniu mamy wziąść konkretne danie.Daje nam je i możemy se zjeść.Jeżeli nie zagadamy lub wybierzemy złe danie walnie nas bagietką i przeteleportuje w losowe miejsce w rsie (lol).Holiday Eventy- W runescapie obchodzi się 3 święta- wielkanoc, halloween i boże narodzenie. 3 razy w roku Jagex tworzy holiday eventa na dane święto, który polega na
tym, że jest do wykonania dodatkowa misja, której nagrodą będzie przedmiot bądź kilka przedmiotów związanych ze świętem.Dla przykładu w to halloween dostaliśmy nowe 2 emotki oraz maskę kostuchy; w boze narodzenie do wygrania była czapka mikołaja;w wielkanoc zeszłego roku dostało się strój kurczaka; w wielkanoc kiedyś tam:P w nagrode dostawało się pisankę, która pozwalała się zmieniać w jajko.


Problemy z rs'em- W runescapie są częste aktualizacje i dodawane nowe grafiki, tekstury i wogóle wszystko nowe.Z tego powodu w lewym dolnym rogu może się pokazać
pewien licznik, który pokazuje ile czasu zostało do dodawania nowych rzeczy.Po tym określonym czasie runescape wszystkim się wyłącza i nie może działać przez najbliższe kilka, kilkanaście minut.
W rsie często mogą się przytrafić lagi.Jest to wina albo waszego komputera(jeżeli tylko wam sie tak dzieje) albo jakieś zawiechy są u nich:P w większości przypadków problem zostaje usunięty po kilku dniach, lecz nie zawsze musi się tak zdażyć,że potrwa to tak krótko.
Gildie

Gildie to miejsca,w których osoby tam sie znajdujące mogą się skupić na dokładnej, konkretnej dziedzinie.Do dostania się do danej gildii wymagany jest odpowiedni lvl

danej umiejętności.

Gildia Prayeru - świątynia mnichów, I piętro

Gildia Craftingu- Północ Rimmington, Południowy zachód Falador.

Gildia Miningu- Północ od wejścia do Falador, kopalnia pod Falador

Gildia Cookingu- Zachod Varrock

Gildia Czempionów- Południe Varrock

Dokładny opis wszystkich gildi znajdziecie tutaj:http://www.runepl.com...czytaj/gildie/

hehe reklama:D
Ważniejsze miejsca w rs'ie

Ruiny runecraftingu- Miejsca, z których ulatnia się magiczna energia,dająca runom moc magiczną.

Wilderness- Jedyne miejsce gdzie gracze mogą sie atakować

Forteca czarnych rycerzy- Tu będzie jedna misja jednak różniące się od innych miejsce

Świątynia mnichów- tu jest prayer guild , a mnisi mogą cie uzdrawiać.

Wioska goblinów- miejsce zamieszkania goblinów runescape'a

Wieża czarodziejów- Taki Hogwart

Kopalnia esencji- Kopalnia magicznuch run bez specjalnych, konkretnych mocy.

Draynor Manor- Miejsce samo mówi za siebie, tu straszy.

Zbrojownia krasnoludów-Krasnale mają tu działo i młotki i inne żelastwo.

Party room- Imprezki:D

Bagna Lumbridge- Jedyne bagno w rsie, mimo iż bardzo puste zasługuje na to miejsce.

Kopalnia krasnoludów-Tu można kopać wszelakie minerały.

Lodowe góry- Jedyne góry i jedyny śnieg w rsie:P
Na koniec jeszcze pare zdjęć.To już wszystko!Dziękuję za uwagę
Odpowiedz
Poradnik jest naprawdę fajny, gra też mi się podoba, choć już w nią nie gram, nie wiem cz tylko ja mam ten problem ale nie wyświetlają mi się obrazki

Odpowiedz
mi sie wyświetlają a z poradnikiem sie starałem więc dzięx:D
Odpowiedz
Poradnik boski, gra niczego sobie Szczególnie teraz, przy nowej szacie graficznej
Odpowiedz
Grałem w poprzednią wersję (a może nawet jeszcze starszą), jakieś 4-5 lat temu. Wtedy to było dno totalne. Wszystkie serwery zapchane noobkami, zjebkami i ruskimi. No i 2/3 świata i questów było dostępne tylko dla opłacających abonament. Nie cierpię takich niby to bezpłatnych gier.

Teraz wygląda to trochę lepiej, ale wciąż nie chcę mieć z tym nic wspólnego.
Dzisiaj podzielę się z wami opowieścią o hipokryzji, kłamstwach i małych dzieciach.

Jak wszyscy dobrze wiedzą, nam Szajt został wykopsany z gry. I pewnego pięknego dnia, dostałem na forum taką oto wiadomość:

Cytat

Po namyśle uznałem, że dobrze zrobiłeś usuwając mnie. I to dla mnie samego. Chociaż szkoda mi konta, które tak długo pielęgnowałem, to przynajmniej już nie ryzykuję uzależnienia od zabawy oraz kontaktu z niektórymi idiotami. A więc dzięki, Rang.

Pozdrawiam.


Szajt! Z twoich ciągłych powrotów wnioskuję, że jednak skasowałem cię zbyt późno i uzależnienie jednak się rozwinęło. Zatem nie dziękuj mi, bo zawiodłem... Ale postaram się jak mogę, byś pozostał na odwyku, chociaż tak mogę ci jeszcze pomóc...
Odpowiedz
IMO lepsze niż tibia. Nieznacznie.
Odpowiedz
Już mi się obrazki wyświetlają
Jugg powiedz mi, czy dużo się w tej grze zmieniło przez ostatnie 1,5 roku (na kontach darmowych), bo jestem ciekaw, czy gra nadal się dobrze rozwija, bo może trochę w nią pogram

Odpowiedz
siema może ktoś juz nie gra a ja się mogę zaopiekować kontem więc jak cos pisać na gg. 632878
Odpowiedz
← Gry ogólnie

RuneScape - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...