[Książki fantastyczne] Nagroda im. Jamesa Tiptree 2015 - laureaci - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!

Podgląd ostatnich postów

Lionel,

james tiptree, award, nagroda, logo class="lbox">james tiptree, award, nagroda, logo

James Tiptree to literackie alter ego Alice B. Sheldon, która przybrała takie miano, by przełamać pewną niewidzialną granicę między męskim a kobiecym pisarstwem fantastycznym. Jako Tiptree uzyskała wiele nagród, a do najbardziej znanych jej utworów zalicza się "Houston, Houston, czy mnie słyszysz?", "Kobiety, których mężczyźni nie dostrzegają" oraz "Matka w niebie diamentów".

Nagroda jej imienia przyznawana jest corocznie na WisCon tytułom, które w istotny sposób motywują do rozważań na temat płciowości w literaturze nie tylko fantastycznej. Poza samą nagrodą tytułową laureaci otrzymują także czek o wartości $1 000 oraz czekoladę.

Poniżej znajduje się lista tegorocznych nominowanych i laureatów nagrody.

  • "My Real Children", Jo Walton;
  • "The Girl in the Road", Monica Byrne;
  • "Elysium", Jennifer Marie Brissett;
  • "In Her Eyes", Seth Chambers;
  • "A Woman Out of Time", Kim Curran;
  • "Memory of Water", Emmi Itäranta;
  • i inni target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">i inni.
okładka, my real children class="lbox">okładka, my real children

My Real Children – W dniu telefonu Marka, świat Patricii Cowan przepołowił się. Jest 2015 rok, a ona sama bardzo stara. Zagubiona wśród rzeczywistości, wpatruje się w karteczki z informacjami na temat jej życia. Dzieciństwa, latach studiów w trakcie II Wojny Światowej. Te wspomnienia są niezamglone. Jednak przez ów telefon jej pamięć zaczyna charakteryzować dwoistość. Była Trish, kurą domową i matką czwórki dzieci. Była także Pat, spełnioną, podróżującą pisarką i matką trójki dzieci. Zdaje jej się, że pamięta bycie obiema kobietami. Które ze wspomnień są prawdziwymi? A może wszystkie to tylko urojenia starczego umysłu?

Książka daje możliwość spostrzeżenia jak otoczenie wpływa na nasze postrzeganie seksualności i płci. Osoba zmienia się wraz ze zmianą społeczeństwa. Te zmiany wpływają na jej życie oraz jak jest traktowana przez swoich partnerów, rodzinę i otoczenie.

okładka, the girl in the road class="lbox">okładka, the girl in the road

The Girl in the Road – Gdy Meena znajduje na swej piersi ugryzienia węża, rozumie, że musi uciekać z Indii. W trakcie planowanej ucieczki, odkrywa Szlak – energetycznym moście, który stał się kryjówką różnego rodzaju włóczęgów i samotników. Oto jej zbawienie.

Tymczasem Mariama, młoda Afrykanka, jest zmuszona opuścić swój dom i przyłączyć się do karawany odmieńców przemierzających pustkowia Sahary. Wraz z trupą podróżników udaje się w stronę Addis Abba, etiopskiej metropolii o radykalnej polityce i bogatej kulturze.

Tytuł zapewnia nowe spojrzenie na przemoc skierowaną wobec kobiet w różnych formach, a także przemocy dokonywanej przez nie same. Przyglądając się historii obu kobiet połączonych jednym aktem przemocy, książka przedstawia zmieniające się idee płciowości, klasowości oraz ludzkiej godności.

Poprzednie edycje nagrody na GameExe:

Wczytywanie...