Klasyka... - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!

Podgląd ostatnich postów

Iselor,
Nie zgadzam się, Might and Magic VII jest ciut lepsze niż VI.
Redhorn Steelaxe,
Jeżeli mówimy o prawdziwych klasykach i filarach RPG to zacznijmy polecać od dungeon crawlerów:
-Eye of the Beholder I/II to konieczna podstawa.
-Might and Magic VI również. (Wcześniejszych nie udało mi sie dorwać a następne są wiele słabsze, zwłaszcza VIII i IX)

Te dwie gry to konieczny klasyk. I kawał dobrej zabawy.

Jeżeli natomiast mówimy o perełkach i gwiazdach z lat 90-tych to tam królują RPG ekipowe, jest też Arena i Daggerfall które warto znać.
-Fallout I i II
-Baldur's Gate I, II, ToB
-Icewind Dale I i II
-Planescape
-TES Arena
-TES Daggerfall

Po 2000 nasz rynek zaczynają zawojowywać gry bardziej zbliżone do TES-ów jak i jego kontynyacje. Jeden bohater, rzut kamery zza pleców. Nastaje złota era Gothiców i im podobnych gier, rzut izomeryczny odchodzi do lamusa, rodzi się w bólach jeszcze tylko bodaj raz, w postaci Newerwinter Nights 2.



Tu warto dodać że dla mnie mega klasykiem jest też Diablo I i II ale to bardziej slasher niż rpg (nawet pod action rpg słabo wypada) i przy tym zestawieniu je celowo pomijam.



W sumie mozna by na ten temat bardzo ciekawy artykuł wyskrobać
Sosna,
No jak dla mnie Diablo to h&s, od biedy da się podciągnąć pod crpg ale czy w takim wypadku można go zaliczyć do kanonu?
von Mansfeld,

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Iselor dnia czwartek, 12 kwietnia 2012, 13:00 napisał

To ma być kanon cRPG?


Poprawione.
Iselor,

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik von Mansfeld dnia czwartek, 12 kwietnia 2012, 09:08 napisał

1. The Elder Scrolls III (Morrowind + 2 dodatki)
2. Anno 1602
3. Heroes of Might and Magic I-IV
4. Icewind Dale II
5. Diablo II


To ma być kanon cRPG?
von Mansfeld,
1. The Elder Scrolls III (Morrowind + 2 dodatki)
2. Icewind Dale II
3. Diablo II
4. NWN
Iselor,
1. Vampire The Masquerade Bloodlines
2. Planescape Torment
3. Might and Magic VII: Za Krew i Honor
4. Might and Magic VI: Mandate of Heaven
5. Fallout 1 i 2 (trudno się zdecydować a głupio rozdzielać)
6. Arcanum
7. Morrowind
8. Wizardry 8
9. Baldurs Gate 2
10. Diablo + Hellfire (za klimat i muzyke które niszczą wszystko)

Absolutny kanon.
Eternith,
Trochę mi się wydaje, że odkopaliście temat, ale cóż...

NWN mam od jakiegoś czasu jak pisałem. Spodobało mi się, ale jednak nie skończyłem. Jakoś tak mam z grami RPG, że zostawiam w połowie, a potem mi się nie chce wracać... A kiedy zaczynam tęsknić i włączam grę jeszcze raz, zaczynam od początku. I tak w kółko... Cieszę się, że w ogóle jakąś grę ukończyłem.

No i Baldur's Gate'a też kupiłem kilka miesięcy temu, ale jakoś nie mogę się do niego przyzwyczaić... Za dużo grałem w te nowe action-RPGi (które zresztą niewiele mają z RPG wspólnego, choć złe nie są...) i ciężko się przestawić. No i komputer ma problemy z wyświetlaniem kilku elementów (np. zbroi, czy motylków latających nad kwiatkami ), choć nie razi to w oczy i da się grać.

Ha, na taki avatar trzeba ZASŁUŻYĆ. (oczywiście żartuję. Nie zasłużyłem. xD)
Iluvatar,

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Sosna dnia nie, 18 sty 2009 - 17:57 napisał

Jeżeli lubisz gry, nastawione w szczególności na walkę to polecam IWD2, naprawdę można nieźle się pobawić tworząc nowe postacie. Mimo wszystko chyba najbardziej rozbudowany system tworzenia postaci ma NWN, teraz za 20zł można kupić :O sam nie mogę uwierzyć


Heh teraz kosztuje 20zł a ja kiedyś wydałem na komplet (jak dobrze pamiętam) ponad 140zł. Mimo wszystko nie żałuję ponieważ moim zdaniem było warto
Jeżeli chodzi o IWD2 to jakoś nie przypadła mnie ta gra do gust Zdecydowanie wolałem pierwszą część.

BTW. Eternith fajny avatar też chcę taki
Sosna,
Jeżeli lubisz gry, nastawione w szczególności na walkę to polecam IWD2, naprawdę można nieźle się pobawić tworząc nowe postacie. Mimo wszystko chyba najbardziej rozbudowany system tworzenia postaci ma NWN, teraz za 20zł można kupić :O sam nie mogę uwierzyć
Iluvatar,

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Dinagon dnia nie, 18 sty 2009 - 17:29 napisał

Według mnie "najbardziej" trzeba zagrać w Sagę Baldur's Gate. To jak dla mnie najlepsza gra w historii.


Zdecydowanie POPIERAM!
Pamiętam jaki to był hit i jakie wrażenie zrobiła na mnie ta gra w tamtych czasach heh
Było to chyba pierwsze i najlepsze cRPG!
Graficznie nie dorównuje oczywiście grą, które teraz są na rynku ale bardzo wciąga
Cały czas chętnie wracam do BG i jak na razie nie może mi się znudzić
Dinagon,
Według mnie "najbardziej" trzeba zagrać w Sagę Baldur's Gate. To jak dla mnie najlepsza gra w historii.
Sosna,
Ja osobiście od Arcanum zacząłem, ma świetną i wartką fabułę, bardzo rozbudowana itp. Potem w Tormenta grałem ale ten nie szedł już tak gładko jak Arcanum, choć też mi się podobał.
Osobiście na początek poleciłbym Gothica (pierwszą część) wspaniała gra naprawdę polecam (G2 też ale to już nie to samo)
bobekzaglady,
tak czy siak dla mnie torment to po prostu ideał w tym gatunku
Eternith,
Tyle że ja nie napisałem, że nie znam żadnych cRPGów, ale że nie znam porządnej części.
Grałem oczywiście w Gothica, Fallouta, NWN, nawet w M&M, więc kompletnym laikiem nie jestem.
bobekzaglady,
ja bym przesunął planescape'a najsamprzód gdybym ja dopiero zaczynał przygodę z crpg'ami to zdecydowanie w to pograł bym najpierw - wg. mnie baldur jest troche zbyt nudnawy dla kogoś kto dopiero zaczyna grać w takie gry.
Eternith,
Więc podsumowując Waszą klasyfikację:
(Ostrzegam, że "ważność" tytułów liczyłem swoim własnym, porąbanym sposobem. Jeśli ktoś chce wiedzieć jakim, proszę pytać.)
1. Saga Baldur's Gate
2. Planescape: Torment
3. Saga Fallout/Saga Icewind Dale
4. Neverwinter Nights
5. Gothic
6. Arcanum
7. The Elder Scrolls: Morrowind
8. Might & Magic

Wiem, dziwnie wyszło, ale to mój sposób podsumowania. Czy jest właściwy, czy może coś poprawić?
Dany,
Na dobrą sprawę to jest po części pytanie, jakie cRPG lubicie najbardziej Bo na to wychodzi.

1. Gothic 1,2,NK
2. Fallout 1,2,FT
3. No i tu można już dawać BG, ID, Planescape
4. NWN
Gość_Forgotten*,
1. Saga Baldur's Gate - Absolutna klasyka, pozycja OBOWIĄZKOWA!
2. Neverwinter Nights - jak wyżej. [Największa miłość autora postu ]
3. Planescape: Torment - Też klasyka, chociaż niedoceniana.
4. Fallout - mega hit, tak by wyrwać się ze świata lochów i smoków i pohasać po wypalonej Wielką Wojną Ameryce.
5. Icewind Dale - by ochłodzić się po łażeniu po pustyni
Finrod,
Proponuje to, co podała by ci większośc: serię Baldurs Gate, serię Icewind Dale, Planescape: Torment, Arcanum, Neverwinter, serię Fallout, serię Gothic, serię The Elder Scrolls. Ja od siebie polecę również Might & Magic 6-8.
A w co trzeba zagrac? Przede wszystkim w Baldura, Arcanum i Gothica.
Wczytywanie...