Producenci Projectu nie zasypiają gruszek w popiele, lecz regularnie, co dwa tygodnie, dzielą się z fanami kolejnymi informacjami na temat postępów prac nad grą. Tym razem w związku z szeregiem nowych informacji, postanowili uaktualnić zawartość działu FAQ.
Nowy materiał to zarazem podsumowanie naszej dotychczasowej wiedzy o grze, dlatego też postanowiliśmy przetłumaczyć go na potrzeby naszych czytelników. Ze względu na rozmiar tekstu, podzieliliśmy go na dwie części.
1. Czym jest Project Eternity?
Project Eternity to drużynowy RPG w konwencji fantasy, zainspirowany grami powstałymi na silniku Infinity (Baldur's Gate 1 i 2, Icewind Dale 1 oraz 2, a także Planescape: Torment) którego akcja umiejscowiona została w świecie wykreowanym przez Obsidian Entertainment. Kamera ma sztywną, aksonometryczną (wysoki kąt) perspektywę (z możliwością przybliżania!). Środowisko gry to dwuwymiarowe tła łączone z trójwymiarowymi postaciami i efektami wizualnymi.
Zespół pracujący nad Project Eternity skupił się na trzech założeniach, mających oddać uczucia towarzyszące zabawie z grami na silniku Infinity, a które to tak bardzo ukochali sobie gracze:
- Unikatowe, piękne, dynamiczne środowisko, zachęcające oraz nagradzające eksplorację.
- Fabuła, która zarówno oddaje osobiste przeżycia bohatera, jak i ukazuje daleko idące konsekwencje czynów, z wiarygodnymi postaciami oraz frakcjami, kreującymi dylematy angażujące uwagę gracza,
- Bawiące, a zarazem wymagające, taktyczne starcia, których poziom trudności można zwiększyć używając przeznaczonych ku temu dodatkowych opcji.
2. Co znaczy określenie "drużynowy RPG" w Project Eternity?
Po rozpoczęciu gry, gracz może stworzyć bohater bądź bohaterkę, wybierając spośród sześciu ras, kilku narodowości, jedenastu klas, jak i spośród licznych życiorysów. W czasie gry można poszerzyć drużynę do maksymalnie sześciu postaci. Do dodatkowych bohaterów zalicza się zarówno ośmiu towarzyszy zaprojektowanych i napisanych prze Obsidian, jak i tych zbudowanych od podstaw przez gracza w Holu Awanturników.
3. A jak prezentuje się walka?
Starcia w Project Eternity będą wzbudzały podobne uczucia do tych toczonych w grach na silniku Infinity, wliczając w to system "czasu rzeczywistego z aktywną pauzą". System walki sprawia, że czynności wykonywane przez bohaterów dzieją się jednocześnie, niemniej gracz ma możność zatrzymania gry w dowolnym momencie. Gracz wybiera jedną bądź kilka postaci z drużyny, wydaje im rozkazy, np. wskazując cel dla samopowtarzających się czynności, takich jak standardowy atak, albo aktywuje jedną z limitowanych umiejętności bitewnych, w rodzaju zaklęć.
Na wzór gier napędzanych silnikiem Infinity, Project Eternity umożliwi graczowi określenie sytuacji, w których gra ma automatyczni się zatrzymać (np. kiedy jeden z członków drużyny padnie nieprzytomny). Ta opcja zwiera również przełącznik aktywujący tryb "powolnej walki", który może być użyty wraz, albo zamiast, opcji pauzy. W tym trybie gracz zmienia tempo toczącego się starcia, aż do całkowitego spauzowania gry.
4. Jakimi rasami możemy grać?
Gracz może wybierać spośród sześciu głównych ras znanych w tej cześć świata: ludzi, elfów, krasnoludów, orlan, aumaua oraz aasimarów*. Orlanie, aumaua i aasimarowie występują tylko w świecie Project Eternity, niemniej można zaobserwować pewne podobieństwa pomiędzy aasimarami a "planotkniętymi" z innych systemów. Orlanie są niskimi humanoidami, których charakterystyczną cechą fizyczną jest podwójny odcień skóry, znaczne owłosienie ciała i długie uszy. Aumaua są wielkimi, ziemnowodnymi humanoidami, odznaczającymi się dużą różnorodnością zabarwienia skóry, wydłużonymi głowami oraz występowaniem częściowej błony pławnej między palcami rąk i stóp.
Aasimarowie nie są oddzielnym ludem, to swoisty fenomen, dotykający każdej rasy. Wielu ludzi uważa, że osoby tego rodzaju, zostały odmienione przez bogów jeszcze przed urodzeniem. Charakterystyczny wygląd aasimarów jest powodem, który sprawia, że trzymają się z dala od ludzi, a relacje jakie łącza ich z rozmaitymi personami, są tak różnorodne, jak kulturowo zróżnicowane są te osoby.
Gracz może wybierać pomiędzy grupami etnicznymi charakterystycznymi dla każdej rasy. W ten sposób elfy rozróżniamy na śnieżne i leśne, krasnoludy na górskie oraz borealne, orlanów na dzikich i walecznych, aumaua dzielą się zaś na wyspiarzy i mieszkańców wybrzeża. Ludzie podzieleni są na trzy grupy etniczne: żyjących na równinach, sawannie i tych związanych z Oceanem. Aasimarów można znaleźć wśród przedstawicieli wszystkich ras, ich fizys stawia je obok wszelkich podziałów.
Tak prezentują się modele głów kobiet i mężczyzn ludu aumaua. Tekstury i kolory zostaną dodane później.
5. A klasy bohaterów?
Postacie mogą przynależeć do jednej spośród jedenastu klas: barbarzyńcy, zaklinacza, ciphera, druida, wojownika, mnicha, paladyna, kapłana, łowcy, łotrzyka lub czarodzieja. "Podstawowa czwórka" (wojownik, łotrzyk, kapłan, czarodziej) jest najbardziej zbliżona do ich odpowiedników z "papierowych" gier. Pozostałe klasy; barbarzyńcy, druida, mnicha, paladyna, łowcy; są tylko nieco podobne do ich "papierowych" odpowiedników, różnic zaś ma być naprawdę dużo. Cipher i zaklinacz, to zupełnie nowe klasy, specyficzne dla świata Project Eternity.
Tradycyjnie klasy różnią się "klikalnością" – niektóre wymagają mniej wysiłku przy prowadzeniu, inne więcej. Np. taki wojownik jest łatwiejszy w "obsłudze" niż czarodziej. Niemniej system rozwoju pozwala graczom zamieszać w tym, stworzyć dla przykładu wojownika, który korzysta z wielu wymagających aktywowania zdolności, a z drugiej strony – bardziej pasywnego maga. Wyważenie klas jest dla nas ważne, niemniej chcemy, aby grając każdą klasą można było poczuć charakterystyczny dla niej styl, jak i również by była ona komplementarna w stosunku do innych.
*użyłem dobrze znanego wszystkim graczom DnD terminu "aasimar", gdyż uważam, że lepiej oddaje znaczenie użytego w originale pojęcia "godlike", niż jego polskie, dosłowne tłumaczenie "boski".
Ps. chciałbym podziękować za pomoc przy tłumaczeniu Hassanowi, Medivhowi oraz Lionelowi. Gdyby nie wy, tłumaczyłbym to chyba ze dwa dni. Jeszcze raz dzięki!