[W2] Nawiązania do książek Sapkowskiego

Po przejściu Wiedźmina 2, zacząłem się zastanawiać nad pewną kwestią, a mianowicie dość sporą liczbą odwołań do sagi Wiedźmińskiej. Dla mnie był to miły akcent, ale dla osoby, która nie czytała tych książek, może to być trochę niejasne, tak jakbyśmy weszli wir wydarzeń od środka (niby Geralt miał amnezję ale o te fakty historyczne raczej się nie dopytuje).
Przykładowo, uprzedzenie do Nilfgaardczyków, nawiązania do bitwy pod Brenną, a już w szczególności zdarzenia z Thanedd.

W pierwszą część grałem dość dawno i nie kojarzę, czy tam to było omawiane, ale nawet jeśli wydaje mi się że co nieco powinno być wyjaśnione, jakiś filmik czy coś. A otrzymaliśmy tylko 2-3 linijki tekstu w początkowym filmiku.

A tak z ciekawości, jakie wy dostrzegliście odniesienia do sagi w trakcie gry, bo rzeczywiści było ich sporo.

Odpowiedz
Aby nie psuć komuś niespodzianki:

SPOILER

Przede wszystkim mamy w końcu nie tylko wspomnianą szkołę Węża, ale także jej przedstawicieli. Bonhart posiadał trzy wiedźmińskie medaliony i twórcy wykorzystali tę informację.

Kolejna sprawa to Znaki. Heliotrop pojawia się w książkach ("Ostatnie życzenie"), nie przypominam sobie przy tym, by pojawił się w W1. O Aardzie mowa w "Krwi elfów", jak też w "Ostatnim życzeniu". Axia także we wspomnianym "OŻ", Igni w "Mieczu Przeznaczenia", Quen to ponownie "OŻ", podobnie jak Yrden.

Kolejna sprawa to przedstawienie Nilfgaardu. Już trailer mówił o pokonaniu Imperium pod Brenną, pod koniec mamy także okazję odwiedzić ich obóz, rozwiązując problem porwania Triss i zyskując sobie jej wdzięczność, z którą nic więcej niestety zrobić nie możemy. Letho mówi o tamtejszym wywiadzie i osobie Vattiera de Rideaux, o którym można znaleźć wzmiankę w "Czasie pogardy", jak i w "Chrzcie Ognia". Oczywiście jest tam także Emhyr. Imieniem cesarza posługuje się Roche po przybyciu do Flotsam. Jak pisał Sosna - rodem z książek nikt ich nie lubi, wszyscą są do nich uprzedzeni i niezmiennie ubierają się w oczywistą dla czarnych charakterów czerń.

Dalej czarodziejki i czarodzieje. Triss w lochu mówi o skompromitowanej Loży powstałej po klęsce na Thanned. Byliśmy tam w Sadze, gdy Geralt zachwycał się Yen i potem rozmawiał z Vilfergotzem. Następnie Sabrina, która także była na tamtym przyjęciu. Tutaj możemy obejrzeć jej klątwę i śmierć - chyba jedyna zła postać w W2, której żałowałem. Jest także Filippa, w książce wzmianki także o Detmoldzie i Shaeli. No i oczywiście Yennefer, którą widzimy w tych komiksowych przerywnikach i o którą możemy wypytać Triss czy Letho. W "Pani Jeziora" możemy przeczytać o śmierci Filippy, w grze zostaje oślepiona.



Jest rzecz jasna więcej, ale nie można tak w jednym poście
Znalazłem jedyne źródło i cel wszelkiej racji
Odpowiedz
Ja zauważyłem nawiązanie dlc "Kłopoty z trollem" do książki. W książce, chyba "Ostatnie życzenie" było wspomniane, że teraz wiele się zmieniło, a Geralt spotkał trolla, który naprawiał most i ludzie wobec niego zachowywali się przyjaźnie. CD Projekt Red dodał tylko to, że troll pije, bo zabili mu żonę/kobietę.

Albo to, że Roche przedstawił się jako kupiec Emhyr vas coś tam. Tak samo nazywa się cesarz Nilfgardu.
Odpowiedz
← Wiedźmin

Nawiązania do książek Sapkowskiego - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...