Nagrodę Diana Jonesa mogą otrzymać zarówno ludzie, organizacje, firmy, publikacje czy gry, więc konkurencja jest wzmożona. Ważne, by w oczach jury, dany laureat zasłużył na tytuł "wspaniałości w dziedzinie gier". Nie jest to jednak statuetka w celu uchonorowania twórczości znanej pisarki fantasy, Diany Wynne Jones, autorki m.in. serii o Ruchomym Zamku Hauru. Jej nazwa pochodzi od gry RPG osadzonej w tematyce Indiany Jonesa wydawanej w latach '80. Gdy licencja wydawcy wygasła, niesprzedane kopie zostały zniszczone, a uchowane resztki podręcznika umieszczono we wnętrzu statuetki.
Poniżej znajduje się lista nominowanych wraz z laureatem nagrody.
- "Hillfolk", gra RPG;
- Evil Hat Productions, wydawca RPG;
- Paizo Publishing, wydawca RPG;
- "ROFL!", gra familijna;
- "Terra Mystica", strategiczna gra planszowa.
Hillfolk – Pierwsza na świecie gra RPG bazująca na DramaSystem, zestawie zasad stworzonych przez Robina D. Lawsa, osobę dobrze znaną w tym półświatku. System w dużej mierze bazuje na interakcjach między uczestnikami rozgrywki, mając na celu wykreowanie nieprzeciętnej historii o emocjonalnym, intryganckim podłożu.
Fabuła opiera się na dziejach plemienia zamieszkujących wzgórza, które cierpi z powodu głodu, podczas gdy sąsiednie krainy opływają w złote kłosy, utuczoną trzodę i błyszczące monety. Możliwości rozwoju akcji jest wiele – od uwodzenia północnych, bogatych kuzynów, poprzez walkę z nadbrzeżnym ludem na zachodzie, czy próbach scalenia rozsianych plemion pod jedną, silną ręką. To i wiele innych rozwiązań zapewnia DramaSystem ufundowany za sprawą zbiórki pieniędzy na portalu KickStarter.