Linux - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!

Podgląd ostatnich postów

Majarek,
Jeśli chcesz nauczyć się z czym to się tak naprawdę je, to polecam wersję niegraficzną
Ja zaczynałem na Slackware Typowo adminowa wersja.
Gość_Forgotten*,
Nie wiem jak się na to nadziałem, ciul że 3 miesiące obsuwy.

Zgodnie ze starym porzekadłem "Niezależnie od tego na jakiej dystrybucji zaczynasz i tak skończysz na Debianie" podrzucam bardzo fajny tutek z wprowadzeniem do systemu (co prawda wersja 6, czyli na ten moment oldstable, ale specjalnie się nie nazmieniało)
http://nixsrv.com/


Oficjalny handbook do aktualnego stabilnego
http://debian-handboo...browse/stable/


Polecam, nie dziwota, Debiana. Instaluje się banalnie, ma ładny graficzny instalator który prowadzi za rączkę, wystarczy czytać. Nawet w tekstowym trybie instalacji eksperta ogranicza się niemal do "enter, enter, enter, strzałka w dół/górę, enter, enter, enter".

Oczywiście na początek proponuję poćwiczyć na wirtualkach, tak jak opisane w pierwszym linku.


Sam korzystam z Debiana na codzień, obok masy innych dystrybucji. Jedyne do czego raz na ruski rok użyję Windowsa to pograć w BF3/L4D2 na PC. Zależy do czego go potrzebujesz: programowanie w językach niezaleznych od platformy - jest dobrze. Programowanie w .NET - ehm... Administracja systemami/sieciami - winda się nie umywa. Codzienne użytkowanie - doskonale.

GNU/Linux nie nadaje się z kolei do grafiki rastrowej czy wektorowej z racji braku specjalistycznego oprogramowania (choć w Blenderze ostatnio coraz więcej rzeczy się tworzy, a efekty do Gravity w KDEnlive robili podobno)


Ogólnie, jako linuxiarski sysadmin, polecam poznanie systemu. Nawet jeżeli nie do ciągłego użytkowania to do zapoznania się ze środowiskiem. Ma tę niesamowitą zaletę że nic nie dzieje się samo, wszystko da się skonfigurować. Kwestia jedynie wiedzy, umiejętności, doświadczenia i samozaparcia. No i posiadania kompatybilnego sprzętu


PS. Ale jak szukasz czegoś co działa prawdziwie out of the box i ma wszystko na start do Mint ze środowiskiem Cinnamon powinien spełnić twoje zachcianki. Bazuje na Ubuntu, które bezczelnie kra...zapożycza pakiety z Debiana, więc na niskim poziomie są bardzo podobne.
Algernon,
Ja od siebie polecam Linuxa Mint. Według mnie najszybszy, najlepiej zaopatrzony w zewnetrzne oprogramowanie typu kodeki/przeglądarki itp. Spróbuj na tej dystrybucji, napewno się nie zawiedziesz, a co do programowania raczej nie zauważysz różnicy
PS. Odradzam Kubuntu. Majstrowałem z tym ale to bardzo oporny system, nieporównywalnie gorszy od Minta
Pozdrawiam
Sosna,
Dorzucę swoje trzy grosze. Dla zwykłego użytkownika Ubuntu jest jak najbardziej okej, jest to dystrybucja przeznaczona do codziennego użytkowania na komputerze domowym. Możesz też sprawdzić Fedorę, podobna do Ubuntu, ale podoba mi się nieco bardziej od strony stylistycznej, kolega polecał również Debiana. Możesz przetestować różne dystrybucje i pobawić się w ich konfigurację, w końcu linux jest przeznaczony dla osób, które lubią sobie pogrzebać w systemie, a możliwości jest sporo. Sam średnio przepadam za linuxem, jednak muszę go od czasu do czasu ścierpieć na uczelni.
Taramelion,
Taramelion,
Możesz podesłać. I rzeczywiście, terminal to jest to z czym potrzebuję się zaznajomić.
Withord,
Również poprę Hassana, ale skoro już musisz to wydaje mi się, że Ubuntu będzie jednym z bardziej przyjaznych środowisk.
Poradników w sieci jest dużo ale nie polecę ci żadnego konkretnego. Ja uczyłem się z materiałów z mojej uczelni, jak będziesz chciał to ci je mogę podesłać Właściwie to one wszystkie dotyczą interfejsu tekstowego, z którego nie wiem czy zwykły użytkownik komputera ma potrzebę korzystać.
Nazin,
Popieram Hassana, nie korzystam z Linuksa jeśli nie muszę
Taramelion,
Chodzi o to, że nie chcę kupować windy po raz kolejny, a jeśli mogę robić to co robię na nielegalnej windzie używając legalnego open s. dlatego postanowiłem spróbować.
A mc, to swoją drogą. Po prostu przypomniał mi coś z listy "to do"
Hassan',
Nie lubię, nie widzę sensu jeśli nie programujesz jakiegoś hardcore'u/nie administrujesz siecią.

Korzystałem z ubuntu, ale zainstalowałem go tylko po to, by sprawdzić czy czegoś nie tracę - nie traciłem - nawet Minecraft działał tak samo, jeno javę instalowało się trudniej.
Taramelion,
Tak. Chciałbym się nauczyć przynajmniej podstaw. Kiedyś próbowałem, ale miałem zbyt mało czasu.
Czy znacie jakieś dobre podręczniki online? Czy też tutoriale? W każdym razie podstawy? Mój poziom oceniam na minimalny podstawowy.
Które dystrybucje polecacie? Korzystam teraz z Ubuntu.

Z tego co pamiętam, kolega Enter ma doświadczenie w temacie. No i nie ukrywam liczę na Namana i Hassana.
Wczytywanie...