SZATAN POD LATARNIĄ (11/2013)
Skrupulatyzm to obsesja polegająca na tym, że człowiek wszędzie widzi grzech; doszuka się diabła tkwiącego w każdym niewinnym szczególe. W teologii chrześcijańskiej jest uważany za zaburzenie sumienia. Niestety, dotknięci nim ludzie robią wokół siebie dużo zamieszania, a ich wyskoki często są nagłaśniane jako woda na antyklerykalny młyn albo kuriozum do obśmiania.
Tak jest np. z artykułem "Magiczne symbole – czy znasz ich znaczenie?" M. Więczkowskiej, z którego można się dowiedzieć m.in., że jednorożec jest symbolem wolności seksualnej – miłości lesbijskiej, homoseksualizmu, seksu grupowego. Co prawda funkcjonował w dokładnie odwrotnym znaczeniu – cnoty i czystości – ale może autorka miała na myśli odwróconego jednorożca, kopytkami do góry. Bo i koń by się tarzał ze śmiechu.
Gabriele Kuby, autorka książki "Harry Potter – dobry czy zły", uważa, że cykl Rowling został stworzony, aby zniszczyć obyczaje i metodycznie rozmontowuje kolejne tomy w poszukiwaniu treści zabijających dążenie do piękna i świętości. Kuby odkryła w powieściach m.in. satanistyczną rzeczywistość, profanacje symboli chrześcijańskich i przemycaną ideologię rasistowską. Wtóruje jej jezuicki specjalista od okultyzmu, o. Aleksander Posacki. W jego przypadku walka z Harrym Potterem to wierzchołek góry lodowej. Wszystkie cząstki merytorycznej wiedzy, której trudno mu odmówić, są jak komórki węchowe w nosie gończego psa, który tak zafiksował się na tropieniu piekielnej siarki, że zapomniał o istnieniu innych zapachów.
Teologia jako źródło sumienia skrupulanckiego dopuszcza zarówno zaburzenia psychiczne, jak przyczyny nadprzyrodzone. Ludzie obsesyjnie tropiący diabła na każdym kroku nie biorą pod uwagę tego, że najciemniej jest zawsze pod latarnią. I że szatan, którego szukają (podpowiedź: Lucyfer – lucis ferre – niosący światło), już dawno wygodnie rozgościł się w ich głowach.
Jerzy Rzymowski
Z okazji premiery ekskluzywnego wydania "Ziemiomorza" Marek Oziewicz pisze, dlaczego cykl Ursuli Le Guin odegrał tak wielką rolę dla fantastyki. Z kolei premiera kinowej "ry Endera" jest pretekstem do przybliżenia sylwetki twórcy jej powieściowego pierwowzoru, Orsona Scotta Carda. Obchodzimy także złoty jubileusz kultowej postaci brytyjskiej SF, czyli Doktora – na tę okazję przygotowaliśmy obszerny i smakowity materiał. Marek Grzywacz w kolejnym artykule z serii "Fantastyczny świat" przybliża tym razem fantastykę chińską (w numerze znajdziecie również opowiadanie autora z tego kraju), a Agnieszka Haska i Jurek Stachowicz wyjmą z "Lamusa" fantastyczne historie związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim.
W dziale polskim przedstawiamy m.in. dwa opowiadania, które zajęły ex-aequo drugie miejsce w naszym konkursie literackim, zaś wśród zagranicznych premier znajdziecie opowiadanie Jeffa Noona, twórcy słynnego "Wurta".
Oprócz tego możecie się spodziewać stałych działów – recenzji, felietonów, zapowiedzi. W tym numerze ma również premierę nowy dział "Zastrzyk przyszłości", w którym Mateusz Wielgosz będzie prezentował naukowe odkrycia i niezwykłe wynalazki świadczące o tym, że rzeczywistość coraz szybciej dogania fantastykę.
Zapraszamy do lektury!
Spis treści NF 11/2013
PUBLICYSTYKA
2 ZAPOWIEDZI
3 ZASTRZYK PRZYSZŁOŚCI Mateusz Wielgosz
4 DOKTOR KTO? Andrzej Kaczmarczyk
8 FANTASTYCZNY ŚWIAT ? CHINY CZ.1 Marek Grzywacz
10 CÓRKA SMOKÓW Marek Oziewicz
13 TRZY PYTANIA DO URSULI LE GUIN Michał Hernes
14 TALIA CARDA Joanna Kułakowska
63 HERETYCY I RELIGIANCI Maciej Parowski
65 MARSZAŁEK Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
67 POWRÓT DO NOWOŚCI Emil Strzeszewski
72 UCIEKAJĄCA PROZA ŻYCIA Rafał Kosik
78 WIDZIEĆ ZNACZY ŻYĆ Łukasz Orbitowski
PROZA POLSKA
17 CYROGRAF Grzegorz Piórkowski
29 ZAGŁADA Przemysław Kopeć
33 AETERNITAS Karol Nowacki
PROZA ZAGRANICZNA
38 IDEALNY TEKST I TAJNA OPOWIEŚĆ Leonid Kudriawcew
47 PIKSELOWA MASKA Jeff Noon
54 ROK SZCZURA Chen Quifan
RECENZJE
68 KSIĄŻKI 74 FILM 75 GRA 76 KOMIKS