Co zrobić, by pracować w Irlandii? - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!

Podgląd ostatnich postów

Dany,
Na czysto, odejmując to co wziąłem ze sobą, wyżywienie, mieszkanie zarobiłem ok. 1040 euro. Przywiozłem teraz ze sobą do Polski ok. 1840 euro. Wszystko w niecałe 2 miesiące (5,6 tygodni). To jest więcej niż 7200zł, a 4000 na czysto. Nawet się opłaca. Ale miałem szczęście, bo miałem dobrze płatną pracę nawet - 9,55 euro/h.
Tokar,
Nie ma zamiaru (i najprawdopodobniej nigdy nie będę miał, no chyba, że w celach turystycznych ) jechać do Irlandii, ale mam takie pytanie z czystej ciekawości. Na ile wyszłeś ? (to znaczy ile zarobiłeś w Irlandii, odejmując od tej kwoty koszty podróży, wyżywienia i.t.p.)
Dany,
Postaram się wam tutaj napisać, co dokładnie zrobić w Polsce przed wyjazdem i w samej Irlandii, by móc w niej pracować.
Zacznę od tego, że bez znajomości języka na poziomie co najmniej Intermediate, wyjazd samemu raczej nie ma sensu, ponieważ nic nie załatwicie. Poza tym pracodawcy wymagają często dobrego posługiwania się angielskim (nie jest to reguła).

Rzeczy, które powinniście zrobić w Polsce:
- Zanim zaczniecie pracę, przydało by się ubezpieczenie zdrowotne. Wyrabiacie sobie kartę EKUZ (dawne E11 podajże) w NFZ. Da wam to darmową opiekę lekarską przed podjęciem pracy (później nie działa). Jeżeli macie 18 lat potrzebujecie legitymacji szkolnej, a oprócz tego dowodu opłaty składki zdrowotnej przez rodziców i kilku innych podstawowych dokumentów. Jeżeli macie mniej niż 18 lat, legitymacja jest niepotrzebna. Wypełniacie formularz i gotowe.
- Możecie sobie załatwić kartę Euro<26. Poczytajcie sobie dokładne informacje na ich stronie WWW.
- Ja wyrobiłem sobie kartę PTSM (Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych, YHA – Youth Hostel Association)
- Bilety rezerwujecie najlepiej min. 2 miesiące wcześniej. Ja bym wam radził lecieć Aerlingusem (tani, bez przesiadek i bezproblemowo). Bilety rejestrujcie przez Internet i polujcie na promocje. Bilety mogą być i po 1200 zł, jak i po mniej niż 450 (niedawno lot z Dublina do Warszawy i z powrotem w euro kosztował nie 150 , a 39).
- Radził bym wziąć min. 800 euro (jeżeli lecicie pierwszy raz w ciemno to nawet trochę więcej).
- Zdejmijcie sobie Simlocka z telefonu, by móc kupić jakąś irlandzką sieć telefoniczną po przyjeździe.
- Przygotujcie sobie CV, by tylko później uaktualnić dane, pokserować i roznosić.
- Załatwcie sobie zaświadczenie o niekaralności (można ubiegać się o pracę m.in. na lotnisku).
- Możecie zrobić prawo jazdy na C, na wózki widłowe. Wszystko to będzie pomocne w szukaniu pracy.

A teraz co na miejscu:
- Nie ma sensu szukać pracy w dużych miastach (czyli Dublinie). Szanse znalezienia są nikłe, a koszty utrzymania przytłaczające.
- Niestety załatwienie samemu mieszkania będąc pierwszy raz w Irlandii jest bardzo trudne lub niemożliwe.
- By załatwić mieszkanie trzeba mieć numer PPS (odpowiednik PESEL’u lub NIP’u, trudno powiedzieć) oraz referencje z pracy, której dopiero szukacie. Można wynająć dom jedynie na minimum 6 miesięcy, więc jak zostajecie na dłużej to ujdzie.
- By załatwić numer PPS, musicie pójść do Social Welfare Office (jeżeli będziecie mieszkać blisko Dublina na północ, to biuro jest w Finglas, dzielnicy Dublina). Czynne od 10am do 12am. Potrzebne są 2 dokumenty ze zdjęciem, potwierdzenie zamieszkania od osoby wynajmującej i drugi dokument np. rachunek za prąd. Mieszkania niestety nie macie, ale to zaraz. Wyrabianie trwa trochę, ponieważ nie dostaniecie rachunku i dokumentu od razu.
- Najlepszym sposobem na załatwienie domu jest posiadanie znajomości w Irlandii - osoby, która ma już dom lub może go wynająć, albo podczepienie się do kogoś.
- W większości miejsc pracy, menagerowie wymagają od pracowników posiadania konta bankowego. By mieć konto bankowe musicie mieć PPS, potwierdzenie adresu zamieszkania (najlepiej list PPS), dokumenty i 18 lat. (Albo korzystacie z istniejącego konta dorosłej osoby) Wyrobienie nie trwa długo. Opłaca się założyć konto w AIB. Powinniście mieć irlandzki numer telefonu. Jeżeli chcecie mieć konto bankowe za darmo musicie użyć choć raz swojej karty debetowej (dostaniecie wraz z założonym kontem) jako środka płatniczego np. w Tesco i zrobić przelew przez Internet. By móc to zrobić, musicie zarejestrować się w Phone & Internet Banking. Dostaniecie kody dostępu do konta i kartę kodów do przelewów. I radzę mieć wcześniej wyrobiony irlandzki numer telefonu. Przelew przez Internet za granicę kosztuje 0,75 euro, w banku 32 euro (duża rożnica).
- Roznosicie CV do Supermarketów, a później we wszystkie inne miejsca. Najłatwiej jest znaleźć pracę w małych miejscowościach. Radziłbym też po np. tygodniu przejść się ponownie i pokazać się jeszcze raz wszystkim, by was zapamiętali.
- Ja tego nie zrobiłem, ale możecie załatwić sobie irlandzkiego SavePassa. Jest to płatny kurs 2 tygodniowy, po którym można pracować na budowie. A tam często szukają pracowników.
- Możecie pojechać do biura FAS’u i tam poszukać ofert pracy.
- Jeżeli będziecie mieli szczęście, to znajdziecie pracę w przeciągu 2-3 tygodni, więc wyliczcie sobie koszty życia. Ja np. wydawałem 300 euro miesięcznie na jedzenie.

To by było tyle rad odnoście szukania pracy. Muszę przyznać, że trzeba mieć szczęście, ale niczego się nie załatwi bez chodzenia. Jeżeli będziecie siedzieć i czekać aż sam się ktoś zgłosi, to nikłe macie szanse. Czyli chodzić, naprzykrzać się i jeszcze raz chodzić. A może się uda. Jeśli macie jakieś pytania, to piszcie, postaram się odpowiedzieć.
Wczytywanie...