Walka ze spamem - Odpowiedź

Podgląd ostatnich postów

Matthias Circello,
Nazin pracuje nad rozwiązaniem.
Withord,
Bump bo mamy już 30 tysięcy zarejestrowanych użytkowników
Tą captche trzeba koniecznie zmienić na inną. Może jakaś obrazkowa dała by radę?
Lionel,
Powinniśmy się cieszyć, że spam się pojawia. To oznaka, że jesteśmy popularni i warto nas zaśmiecać.
Sosna,
A ja uważam, że rejestracja powinna być obowiązkowa dla osób, które chcą zakładać temat, w końcu oznacza to, że nie są jednorazowymi gośćmi, którzy chcą na szybko wyrazić swoją opinię i pójść dalej, a jednak będą oczekiwać odpowiedzi w swoim temacie, co sprawia, że na gexe jeszcze powrócą. Podobnie powinno być z wypowiadaniem się w działach, które nie są powiązane z systemem komentarzy.
krag,

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Courun Yauntyrr dnia wtorek, 7 lutego 2012, 14:20 napisał

Jestem przeciwny obowiązkowi rejestracji dla założenia nowego tematu, chociaż tego spamowego szitu usuwam codziennie tony po kilka razy dziennie. To nie metoda utrudniać u nas pisanie i pytanie o pomoc. Rejestracja winna być przywilejem i kto wie, jeśli w przyszłości wiązać się z nią będą jakieś dodatkowe korzyści, które omijają gości.


Courun Yauntyrr,
Jestem przeciwny obowiązkowi rejestracji dla założenia nowego tematu, chociaż tego spamowego szitu usuwam codziennie tony po kilka razy dziennie. To nie metoda utrudniać u nas pisanie i pytanie o pomoc. Rejestracja winna być przywilejem i kto wie, jeśli w przyszłości wiązać się z nią będą jakieś dodatkowe korzyści, które omijają gości.
krag,
Nie zrozumiałem, ani jednego słowa z tego co właśnie napisałeś... A tak na serio

Jak wspominałem, nie znam się na silnikach forumowych. Wydawało mi się jednak, iż tak drobna modyfikacja, nie może okazać się zbyt problematyczna w implementacji. Jeżeli jestem w błędzie to zwracam honor, że niepotrzebnie pisałem o rozwiązaniu, które jest zwyczajnie trudne w realizacji na dłuższy okres czasu. Z punktu widzenia zwykłego śmiertelnika (czyt. użytkownika) to proste do zrobienia.
Sosna,
Wiesz, kwestia pytań jest tutaj najmniej istotna, to wymaga pewnych zmian w samym silniku strony. Sam na IPB nie pracowałem ale zakładam, że takie niestandardowe zabezpieczenie wymagałoby zmian, które potem utrudniałyby aktualizację silnika do nowszych wersji.
krag,
Sądzę, że gdy kilka osób zadeklaruje się poświęcić dosłownie 15 minut na wymyślenie 10 prostych pytań to uda się zrobić pokaźną bazę. Ja mam już 16 pytań, które napisałem w wolnej chwili. Są to proste pytania, które nawet jeśli okażą się wyzwaniem dla kogoś, to znalezienie odpowiedzi w google to ze stoperem w ręku 30 sekund max.
Sosna,
Rozwiązanie Nazina nie poskutkowało jak widać. Proponuję wprowadzić konieczność rejestracji, aby założyć nowy temat. Gorzej ma się sytuacja z postowaniem, może ograniczyć tą możliwość do działów Newsy i Artykuły, tak aby goście mogli komentować treści na stornie głównej? Warto rozważyć zastąpienie captchy tymi pytaniami, wiem że to trochę roboty, ale problem tak jakby zaczął narastać.
Wiktul,
A propo botów - Google nas podgląda

Zatem chyba jasne jak dotąd co i jak, Nazin będzie miał to na pewno na względzie I fajnie, że sami zgłaszacie takie pomysły i uwagi
Sosna,
Tak rejestrują się, ale to znacznie cięższe niż napisanie posta jako gość. Na chwilę obecną problem nie jest duży, ale warto zadziałać wcześniej, stąd ten temat. Pomysł z pytaniami jest dobry, duża liczba pytań nie jest konieczna, żeby to złamać trzeba bota specjalnie pod ten portal, a to nie opłaca się twórcą takiego programu
Gość_Tar*,
Tar: Boty tez sie rejestruja wiec... Na chwile obecna namierzamy wlascicieli botow i wysylamy wezwania do spamerow.
krag,
Mówimy tutaj z tego co wiem o "gościach". Jeżeli ktoś nie chce się rejestrować tylko napisać powiedzmy 2-3 posty, to dla niego nie będzie problemów z takimi blokadami. Jeżeli natomiast, ktoś planuje częściej się udzielać to ja osobiście nie widzę przeciwwskazań dlaczego miałby się nie zarejestrować na forum, zamiast pisać w charakterze gościa, bo w takim wypadku utrudniałby sobie życie tylko niepotrzebnie Chyba, że istnieją jakieś problemy, które skutecznie uniemożliwiają niektórym osobom rejestracje na forum i mogą pisać tylko jako gość, to wtedy faktycznie lepiej przeboleć te boty, a dać użytkownikom lepszy dostęp do forum.
Wiktul,
Pamiętajcie też proszę, że takie obostrzenia nie mogą uderzać w Was - niekoniecznie Was personalnie tu piszących, ale Was jako użytkowników. Dodawania kolejnych tabelek, formularzy, rzeczy do wpisywania i przepisywania przy pisaniu postu jest nadzwyczajnie skutecznym zniechęcaczem do udziału w dyskusjach i wyrażaniu swoich myśli, czego - jak znakomita większość portali - nigdy nie jest nam zbyt wiele Mówimy cały czas w redakcji o problemie botów, Nazin jak widzicie też jest tego świadom, a koniec końców nie jest to chyba jednak aż tak uciążliwe dla Was. Boty dodają posty i tematy zwykle w godzinach późnonocnych lub wczesnoporannych, gdzie zazwyczaj zdąży je skasować jakiś mod lub admin cierpiący na bezsenność (lub pracę na nocną zmianę, jak ja ), dzięki czemu o tej 9 - 10 niczyje oczy nie są rażone dziecięcą pornografią lub rosyjskim bełkotem
krag,
Tak luźno rzuciłem pomysł Skryptowanie i tego typu rzeczy to dla mnie czarna magia.

Cytat

Zastosowałem pewne rozwiązanie, zobaczymy jak się sprawdzi w praktyce.


Gdyby się jednak nie sprawdziło Twoje rozwiązanie, to chętnie opracuję bazę pytań do przetestowana przez powiedzmy tydzień. Mielibyśmy okazję przekonać się czy będzie pojawiać się kwestia uciążliwości, a jeżeli tak to czy jej natężenie będzie akceptowalne.
Nazin,

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Ashgan dnia sobota, 4 lutego 2012, 16:08 napisał

Ewentualnie prostszym zdecydowanie sposobem są, krótkie działania matematyczne jako pytania np. 3*(2+2) i przy pytaniu dać dopisek 'Pamiętaj o tym, iż działania w nawiasie wykonuje się jako pierwsze'. Tutaj dopiero pojawia się jakiś stopień uciążliwości, jednakże kalkulator Windowsowski nawet szympans potrafiłby obsługiwać. Sporządzenie obszernej bazy krótkich działań matematycznych byłoby dość proste.


Zagadnienia matematyczne są jeszcze łatwiejsze dla botów do rozwiązania Większość języków programistycznych posiada tam jakiś lepszy bądź gorszy "eval", więc jest to tylko wyciągnięcie z treści działania, wykonania go i wklejenia w formularz.
krag,
Wydaje mi się, iż kwestia uciążliwości chyba nie jest tak dużym problemem, gdyż forum to nie jakiś hosting zdjęć czy coś w tym stylu, gdzie uploaduje się pliki masowo i potrzebna jest łatwość oraz płynność wrzucania plików. Jednak może patrzę na to pod złym kątem.

Co do bazy pytań to moim skromnym zdaniem nie potrzeba ich nie wiadomo ile. Nikt nie będzie chyba trudził się aby dostosować swojego bota specjalnie do forum GE.

Ewentualnie prostszym zdecydowanie sposobem są, krótkie działania matematyczne jako pytania np. 3*(2+2) i przy pytaniu dać dopisek 'Pamiętaj o tym, iż działania w nawiasie wykonuje się jako pierwsze'. Tutaj dopiero pojawia się jakiś stopień uciążliwości, jednakże kalkulator Windowsowski nawet szympans potrafiłby obsługiwać. Sporządzenie obszernej bazy krótkich działań matematycznych byłoby dość proste.
Nazin,

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Sosna dnia sobota, 4 lutego 2012, 15:18 napisał

Na chwilę obecną jedynym zabezpieczeniem jest captcha, która już nie jest tak skuteczna jak w przeszłości:
http://www.plikus.pl/...amana,269.html


Captcha jest stosowana cały czas w przypadku pisania przez gości.

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Ashgan dnia sobota, 4 lutego 2012, 15:26 napisał

Na niektórych forach spotkałem się z pytaniami zabezpieczającymi pokroju: "Jaka jest stolica Francji?" To oczywiście jedno z wielu randomowych pytań, których bot nie ominie, a przeciętny użytkownik internetu, nawet jeżeli nie zna odpowiedzi to jest w stanie tę odpowiedź wyszukać w google. Nie wiem tylko na jakiej zasadzie takie blokady są implementowane, gdyż nie mam zielonego pojęcia o silnikach na jakich stoją fora internetowe.


Rozwiązanie może bywać uciążliwe dla użytkownika i żeby miało sens baza pytań musiałaby być naprawdę duża.

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Lily dnia sobota, 4 lutego 2012, 15:40 napisał

Enether miał pomysł co do walki ze spamem.

Cytat

Ktoś ładnie na jednym forum kiedyś zasugerował, by dodać pusty formularz, niewidoczny dla człowieka. Oraz warunek, który sprawdzi czy ów formularz jest pusty. Jak tak -> post przechodzi. A że głupie boty ładują treść wszędzie...Gdyby to było takie prosteZastosowałem pewne rozwiązanie, zobaczymy jak się sprawdzi w praktyce.
Medivh,
Ja cię, Ash, żyjesz :O
Wczytywanie...