Kilka pytań na temat komputerów - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!

Podgląd ostatnich postów

Arcodes,
Jeżeli ktoś potrzebuje jeszcze pomocy w składaniu kompa lub chciałby wzbogacić wiedzę o wnętrznościach blaszaka lub lapka to polecam grudniowy "PC Format". Znajduje się tam już kilka gotowych składaków zarówno za 1200 zł (tylko do netu) jak i za >5000 zł(dla pro graczy), porady dla początkujących, wyjaśnienie oznaczeń na prockach, pamięci itd. Pomocne są też opisane w magazynie konfiguratory składaków w sieci.
Matthias Circello,
Sprawdzę.
eimyr,
OK, skoro tak, postaram się złożyć coś w podobnym duchu z tańszych części bez możliwości OC. Weź pod uwagę, że 500 zł to sam system. Na pewno nie masz z uczelni?
Arcodes,

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Ammon dnia niedziela, 31 października 2010, 13:53 napisał

Tak to można odwlekać kupno komputera do 2020 i dalej, bo "o, o za rok będą nowe procki i karty graficzne mogące obsłużyć kilka reaktorów jądrowych.". Technologia teraz rozwija się bardzo szybko i taki komputer ze średniej półki stosunkowo szybko będzie przestarzały dla osoby wykorzystującej ten sprzęt do kilku zadań.


Tyle, że ja nie mówię o czekaniu na kolejne nowe procesory tylko na nowe podstawki a te się tak szybko nie zmieniają, bo każda architektura musi na siebie zarobić.

Z pamięci polecam Kingstona lub GoodRama(sam mam i polecam).

Płyta główna i obudowa to zależy od Ciebie i sprzętu z którego korzystasz. Jeżeli potrzebujesz dużą ilość wejść/wyjść USB 3.0, HDMI, DVI, Firewire, esata itp. itd. to kupisz coś droższego, jak nie to zwykła obudowa jak i podstawowa płyta Tobie wystarczy, bo nie ma sensu kupować bajerów, z których się nie korzysta.

Wcześniej zaproponowany GeForce GTX 460 z CUDA na pewno długo posłuży, więc tutaj wielkiego problemu niema.

Dysk twardy ma być duży (1Tera) i szybki (7200 rpm). Dodatkowym plusem jest duży cache(pamięć podręczna).

Ja osobiście bym radził kupić 800 Watów w zasilaczu. Zawsze bezpieczniej jest mieć ze 100 Watów zapasu, ponieważ różnie to bywa ze sprzętem i prądem.

Nazw firm i korporacji przy większości sprzętu nie podawałem, gdyż każda ma swoje plusy i minusy i sam kupujący musi wiedzieć na czym mu zależy, dlatego przed kupnem kompa należy czytać i jeszcze raz czytać, aby wariaci z MM byle shitu nie wcisnęli
Sosna,
Możesz sprawdzić ile za to biorą w serwisie, może nie są to jakieś duże pieniądze, a z pewnością warto.
Ammon,
Nawet znajomego nie masz, który za symboliczne piwo mógłby się uporać z tym podkręceniem?
Matthias Circello,
Wciąż niewiele z tego wynika. ;p Nie znam się na tym, na podkręcaniu też nie.
Luk' vas Poland,
Co do Pamięci goodram to nie są takie złe, nawet idzie je troche podkręcić, nie są to może demony, ale przy standardowych ustawieniach sprawdzają sie bardzo dobrze bo żeby kupić pamięci np firmy geil to trzeba dopłacić koło 100zł, Xeony z tego co wiem to dośc dobre są bo posiadamy je w budzie w serwerze, z dyskami SCSI, a do samego serwera jak i SCSI potrzeba dużych mocy obliczeniowych. Z podkręcaniem moim zdaniem nie ma teraz też problemy, wybierająć taki zestaw jak na pure pc to jest dobre chłodzenie i pożądny zasilacz, wiec można spokojnie coś popróbować.
Sosna,
Jeśli chodzi o Xeony, to żeby w pełni wykorzystać ich moc, należy je odpowiednio podkręcić, a zestawy z purepc są na prawdę dobre, wiem bo sam mam jeden i nie narzekam, są one naprawdę sensownie dobierane nie są to losowe części (np dobry procek, słaba karta itp.).
Ammon,

Cytat

Szczerze to radzę Ci poczekać jakiś rok jeżeli możesz, aż Intel wprowadzi nowe procki, bo nie będą kompatybilne z podstawkami od i3, i5 i i7.

Tak to można odwlekać kupno komputera do 2020 i dalej, bo "o, o za rok będą nowe procki i karty graficzne mogące obsłużyć kilka reaktorów jądrowych.". Technologia teraz rozwija się bardzo szybko i taki komputer ze średniej półki stosunkowo szybko będzie przestarzały dla osoby wykorzystującej ten sprzęt do kilku zadań.

Nie będę się za bardzo wypowiadać na temat zestawu Matta zaproponowanego w 17 poście, bo o Xeonach nie mam żadnego pojęcia. Za to pamięci bym wymienił na jakieś lepsze.
Arcodes,
Gotowe zestawy są kiepskie, bo są przygotowane dla tych co się nie znają na komputerach oraz nie wiedzą gdzie szukać. Dlatego polecam własnego składaka. Instrukcje składania są robione z myślą o naszych zachodnich sąsiadach zza oceanu, więc o problemach mowy być nie może . Tanio wszystkiego w jednym sklepie na pewno nie kupisz, więc trochę czasu na to będziesz musiał poświęcić (porównywarki cen się kłaniają).
Mam taką radę, ale niesprawdzoną osobiście: najlepiej jest połączyć procesor Intela z kartą GeForca, a AMD z ATI. Ponoć te pary lepiej ze sobą współpracują.

Procesor
Szczerze to radzę Ci poczekać jakiś rok jeżeli możesz, aż Intel wprowadzi nowe procki, bo nie będą kompatybilne z podstawkami od i3, i5 i i7. A to oznacza że będziesz musiał przy kolejnej rozbudowie wymieniać w najlepszej sytuacji płytę główną i procka. Jeżeli nie chcesz czekać to polecam, któryś z i5, ale lepiej by miał Turboboost(opcja do wydajniejszej pracy poszczególnych rdzeni).

jak będę miał chwilę to dopiszę jeszcze parę rzeczy
Matthias Circello,
4117 zł... no dobra, wrócę do Was jakoś w styczniu. :x

[Dodano po 5 minutach]

http://www.purepc.pl/..._2010?page=0,7

Toto już prędzej.
Sosna,
http://www.purepc.pl/..._2010?page=0,0

A ja polecam sobie śledzić tą stronkę, co miesiąc podawane są różne propozycje zestawów, w określonych przedziałach cenowych.
eimyr,
Mogę zaproponować Ci następujący zestaw, który MOIM ZDANIEM jest: na lata, najlepszy możliwy stosunek jakość/cena, najlepszy możliwy stosunek czas życia/cena. Projektowany pod gry, które wyjdą przez najbliższe 2 lata na full detalach, z możliwością wygodnej pracy w dowolnej innej dziedzinie. Jazda.

Procesor - 669 zł (Esc.pl)
Intel Core i5-750 /2.66GHz, 8MB, LGA1156, BOX
Ponieważ nie ma sensu inwestować w AMD kiedy możesz kupić stabilniejszy i bardziej elastyczny procesor Intela. Nie daj się nabrać na procesory serii 6xx! One mają 2 rdzenie, podczas gdy ten ma 4, mają też zintegrowaną grafikę, za którą zapłacisz, ale nie będziesz z niej korzystał. Nie ma sensu też połaszczyć się na tańsze (nie zawsze) procki z serii Core 2 Duo albo Core 2 Quad - ich czas już się skończył i nie ma pod nie dobrych płyt głównych.

Płyta główna - 430 zł (Esc.pl)
Gigabyte P55A-UD3 /intel P55/
Najtańsza płyta główna, która nadąży za procem i kartą. Ma świetny układ USB 3.0 (tylko 2 złącza ale to i tak dużo). Jest dobrze rozplanowana i daje możliwość dalszej rozbudowy kompa np. o drugą grafikę, co będziesz mógł za te 2 lata rozważyć. Jeśli chcesz "kręcić" albo po prostu lubisz, jak wszystko działa lepiej niż normalnie dorzuć 30 zł i kup taką samą z końcówką UD3R

Karta graficzna- 699 zł (komputronik)
GeForce with CUDA GTX 460 MSI 1024MB (PCI-E) CYCLONE OC
Wiem, że zaraz miłośnicy Radeonów wsiądą na mnie jak na łysą kobyłę. Wskazuję na GF 460 bo jest tania, dobra, cicha, ma teselację i PhysX. Alternatywą jest któraś z kart z Radeonem 5750. Aktualnie gry robione są albo "pod ATI" albo "pod NVidię". Przewaga NVidii jest taka, że jej karty mają PhysX, czyli odciążają procesor podczas gry, z czym Radki słabo sobie radzą. Radki jednak oferują większą wydajność za tę samą cenę. Ja uważam, że fizyka w grach jest teraz bardzo ważna i dlatego wskazuję na GF 460. Uważam też, że za wyjątkiem jednego jedynego New Vegas karty GeForce lepiej sobie radzą z grami pisanymi pod Radeona niż odwrotnie.

RAM - 290 zł (esc)
Corsair 4GB (2x2GB) 1600MHz CL8 XMS3 - tylko przykład
RAM ma być dobry i tani. 2x2GB to absolutne minimum, właściwie mógłbyś sobie fundnąć 3x2GB ale nie jest to konieczne. Generalnie im więcej MHZ i im mniejsza liczba przy CL tym lepiej. Wejdź na stronę producenta płyty i stronę RAu, który chcesz kupić i sprawdź czy na liście "supported memory" dla tej płyty znajduje się ta kość - będziesz miał pewność, że będzie działać na 100%.

Dysk twardy - 215 zł esc
Western Digital Green 1 TB 7200rpm 64MB cache SATAII
Duży, tani, cichy i ma 64 MB cache.

Nagrywarka - 90 zł esc
Liteon iHAS124 SATA (black)
Najtańsza.

Obudowa - około 150 zł
np. Cooler Master z serii 3xx
Wybierz ładną i zwróć uwagę, czy ma bezśrubkowy montaż wszystkiego. Nie ma sensu inwestować w nie wiadomo co. Generalnie zwykle nie warto kupować obudowy z zasilaczem. Kupuj tylko obudowy ATX, bo do mATX płyta główna ani długa karta grafiki ci nie wejdzie (nie zawsze, ale jest spore ryzyko)

Zasilacz - 350 zł morele.net
Chieftec APS-650C
Nie kupuj nic poniżej 600 Watów. Nie kupuj nic taniego. Na zasilaczu się nie oszczędza. Nie ufaj markom takim jak Modecom, Tracer, beznazwowym. Kupuj Amacrox, Chieftec (zwłaszcza), Antec (drogie). Jeżeli bedziesz miał kiepski zasilacz, za trzy lata coś w tym kompie szlag trafi i będzie to coś znacznie droższego niż te 100-200zł dodatku na dobry model. Właściwie możesz się pokusić o kupno 700-800 watów. Nie daj się nabrać na zestawy obudowa z zasilaczem - one ssą.

System - 495 zł (esc)
Windows 7 Professional 64bit
Na takim sprzęcie musisz mieć 64 bit. Najpierw zapytaj, czy na uczelni nie dostaniesz win7 za free (tak jak ja np.). Nie warto kupować Home Premium, bo jest tragicznie okrojony. I

Monitor - 799zł esc
LG W2453TQ-PF (16:9, 2ms, DVI) albo Benq G2420HDB (16:9, 5ms, DVI) [9H.L3ALB.QPE] 669zł
Kupuj 24 cale, w rozdziałce 1920x1080. Będziesz miał full HD, a mniejszy monitor ograniczy moc zestawu. Zwróć uwagę na to, czy to jest naprawdę 24 cale czy 23.6 cala. Warto, żeby monitor miał 2ms reakcji oraz nie mniej niż 30 000:1. Wtedy bedziesz wiedział, że jego prawdziwe parametry są w porządku :-P Jasność nie ma znaczenia, po już przy 200 cd/m^2 jesteś tym w stanie oświetlić pokój w nocy, więc będziesz pewnie ograniczał jasność, żeby siatkówek nie wypaliło.

Wiem, że wyszło dużo. Pewnie to nie jest najlepszy możliwy zestaw zdaniem wszystkich tu obecnych, ale generalnie uważam, że jest całkiem dobry i bardzo rozwojowy. Większość tych podzespołów kupisz taniej, jeśli bedziesz je sprowadzał pojedynczo z różnych sklepów, popytaj też w lokalnych sklepikach, czy i za ile są w stanie sprowadzić co chcesz - każdy sklep oszczędza na jednych podzespołach a zarabia na drugich (np esc.pl ma dość drogie karty graficzne, a morele.net - procesory). Gneralnie najpierw wybierz co chcesz, a potem szukaj najtańszych sprzedawców - n90% z nich będzie ci próbowało wcisnąć jakieś substytuty, żebyś kupił u nich, zazwyczaj źle na tym wyjdziesz. Mysz, klawę i inne takie kupuj wyłącznie po przymierzeniu do dłoni. Polecam myszki laserowe Logitecha - mam RX1000 i bardzo sobie chwalę.

[Dodano po 15 minutach]

Zapomniałbym. Core i5 mają słabe BOXowe chłodzenie, więc będzie cię czekać wymiana radiatora na coś lepszego. NA szczęście można to olać i odłożyć ten zakup o parę miesięcy - chłodzenie BOX spoko wystarczy, bo i5 się nie bardzo grzeje, będzie tylko stosunkowo głośne podczas grania (i tak pewnie mniej niż twoje aktualne wiatraki).
Ammon,
Komputronik jest dobry, ale gdy budżet Cię za bardzo nie ogranicza, bo ceny jak dla mnie mają duże. Podobno wina hurtowego sprowadzania sprzętu, ale przecież swoje placówki mają w całej Polsce.

I jak pisałem dawniej, tak i teraz piszę, że kupowanie gotowców nie ma sensu. Niemal zawsze znajdzie się w nich coś, co Cię nie zadowoli.
eimyr,
True. komputronik jest świetny bo ma ogromny wybór i zrównoważone ceny. Jest więc świetny do złożenia zestawu - natomaist części lepiej kupować w mniejszych sklepach, a jeśli przez internet to sprawdzać je na ceneo.

BTW prawie każdy zestaw "gotowy" ma jakąś wadę: słaby zasilacz, niedopasowaną pod względem możliwośco płytę, grafikę sprzed potopu albo dziwaczne pomysły z rodzaju 6 GB RAM na tragicznie słabej płycie.
Sosna,
Komputronik? Są lepsze moim zdaniem. Choćby taki esc.pl. Korzystne ceny, a i ze składaniem nie trzeba się bawić bo sami to robią, do tego fajny konfigurator zestawów na ich stronce. Nie widzę sensu kupować takiego zestawu, mało konkretnych informacji = duże ryzyko.
Crushnik,
Od zasze lepiej samemu zlozyć. Ale najlepiej poradx sie kogos rozeznanego w obecnej sytuacji na rynku. Chodzi o to aby wybrac w miare rownej klasy elementy
Czesto mozna sie nadziac na dziwne pamieci, inna cyferka i karta czy proc jest slabszy mimo, ze cena wzgledem wydajniejszych ta sama

[Dodano po minucie]

A jezeli chcesz jakis preset, to chyba tylko w komputroniku maja dobre PC, dopasowane, ceny tez z reszta...
Matthias Circello,
Skoro for idiots, to nawet ja bym dał sobie z tym radę. )
Wczytywanie...