Problem w Gimpie

Witam.

Otóż mam taki problem.

Mam Gimpa od kilku dni. Wersja - 2.2.14, ściągnięty stąd. Biblioteki GTK+ - wersja 2.10.6, ściągnięte stąd.

Otóż, chcę zrobić ścieżkę. Zaznaczam dwa punkty, tworzy się między nimi prosty odcinek. I teraz pytanie - jak go zakrzywić? Na pewno się da, widziałem na różnych stronach.

Szukałem w Google, nic nie znalazłem.

Oto co mój kolega miał na ten temat do powiedzenia (ma wersję 2.2.13; ma Linuksa - już był ten program w systemie):

Cytat

Kuba (7-05-2007 20:07)
otwieram gimpa

Kuba (7-05-2007 20:07)
wciskam "b"

Kuba (7-05-2007 20:07)
wciskam [Ctrl]+[N]

Kuba (7-05-2007 20:07)
klikam w losowym miejscu i puszczam przycisk

Kuba (7-05-2007 20:07)
(na nowo otwartej kartce, oczywiście)

Kuba (7-05-2007 20:08)
ruszam kursor kawałek

Kuba (7-05-2007 20:08)
wciskam lewy przycisk myszy i nie puszczając go poruszam myszą aż do uzyskania pożądanego kształtu

Kuba (7-05-2007 20:08)
puszczam LPM

Kuba (7-05-2007 20:08)
jest


Problem w tym, że gdy ja tak robię, to nie zmienia się kształt ścieżki, a położenie tego drugiego punktu (a co za tym idzie - długość i kąt obrócenia odcinka).

Z [Ctrl] i [Shift] już eksperymentowałem. To samo.

Macie jakiś pomysł?

[Dodano po chwili]

Wie ktoś może jeszcze, jak ze ścieżek zrobić wielokąt? Wiem, jak się zaznaczy "wielokąt" i się zrobi ze ścieżek zaznaczenie, to wtedy jest wielokąt. Ale ja chcę zrobić wielokąt z samych ścieżek, nie z zaznaczenia. Jak klikam na pierwszy punkt (węzeł, czy jak to się tam zwie), to mi się on zaznacza, nie łączy się z nim odcinek wychodzący z ostatniego punktu.

Wie ktoś?


'Jeżeli płaczesz nad tym, że w twoim życiu słońce zapadło za horyzontem, łzy przeszkodzą ci dostrzec piękno gwiazd.'
Odpowiedz
Wydaje mi się, ze to jest tak podstawowa funkcja, że nie ma prawa się różnić w zależności od wersji programu jak i w sumie rodzaju programu. W PS też się to tak robi. Ważne jest to:

"ruszam kursor kawałek"

'Złap' pustą przestrzeń nad ścieżką i przesuń ją, musi się dać zakrzywić w ten sposób.
Odpowiedz
Z tego, co widziałem na screenach, to powinny się pokazywać tak jakby dwie kreski wychodzące z punktu.

Ale próbwałem.
Gimp przy ścieżkach ma trzy funkcje: Projektowanie, Edycja i Przesunięcie.

Gdy mam zaznaczone Projektowanie - z drugiego punktu tworzy się odcinek do trzeciego punktu, który postawiłem tuż przy ścieżce.

Edycja - gdy kursor jest trochę dalej od ścieżki - pokazuje się przekreślone kółko zamiast kurosra i klikanie nic nie daje. Gdy klikam kursorem na ścieżce - dodaje się na niej nowy punkt.

Przesunięcie - gdzie bym nie kliknął, mogę jedynie przesunąć całą ścieżkę.

Poniżej w opcjach ścieżek można jeszcze zaznaczyć "Wielokąt" - i wtedy po zmianie ścieżki na zaznaczenie, tworzy się zamknięty wielokąt z tego zaznaczenia.

Można kliknąć jeszcze "Utwórz zaznaczenie ze ścieżki". Wiadomo, co to robi.

Pozostaje już tylko "Rysuj wzdłuż ścieżki" - i wtedy zaznaczenie zamienia się w narysowaną linię.

W okienku "Warstwy, Kanały, Ścieżki..." (tam, gdzie widać, jak są ułożone warstwy) - na górze jest zakładka "Ścieżki". Jedyne, co potrafię z tym zrobić, to zmienić nazwę ścieżki, dać nową ścieżkę, utworzyć duplikat już istniejącej, kliknąć "Ścieżka na zaznaczenie" (co to daje?), przekształcić zaznaczenie w ścieżkę, kliknąć "Rysuj wzdłuż ścieżki" (jak już pisałem, ścieżka zamienia się w narysowaną linię) i usunąć już istniejącą ścieżkę.

Także nadal nic.

PS. Wie ktoś jak zrobić ten wielokąt ze ścieżek? I jeszcze - co oznaczają te ikonki oka i łańcucha (w tym oknie "Warstwy, Kanały, Ścieżki...")? I ma ktoś instrukcję do Gimpa - wersji 2?


'Jeżeli płaczesz nad tym, że w twoim życiu słońce zapadło za horyzontem, łzy przeszkodzą ci dostrzec piękno gwiazd.'
Odpowiedz
← Karczma

Problem w Gimpie - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...