My poems

Na początek coś miłego i optymistycznego. Zastanawiałem się, w jaki sposób zacząć "życie" na tym forum i doszedłem do wniosku, że najlepiej poetycznie.
Zapraszam do czytania .


Szmaragdowa góra

Na górze szmaragdowej,
Gdzie nie sięgają chmury.
Na równi kryształowej,
Gotyckie pną się mury.

Katedry, smukłe piękno,
Sakralną nuci pieśń.
Spadają nuty miękko,
Wędrowcze zachciej … wejść.

Rozeta wielobarwna …
Twą twarz, rozświetli skrycie.
Wimperda starodawna,
Pogrąży cię w zachwycie.

Sklepienia kryształowe …
Rozproszą myśli szarość.
Promienie szmaragdowe,
Otulą duszy nagość.

W absydzie źródło bije,
Cudowne tocząc wody.
Ten, kto się zeń napije,
Na zawsze będzie młody.

Zapomni o przeszłości,
O smutku, o cierpieniu.
Pogrąży się w miłości,
Oddając się spełnieniu.

Wędrowcze zachciej … wejść.

------------------------------------------
Ps. Dziękuję, że raczyłeś poświęcić chwilę...
Odpowiedz
Hmm... No, to mam się na kim wyżyć =] (joke, ofkors)

1. Nie wiem, po co uzywasz tych wielokropków. Użyłbym tam najwyżej przecinków, choć może taki był twój zamysł - jeśli tak, wyjaśnij, o co chodzi.
2. Rymy - tutaj bardzo subiektywny punkt widzenia, bo ja rymów po prostu nie lubię w wierszach. Zamazują przesłanie, gdy autor stara się zmienić treść na siłe, dopasowywując ją do układu.
3. Sens. Tutaj dopatrzyłem się tak jakby dwóch - ten płytki mówi o katedrze, jako symbolu bytowania Boga na ziemi, a ten ukryty... Cóż, może dziwnie, ale podpada mi pod Sąd Ostateczny (wieczna młodość, wielka wiedza, uczucie spełnienia, miłość...).

Ocena: 6+/10.
Odpowiedz

Cytat

Hmm... No, to mam się na kim wyżyć =] (joke, ofkors)

Nie ładnie... Nie ładnie .

Cytat

Nie wiem, po co uzywasz tych wielokropków. Użyłbym tam najwyżej przecinków, choć może taki był twój zamysł - jeśli tak, wyjaśnij, o co chodzi.

Hmmm... Wydaję mi się, że wiesz chyba do czego służa wielokropki. Na wszelki wypadek wyjaśnię- opóźnienie czytania i wymuszenie na czytelniku zatrzymania się, w danym momencie... To było moim celem. Jeśli przeczytasz wiersz drugi raz, to prawdopodobnie będziesz wiedział, co chciałem osiągnąć.

Cytat

Rymy - tutaj bardzo subiektywny punkt widzenia, bo ja rymów po prostu nie lubię w wierszach. Zamazują przesłanie, gdy autor stara się zmienić treść na siłe, dopasowywując ją do układu.

Malujemy na biało, co? Cóż... Są gusta i guściki. A rymy nie zawsze coś zamazują. Ja raczej powiedziałbym, że utrudniają dostrzeżenie przesłania, na swoją korzyść... Osoba oceniająca musi się bardzie napracować, aby odkryć sens utworu. Na tym mi zależało najbardziej... Przerost formy, nad treścią... Coś w tym stylu. Jestem ciekaw, czy wiesz jakiego radzaju rymów użyłem? Dosyć znane i charakterystyczne.

Cytat

Sens. Tutaj dopatrzyłem się tak jakby dwóch - ten płytki mówi o katedrze, jako symbolu bytowania Boga na ziemi, a ten ukryty... Cóż, może dziwnie, ale podpada mi pod Sąd Ostateczny (wieczna młodość, wielka wiedza, uczucie spełnienia, miłość...).

No cóż... Nie do końca Ci wyszła ta interpretacja. Doceniam jednak, że miałeś odwagę na przedstawienie własnej koncepcji. Dla porównania zamieszczę część oceny, którą otrzymałem od swojego znajomego:

"Tematem wiersza jest opis szmaragdowej góry. Podmiot liryczny opisuje górę, jak wspaniałe, niepowtarzalne zjawisko. Jendak cały opis jest metaforą. Podmiot liryczny opisuje swoje marzenie, które udało mu się osiągnąć. Opisuje również korzyści, jakie daje mu osiągnięcie celu. Podmiot nakłania czytelników do próby osiągnięcia swoich celów i marzeń. Osoba mówiąca nakłąnia również do oderwania się od rzeczywistości i do puszczenia wodzy fantazji."
Odpowiedz

Cytat

Hmmm... Wydaję mi się, że wiesz chyba do czego służa wielokropki. Na wszelki wypadek wyjaśnię- opóźnienie czytania i wymuszenie na czytelniku zatrzymania się, w danym momencie... To było moim celem. Jeśli przeczytasz wiersz drugi raz, to prawdopodobnie będziesz wiedział, co chciałem osiągnąć.

Przeczytałem wiele razy, uwierz. I przez cały czas te wielokropki mi zgrzytają. Wers "Wędrowcze zechciej ... wejść" wpisałbym bez "wejść" parę razy w treść, a pełnym zakończyłbym wiersz, a tak... No nie wiem, zgrzyta mi to. Zmienia układ, przesuwa sylaby.

Cytat

rymy nie zawsze coś zamazują. Ja raczej powiedziałbym, że utrudniają dostrzeżenie przesłania, na swoją korzyść... Osoba oceniająca musi się bardzie napracować, aby odkryć sens utworu. Na tym mi zależało najbardziej... Przerost formy, nad treścią...

A właśnie - przerost formy nad treścią. Coś, czego najbardziej nie lubię we wszystkich typach utworów >.<

Cytat

Jestem ciekaw, czy wiesz jakiego radzaju rymów użyłem?

A
B
A
B


A swoją drogą przemianowałbym nazwę tematu na "wiersze" i dał innym szansę zamieszczenia swoich dzieł bez zakładania kolejnych i kolejnych tematów
Ale to tak na marginesie.
Odpowiedz

Cytat

A właśnie - przerost formy nad treścią. Coś, czego najbardziej nie lubię we wszystkich typach utworów >.<

Nic na to nie poradzę... Jak wspomniałem wcześniej- każdy lubi, co innego. Ja jestem typowym fanem poezji barokowej, jeśli idzie o budowę i przesłanie... Chociaż z tym bywa różnie. Nie zawsze treść musi budzić zachwyt. Czasami warto popracować nad formą. To o wiele trudniejsze.

Cytat

A
B
A
B

Takiego prostego pytania bym nie zadawał. Chodziło mi o to, że rymy są przeplatane i żeńskie... Budowa klasyczna- 7 sylab.

Cytat

A swoją drogą przemianowałbym nazwę tematu na "wiersze" i dał innym szansę zamieszczenia swoich dzieł bez zakładania kolejnych i kolejnych tematów

Nie rozumiem ?! Przecież "My poems" to w wolnym tłumaczeniu "Moje wiersze". To chyba świadczy dobitnie, że tutaj będę zamieszczał wszystkie swoje utwory .

Hmmmm... Niech i tak będzie. Kolejny wiersz:

Miłości maskarada

Moja piękna Mona Lisa
Maluję ją słowami
Zakrywając ukradkiem oczy
Myśląc kolorami

Pełna kwiatów, niczym łąka
Inspiracją gospodarza
Natchniona świeżym jaśminem
Urodzona z kałamarza

Między nami jest zasada
Kochać i być kochanym
Przeciw całemu światu
W obcowaniu zakazanym

Niech wiecznie trwa uniesienie
Niech nie kończy się ballada
Ty i ja w jednym niebie
Miłości piękna maskarada

------------------

Cytat

P.S. Wielokropki są charakterystyczne dla tzw. poetyki myśli.

Wytłumaczyłeś to dokładniej, niż ja... thx.

Cytat

Na temat samej twórczości nie będe się wypowiadał bo mam dosyć kontrowersyjne podejście .

Tylko mnie tym zainteresowałeś. Z chęcią poznam to "kontrowersyjne podejście"...
Odpowiedz
Dokładnie, jeśli Reinmar chce mieć swój temat to proszę bardzo. Nie ma sesncu wrzucać wszystkich wierszy do jednego worka bo się zrobi bałagan (a nie o to chodzi). Na temat samej twórczości nie będe się wypowiadał bo mam dosyć kontrowersyjne podejście .

P.S. Wielokropki są charakterystyczne dla tzw. poetyki myśli.
Odpowiedz
← Fan Works

My poems - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...