OSCARY 2015 – Nominacje!


Poznaliśmy już nominowanych do tegorocznej, 87. edycji Oscarów! Tytuły oraz osoby, które będą walczyły o nagrody Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, ogłosił przewodniczący Akademii, Cheryl Boone Isaacs oraz filmowcy J. J. Abrams i Alfonso Cuarón oraz aktor Chris Pine. W rozszerzeniu newsa znajdziecie pełną listę nominacji.

oscary

FILM

  • "Snajper"
  • "Birdman"
  • "Boyhood"
  • "Grand Budapest Hotel"
  • "Gra tajemnic"
  • "Selma"
  • "Teoria wszystkiego"
  • "Whiplash"

REŻYSER

  • Richard Linklater – "Boyhood"
  • Alejandro González Inárritu – "Birdman"
  • Morten Tyldum – "Gra tajemnic"
  • Bennett Miller – "Foxcatcher"
  • Wes Anderson – "Grand Budapest Hotel"

AKTOR

  • Steve Carell – "Foxcatcher"
  • Bradley Cooper – "American Sniper"
  • Benedict Cumberbatch – "Gra tajemnic"
  • Michael Keaton – "Birdman"
  • Eddie Redmayne – "Teoria wszystkiego"

AKTORKA

  • Julianne Moore – "Still Alice"
  • Rosamund Pike – "Zaginiona dziewczyna"
  • Felicity Jones – "Teoria wszystkiego"
  • Reese Witherspoon – "Dzika droga"
  • Marion Cotillard – "Dwa dni, jedna noc"

AKTOR DRUGOPLANOWY

  • Robert Duvall – "Sędzia"
  • Ethan Hawke – "Boyhood"
  • Edward Norton – "Birdman"
  • Mark Ruffalo – "Foxcatcher"
  • J.K. Simmons – "Whiplash"

AKTORKA DRUGOPLANOWA

  • Patricia Arquette – "Boyhood"
  • Laura Dern – "Dzika droga"
  • Emma Stone – "Birdman"
  • Keira Knightley – "Gra tajemnic"
  • Meryl Streep – "Tajemnice lasu"

SCENARIUSZ ORYGINALNY

  • Wes Anderson – "Grand Budapest Hotel"
  • Alejandro González Inárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo – "Birdman"
  • Richard Linklater – "Boyhood"
  • E. Max Frye, Dan Futterman – "Foxcatcher"
  • Dan Gilroy – "Wolny strzelec"

SCENARIUSZ ADAPTOWANY

  • Graham Moore – "Gra tajemnic"
  • Damien Chazelle – "Whiplash"
  • Jason Hall – "American Sniper"
  • Anthony McCarten – "Teoria wszystkiego"
  • Paul Thomas Anderson – "Inherent Vice"

FILM NIEANGLOJĘZYCZNY

  • "Mandarynki"
  • "Ida"
  • "Lewiatan"
  • "Dzikie historie"
  • "Timbuktu"

ANIMACJA

  • "Jak wytresować smoka 2"
  • "Pudłaki"
  • "Wielka szóstka"
  • "Tale of the Princess Kaguya"
  • "Song Of The Sea"

DOKUMENT

  • "Citizenfour"
  • "Szukając Vivian Maier"
  • "Last Days in Vietnam"
  • "Sól ziemi"
  • "Virunga"

ZDJĘCIA

  • "Niezłomny"
  • "Birdman"
  • "Mr. Turner"
  • "Ida"
  • "Grand Budapest Hotel"

MONTAŻ

  • "Snajper"
  • "Boyhood"
  • "Grand Budapest Hotel"
  • "Gra tajemnic"
  • "Whiplash"

EFEKTY SPECJALNE

  • "Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz"
  • "Strażnicy Galaktyki"
  • "Interstellar"
  • "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie"
  • "Ewolucja planety małp"

MUZYKA

  • Alexandre Desplat – "Grand Budapest Hotel"
  • Alexandre Desplat – "Gra tajemnic"
  • Hans Zimmer – "Interstellar"
  • Gary Yersho – "Mr Turner"
  • Jóhann Jóhannsson – "Teoria wszystkiego"

PIOSENKA

  • "I'm Not Gonna Miss You" – "Glen Campbell...I'll Be Me"
  • "Everything is Awesome" – "LEGO: Przygoda"
  • "Glory" – "Selma"
  • "Lost Stars" – "Begin Again"
  • "Grateful" – "Beyond The Lights"

MONTAŻ DŹWIĘKU

  • "Snajper"
  • "Birdman"
  • "Interstellar"
  • "Niezłomny"
  • "Whiplash"

DŹWIĘK

  • "Snajper"
  • "Birdman"
  • "Interstellar"
  • "Niezłomny"
  • "Whiplash"

SCENOGRAFIA

  • "Grand Budapest Hotel"
  • "Gra tajemnic"
  • "Interstellar"
  • "Tajemnice lasu"
  • "Mr Turner"

KOSTIUMY

  • "Grand Budapest Hotel"
  • "Inherent Vice"
  • "Tajemnice lasu"
  • "Mr. Turner"
  • "Czarownica"

CHARAKTERYZACJA

  • "Foxcatcher"
  • "Grand Budapest Hotel"
  • "Strażnicy Galaktyki"

KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT

  • "Crisis Hotline: Veterans Press 1"
  • "Joanna"
  • "Nasza klątwa"
  • "The Reaper (La Parka)"
  • "White Earth"

FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

  • "Aya"
  • "Boogaloo and Graham"
  • "Maślana lampa"
  • "Parvaneh"
  • "Rozmowa"

KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA

  • "The Bigger Picture"
  • "The Dam Keeper"
  • "Feast"
  • "Me and My Moulton"
  • "A Single Life"

Jakie są Wasze typy do odebrania nagród? Przypomnę, że wyniki zostaną ogłoszone 22 lutego.

Odpowiedz
"Zaginiona dziewczyna" to w sumie już została pokrzywdzona Scenariusz jest rewelacyjny i ma takie zaskakujące zwroty akcji, że brak jego nominacji zakrawa o żart, niestety. Trochę też szkoda, że "Interstellara" brakuje w głównej kategorii, no ale pod względem techniczno-muzycznym powinien jednego Oscara przynajmniej dostać. A "Grand Budapest Hotel" dopiero przede mną, więc na jego temat się nie wypowiem
Odpowiedz
Już słyszę ten pisk polskich mediów, że Ida ma nominacje.

[Dodano po 39 minutach]

Dobra. Film na pewno wygra Selma, bo jest Kingu.
Odpowiedz
Wiadomo - od paru lat nagrody zgarniają filmy o segregacji rasowej w USA. Nie dać im nagrody to rasizm
A propos polskich nominacji - w Wiadomościach już trąbią o PIĘCIU nominacji dla Polski, bo jako piątą wliczają babkę od "Czarownicy". Fajnie by było, gdyby jakiś polski film dostał nagrodę, ale z drugiej strony - nie mogę się doczekać tego lamentu, jeśli nie wleci nam żadna ;D
Odpowiedz
Tak samo pomyślałam, chociaż pewnie jeżeli żadna z PIĘCIU nominacji nic nie dostanie pewnie nie będzie się o tym mówić. A jeżeli dostanie to będą o tym trąbić przez miesiąc i przy każdych następnych Oscarach.

Swoją drogą większość tych nominacji za film to same ciężkie suchary. I pewnie większość jest pretensjonalna w stylu czarno-białe zdjęcia, wszyscy cicho mówią i są trzy kwestie na 15 minut filmu, bo wszyscy się na siebie patrzą.
Odpowiedz

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Ati dnia czwartek, 15 stycznia 2015, 22:59 napisał

I pewnie większość jest pretensjonalna w stylu czarno-białe zdjęcia, wszyscy cicho mówią i są trzy kwestie na 15 minut filmu, bo wszyscy się na siebie patrzą.


Tak właśnie prezentuje się "Ida" Przynajmniej na początku, bo wytrzymałem tylko kilkanaście minut wydłużonych scen, które dałoby się skrócić i zdynamizować. Niemniej i tak mam nadzieję, że Oscara zdobędzie - bo to w końcu polska produkcja.
Odpowiedz
Brak nominacji dla Nolana za scenariusz "Interstellar" to naprawdę pusty śmiech. Podobnie w kwestii montażu. Trzymam kciuki za "Tresowanie smoka", powalił mnie kilkoma scenami, kawał dobrego kina, nie tylko dla dzieci.
Odpowiedz
Okej, nadgoniłem kilka tytułów, jakby ktoś chciał poznać moją opinię, to proszę bardzo:

- w animacjach bardziej od "LEGO: Przygody" brakuje mi "Księgi życia", a najbardziej kibicuję "Wielkiej Szóstce".

- "Gra tajemnic" to dobry film, ale mam nadzieję, że nie wygra, bo nie dorasta do pięt wielu tytułom, nawet tym nienominowanym. Pewnie nominację zawdzięcza trochę wątkowi homoseksualnemu, no i gatunkowi (Akademia luuubi biografie). W ogóle zwycięstwo tutaj podyktowane byłoby głównie pokazaniem Akademii jako tolerancyjnej. Co innego Benedict, gość zagrał zacnie, jest faworytem do odebrania statuetki

- "Boyhood" to ciekawy projekt. No bo robić film jakieś 12 lat z tymi samymi aktorami? Po to, aby nie zmieniać żadnych odtwórców oraz nadać całości spory realizm? Cool... Sama historia opowiada o życiu (w największym skrócie), początek jest świetny i nostalgiczny (sceny z Potterem oraz wojna miedzy siostrą a bratem szczególnie mnie kupiły), ale później robi się nudno, a postacie stają się irytujące (bohater-emo).

- "Foxcatcher" to ponury film z ponurą historią i ponurymi dialogami o ponurych postaciach w ponurych realiach. Gdzieś przeczytałem trafne określenie dla niego: "skrojony pod krytykę". Niestety, nie zmienia to faktu, że całość zwyczajnie nie wciąga przez 90% czasu (co nie znaczy, że nie usypia, po prostu akcja się toczy) i ratuje ją główny twist oraz dobre kreacje aktorskie.

- "Birdman" - za niego najmocniej trzymam kciuki. Trafnie i odważnie opowiada o współczesnym kinie, nie nudząc ani przez minutę i dostarczając godziwą rozrywkę atrakcyjną historią (aktor grający kiedyś superbohatera chce udowodnić światu, że potrafi stworzyć dobrą sztukę i zadowolić krytykę, jednak napotyka masę przeszkód) oraz perfekcyjnym humorem. Keaton może odebrać Oscara Benedictowi, a Stone to nie wiem, czy ma jakąkolwiek poważna konkurencję. 10/10

- "Grand Budapest Hotel" - nie podobał mi się Ładny obraz, ale nic więcej. Nie rozumiem zachwytów, mnie opowieść nie porwała i stanowiła istotną wadę, do tego humor czasami poniżej dobrego smaku.

- "Whiplash" może wygrać, bo to kolejny po "Birdmanie" niepretensjonalny film będący wyjątkiem od tego, o czym mówiła Ati: że większość nominacji w głównej kategorii to ciężkie suchary. Tutaj jest naprawdę emocjonująco, ostro, wulgarnie i nawet osoba nielubiąca jazzu powinna być pod wrażeniem, ponieważ to nie jest zwykły film o muzyce, raczej o szalonej determinacji człowieka przekraczającego ludzkie granice. Taki thriller raczej.

- "Idę" wytrzymałem kilkanaście minut. Może kiedyś wrócę, ale bardziej podobały mi się z polskich tytułów "Bogowie" oraz "Miasto 44". Dlaczego któryś z tych filmów nie dostał nominacji?
Odpowiedz

Cytat

- "Birdman" - za niego najmocniej trzymam kciuki. Trafnie i odważnie opowiada o współczesnym kinie, nie nudząc ani przez minutę i dostarczając godziwą rozrywkę atrakcyjną historią (aktor grający kiedyś superbohatera chce udowodnić światu, że potrafi stworzyć dobrą sztukę i zadowolić krytykę, jednak napotyka masę przeszkód) oraz perfekcyjnym humorem. Keaton może odebrać Oscara Benedictowi, a Stone to nie wiem, czy ma jakąkolwiek poważna konkurencję. 10/10


2- wracaj do ławki.

Film ma oklepane motywy i udaje głęboki. Nawet jeżeli była w nim jakaś głębia nie mogłam jej dostrzec, bo rozpraszała mnie naprawdę beznadziejna muzyka, która doprowadzała mnie tylko do chęci strzelania palcami (if you know what i mean). Tragi? Tak. Komedia? Nie. Serio, to znowu będzie film, którym wszyscy będą się podniecać, bo pomyślą, że dzięki temu wyjdą na inteligentnych. Sorry Krzysiu

Jeżeli ci sami krytycy podniecają się Idą to ja się boję kolejnych nominacji.
Odpowiedz
Ja byłem "Birdmanem" zachwycony od pierwszej minuty, mogąc podziwiać fantastycznie przerysowane środowisko aktorskie No ale, co kto lubi. To nie wiem, czy Ci polecać teraz "Whiplasha". chociaż w sumie... powinien spodobać Ci się sadystyczny nauczyciel, poza tym filmem zachwycał się również Secrus
Odpowiedz
A ja tam sobie obejrzałem Niezłomnego i w sumie mi się podobał, choć niektóre wątki były tak wydłużane, że aż się zastanawiałem, czy to rzeczywiście "historia olimpijczyka, który trafił do japońskiej niewoli". Niewoli jakoś dużo nie było, a olimpiady jeszcze mniej.
O połowie filmów nowinowanych do Oscara nawet nie słyszałem. Rozbawiło mnie za to oburzenie, że nie nominowano żadnego czarnoskórego aktora/aktorki
Odpowiedz
Toż to jawny rasizm Kurze. Nie możemy teraz zakładać, że to przez brak umiejętności aktorskich
Odpowiedz

Cytat

bardziej podobały mi się z polskich tytułów "Bogowie" oraz "Miasto 44". Dlaczego któryś z tych filmów nie dostał nominacji?


Bo najwyraźniej Akademia nie lubi dubstepów
Odpowiedz
← Nowości

OSCARY 2015 – Nominacje! - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...