[NWN2] Nwn 2 Wydajność I Wymagania

News znajduję się na stronie głównej, ale żeby nie było oficjalny komunikat twórców gry zamieszczam tutaj

Oto on:

Tak, gra wymaga DX9.0c, żeby móc zostać zainstalowana. Poza tym wymagane jest, by karta graficzna miała opcję shader model 2.0

Nie ma 2.0... nie ma gry. Proste.

Karty ATI dobrze działają z grą. Aczkolwiek mają pewne problemy z niktórymi komponentami DX9.0. Jakkolwiek technicznie powinien to być "ich problem", jest to "nasz problem', jako twórców gry. Głównym naszym celem jest więc pracowanie nad takimi rozwiązaniami [w grze - dop. VE], które nie są obsługiwane przez ŻADNĄ kartę... nawet jeśli "powinny być".

W tym momencie prac gra wygląda identycznie na każdej konfiguracji sprzętowej, na której ją uruchamiamy, a te uwzględniają różnorodne typy kart ATI Raedon (głównie 9800 i X800) oraz NVidii (od 5900 do 7800).

Jednakże, wydajność jest kolejnym problemem. Kiedy teoretycznie powinno się móc uruchomić grę z włączonymi i ustawionymi na maxa wszystkimi opcjami graficznymi, niektóre z gorszych kard obsługujących format 2.0 (9800, 5900) wyraźnie zwalniają... tak jak się spodziewaliśmy. Ale właśnie dlatego są to jedynie "opcje". (...)


;p
Odpowiedz
Jednym słowem wywalajcie ludziska wszystkie MX'y i inne rupiecie co nie obsługują shaderów... (albo obsluguja tylko 1.1)
Odpowiedz
Mój ma 2.0 ale to jest 5700...Więc też podziękuje...chyba, że jakoś uda się opcjami dostroić dobrą szybkość gry. Może jest jeszcze nedzieja...Ale całościowo nie wiem czy komp dźwignie NWN 2...No zobaczymy.
Jestem Wampirem.
Jestem jedynym istniejącym Bogiem.
Jestem dumny z tego, iż żeruję na ludziach i oddaję honor moim zwierzęcym instynktom.
Odpowiedz
Ja wlasnie niedawno zmieniłem kompa po częsci już z myslą o NWN 2,mam nadzieje ze na P4 3,4 GHz , Radeon Sapphire X800XL oraz ! GHz DDR2 bedzie hulac na full detalach bo na poprzendim kompie to nawet na NWN niedalo sie grac na pełnych. Tu popieram sugestie kolegi ktory mowi żeby powywalac wszystkie MX'y bo te pookrajane grafy gowno daja wiem bo sam taka mialem i borykałem sie przez długi czas z jej ograniczeniami. Niestety tylko kupując pełna wersje grafy mozemy oczekiwać i wymagać od niej osiągów.Dawniej to wogóle niebyło takich głupot jak dzisiaj z tymi okrojonymi wersjami graf ogólnie wszystkie MX'y to powinny byc tylko uzywane w kompach służacych do pisania na wordzie czy chodzenia po necie a nigdy do gier.
Ale wracajac do tematu to po częsci dobrze robia programis=ści poniewaz zoptymalizują kod pod konkretny rodzaj grafik (chodzi mi o posiadaną moc obliczeniową) i w ten sposób gra bedize działać jeszcze sprawniej (to tak jak w przypadku konsol gdzie gry robi sie pod jeden rodzaj sprzętu i dlatego tam pomimo wcale nie tak rewelacyjnych "flaków" gry wygladaja i smigaja rewelacyjnie) Pozatym programiści beda mogli budować naprawde wielkie światy bez zagrozenia że jakis komp tego nieprzetrawi.Np. nie bedzie potrzeby przechodzenia z obszaru do obszaru zwiazanego z doczytywaniem gry tylko wszystko w jednym lub dosłownie paru kawałkach bedzie.
Odpowiedz

Użytkownik Janosik napisał

...ogólnie wszystkie MX'y to powinny byc tylko uzywane w kompach służacych do pisania na wordzie czy chodzenia po necie a nigdy do gier.
Nie przesadzaj, bo do pisanaia na Wordzie, to żadna karta nie jest potrzebna .

Użytkownik Janosik napisał

Pozatym programiści beda mogli budować naprawde wielkie światy bez zagrozenia że jakis komp tego nieprzetrawi.Np. nie bedzie potrzeby przechodzenia z obszaru do obszaru zwiazanego z doczytywaniem gry tylko wszystko w jednym lub dosłownie paru kawałkach bedzie.
Ale to chyba już od karty graficznej nie zależy .

A jeśli chodzi o porównanie z sprzętem konsolowym to masz rację. Jedna konfiguracja i żadnych problemów. Echhh, szczęśliwi posiadacze konsol nie mają problemów typu "ciekawe czy gra mi pójdzie", "strasznie mi się tnie". Ale za to bulą sporą kasę za gierki .

Jesli chodzi o wymaganą kartę, to... Hmmm... Mam GeForce'a FX5500, którego nie ma niby na liście, ale jest zoptymalizowany pod DirectX 9.0, no i ma zarówno Vertex Shadera jak i Pixel Shadera 2.0+, także z grafika raczej problemów byc nie powinno. Wystarczy jeszcze wymienić procek i dokupic RAM'u ...

I nadejdzie wkrótce ten dzień...

RTS
Odpowiedz
U mnie wszystko idzie na lepsze ;p Wymieniłem sobie monitor z 15 cali na 17 i... to jest dobry początek :mrgreen: Wystarczy jeszcze płyta główna, ram, procek i oczywiście mój "cudowny" GeForce MX... :mrgreen: Wystarczy naciągnąć rodziców i NWn będzie śmigać mi na kompie (żeby to było takie łatwe ;p )


Tonari no Totoro!
Odpowiedz

Użytkownik Medivh dnia Sep 22 2005, 02:25 PM napisał

Wystarczy jeszcze płyta główna, ram, procek i oczywiście mój "cudowny" GeForce MX... :

[post="36308"]<{POST_SNAPBACK}>[/post]


No wiesz na MX to gra niebardzo pojdzie bo MX niewiem czy nawet ma te pixel shader i vertex shader 2.0, kuzyn ma GF 4 MX to jak bujnal BloodRayne to po wlaczeniu w ustawieniach jakiejs opcji z cieniami to obraz totalnie sie pokrzaczyl bo karta nieobslugiwała tego.Tym GF'om blizej jest do GF 2 tyle ze sa szybsze od nich i tyle ale niemaja zadnych graficznych funkcji ze swych pelnowartosciowych braci z serii TITANUM.

Ostatnimi laty taka tendencja nastała, że ludzie zaczlei kupować tanie syfiaste MX'y wmawiając sobie że maja towar najwyższej klasy i że kazda gra na tym bedzie smigać.

Teraz bardzo dobrze zwerifikowali to panowie pracujący nad NWN2 po prostu z jakiej paki mają robić tak wielkie kompromisy i tym samym wpływać na jakość i poprawność działania żeby ludzie z pasciami mogli tylko uruchomić te gre. Mówie tu "tylko uruchomic" bo oglądanie slajdów i pikselozy nie pozwoli na cieszenie sie w pełni grą a tym samym na granie.
Bo w grach serii NWN ważna role odgrywa grafika, która bez wątpienia tworzy klimat gry. A chcąc iść z duchem czasu konieczne jest wypuszczenie gry która wykorzysta dobrodziejstwa nowoczesnych kart.
Więc szkoda zachodu.Lepiej poświęcic ten czas na zrobienie extra dopracowanej gry do ktorej niebędzie potrzeby wypuszczania co raz to raz nowego patha, który bedzie poprawiał błędy.
Z tego co wiem to z całego czasu jaki poswieca się na stworzenie gry, znaczna jego część zchodzi nad dopracowaniu poprawnosci działania na róznego rodzaju konfiguracjach sprzętowych.
Bo komuś sie wydaje że jak jego grafa nieobsługuje jakiś tam dynamicznego oświetlenia to co tam wystarczy zrobic aby po prostu w grze sobie to wylaczyć.Tyle ze niewiedza że to zwiazane jest z przerabianiem kodu który bedize potrafił zastapic ten efekt innym ktory posiadają te stare szmelce.
A tak lepiej wykorzystaja czas bo zamiast babrać sie w to ukompatybilnianie to dopracują kod i zarazem będzie wiecej czasu na inne poprawki i może niebędize takich poslizgów czasowych z wydaniem gry a do tego gra wyjdzie dopracowana bez takiej ilosci bug'ów z jakimi zazwyczaj gry wychodzą.
Mi osobiście bardzo podoba się tok myslenia twórców NWN2 - WSZYSTKO ALBO NIC !!!
Odpowiedz
Ale się żeś Janosik nagadał . A wszystko się sprowadza do tego, że technologia idzie do przodu i nastał schyłek czasów MX'ów.

Cytat

Tym GF'om blizej jest do GF 2

Tak się wlaśnie składa, że GF4MX to to samo co 2 tylko, że ze zmienioną nazwą.
Odpowiedz
No rozpisałem się conieco ale to po to jakby ktośm iał wątpliwości.
Co do grafiki to widzisz jest tak, że wielu ludzi niewie, że tak jest.
A potem maja pretensje jak ktoś im powie prawde.
No nic mam nadzieje, że gierka się ukaże w pierwszej połowie 2006 roku jak to przeczytałem na jednej ze stronek i że niebędzie poślizgów - odpukać.
Odpowiedz

Użytkownik Janosik napisał

Użytkownik Medivh napisał

Wystarczy jeszcze płyta główna, ram, procek i oczywiście mój "cudowny" GeForce MX... :mrgreen:

No wiesz na MX to gra niebardzo pojdzie bo MX niewiem czy nawet ma te pixel shader i vertex shader 2.0, kuzyn ma GF 4 MX to jak bujnal BloodRayne to po wlaczeniu w ustawieniach jakiejs opcji z cieniami to obraz totalnie sie pokrzaczyl bo karta nieobslugiwała tego.Tym GF'om blizej jest do GF 2 tyle ze sa szybsze od nich i tyle ale niemaja zadnych graficznych funkcji ze swych pelnowartosciowych braci z serii TITANUM.

Tylko nie wiem, czy zrozumiałeś Medivh'a, bo chyba mu chodziło o to, że akurat kartę jeszcze musi wymienić .
(Dokładnie - Med)

A czy to dobrze, że zoptymalizowali gre pod określeno grono kart? Chyba tak. W końcu będzie pewność, że mając daną kartę, gra bedzie chodziła płynnie. Tylko, żeby nie przegięli z innymi wymaganiami tak jak chłopaki z JoWood przy Gothicu III .

Ps. Coraz bardziej zaczynam doceniać to, że dodałem 2 stówki więcej i nie kupiłem 4MX .

I nadejdzie wkrótce ten dzień...

RTS
Odpowiedz
O soreczki źle zrozumiałem. Widze, że nietylko ja uwazam takie posunięcie za dobre.Oczywiscie masz racje zeby nie_było przesady.
dawniej nie_było takiego wyboru kart a teraz jest ich masa i masakrycznie sie różnia wydajnościa i "umiejętnościami". Wcześniej nie_było czegos takiego jak dziś że wychodziła grafa a po jakimś czasie wypuszczano zuborzałe;upośledzone wersje pierwowzoru.
Wszyscy tona w chaosie nazewnictw kart graficznych.
Wiem że posuniecie biowaru jest drastyczne i wielu skrzywdzi bo niemają tak mocnego sprzętu a takowy jest bardzo kosztowny. No cóż tu akurat nic nikomu takiemu nieporadze. W_sumie były wakacje i kto bardziej przezorny to cosik tam zarobil.
Zycze wszystkim fanom NWN aby jak już wyjdzie NWN 2 mieli swój wymazony komp na ktorym lekko bedzie gra smigała
Odpowiedz
ja mam intel pentium 4 2.0 , radeona 9550 256 mb i 512 RAM. jak myślicie, powinno pójść????
Odpowiedz
Wymagania:

Zalecane:

* 3 GHz Intel Pentium 4 lub odpowiednik jego [AMD 3000+]
* 1GB pamięci RAM
* ATI Radeon z serii X800, NVIDIA GeForce z serii 6800 lub lepsze.


Minimalne wymagania systemowe:

* Windows XP
* 512MB pamięci RAM
* 2 GHz Intel Pentium 4 lub jego odpowiednik
* Karta graficzna z 128MB pamięci, kompatybilna z Direct3D i DirectX 9.0c
* Napęd CD-ROM lub DVD-ROM
* 4.6GB wolnego miejsca na dysku
* Kompatybilna karta dźwiękowa z DirectX 8.1
* Microsoft .NET 2.0 Framework dla obsługi Toolset’a
* Dostęp do Internetu do gry w Multiplayer’a
* Klawiatura i Myszka.

Karty wspierane przez gre:
- ATI Radeon X1900 series
- ATI Radeon X1800 series
- ATI Radeon X1600 series
- ATI Radeon X1300 series
- ATI Radeon X850 series
- ATI Radeon X800 series
- ATI Radeon X700 series
- ATI Radeon X600 series
- ATI Radeon X300 series
- ATI Radeon 9800 series
- ATI Radeon 9600 series
- ATI Radeon 9500 series

- NVIDIA GeForce 7900 series
- NVIDIA GeForce 7800 series
- NVIDIA GeForce 7600 series
- NVIDIA GeForce 7300 series
- NVIDIA GeForce 6800 series
- NVIDIA GeForce 6600 series
- NVIDIA GeForce 6500 series
- NVIDIA GeForce 6200 series
- NVIDIA GeForce 6100 series
- NVIDIA GeForce FX 5900 series
- NVIDIA GeForce FX 5700 series
- NVIDIA GeForce FX 5600 series
- NVIDIA GeForce FX 5500 series
Odpowiedz
Tylko, że np na zachodzie marudzą, że gra ma jak na swoje wymagania jednak za słabą grafike. NIc powaljącego jak na te karty, które ona potrzebuje. Tu właśnie twórcy dali ciała. Ja nie kupie sobie nowego kompa żeby grać w NWN2 bo kupiłem sobie średnią maszyne 2 miesiące temu.

Ogranicze sie do przetestowania pirackiej wersji,
Odpowiedz
no to sobie pogram
a z takim utesknieniem czekalem na NWN2, w jedynke gralem kilka razy i juz nie moglem sie doczekac kolejnej czesci a tu wymagania prawie jak do Doom-a 3
teraz to juz bede sobie mogl pograc kolejny raz w BG2 albo znowu dalej w NWN lub w Diablo 2 LoD.
Wiec kompa moge albo wyrzucic albo przerobic go na klatke dla homika:/
Odpowiedz
A ja mam takie pytanko, a właściwie dwa.

1) Czy GeForce FX 5500 jest w końcu obsługiwany czy nie, bo tu spotykam się z różnymi informacjami. Jedni piszą, że gra współpracuję z tymi kartami, drudzy że na obecną chwilę niestety nie, ale być może zmieni się to w najbliższej przyszłości, a jeszcze inni, że ten chipset nie działa z grą i działać nie będzie.

2) Jest w NwN 2 przed instalacją sprawdzanie konfiguracji systemu i jeśli coś nie spełnia minimalnych wymagań (np. RAM), to gra po prostu nie zacznie się instalować? Było to już zastosowane przy paru produkcjach, co jest raczej rozwiązaniem bezsensownym.

I nadejdzie wkrótce ten dzień...

RTS
Odpowiedz
mam pytanie. Czy istnieje cień szansy, ze na moim komputerze...
Intel Celeron 800Mhz
512RAM
Ge force 2 GTS 32MB

odpalę Nwn 2?

Może i być nawet na najniższych detalach, ale czy da radę?? ktoś o podobnych gabarytach do mojego kompa już próbował uruchomić? Czekam na odpowiedzi

Odpowiedz
← Neverwinter Nights

Nwn 2 Wydajność I Wymagania - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...