BG vs NWN

Odgrzeję kotleta. Poalkoholowy tryb filozoficzny.

Nie oceniałbym tych dwóch gier jako "rywali" (mimo iż temat mówi o 'vs'). Obydwie wnoszą coś wielkiego do świata cRPG. Baldurs Gate'y to seria która wryła mi się na stałe w pamięć i nawet alzheimer na starość będzie miał ciężki orzech do zgryzienia by mi ją z tejże wybić. Nawet nie muszę mówić dlaczego. Ale podobnie jest z grami które przyszły potem i były niestety porównywane pod kątem BG gdyż na nim wychowali się ówcześni cRPGowcy, na przykład obecny w temacie NWN. Ta gra po dodatkach (przyznam, że podstawowa kampania jest słaba) była świetna. Jak dla mnie chłopaki osiągneli połączeniem swoich dwóch głównych dodatków poziom porównywalny z BG, ta epika, najpierw pustynia, potem baator i cania... Świetny klimat, powinno być więcej epickich gier w krainach zewnętrznych i podmroku. Podobnie NWN2, podstawowa kampania może nie jest specjalnie wygórowana w sensie filozoficznym, ( ale do dziś wspominam miło jej swojski, przyjemny klimacik ) natomiast dodatek, Maska Zdrajcy - pomysł o poszukiwaniu własnego JA, tak by go nie stracić w walce z esencją pozostawioną przez martwego boga.. A może stracić? Możliwość "pożerania bogów" jest kusząca, historia jest zagmatwana, a outro w przypadku wybrania złej drogi świetne, aż chciałoby się zobaczyć NWN3 opowiadające tylko o późniejszych losach tak potężnej istoty która wyrwała się z ram czasu i przestrzeni. Mógłbym jeszcze wspomnieć o paru innych grach, ale nie o nich jest ten temat, a nie chcę niepotrzebnie "rozmydlać".

Błędem jest stawianie tych gier przeciw sobie, porównywanie i szufladkowanie, każda jest inna, każda ma inne przesłanie i inny cel, w każdą trzeba zagrać, każdą trzeba zrozumieć i odrębnie "poznać" jak to mawiał tormentowy Dak'kon. Szkoda tylko, że dziś już nie ma takich gier... Cholerne konsole z paroma przyciskami i maksymalnie uproszczoną rozgrywką...

"Faerun tu panuje demokracja, mało jest kolesiostwa i nawet zwykły początkujący gracz ma głos..."
Imaralius - 31.05.09

Odpowiedz
Sądzę że akurat te dwie gry jak najbardziej można porównywać, dwa cRPGi, które powstały w dość podobnym czasie, rozumiem strzelanka z wyścigówką, gra z 2000 roku z grą z 2012, ale NWN i BG można porównywać co też dzieje się w tym temacie.

Odpowiedz
NWN Wygrywa (według mnie) 999/1000 NWN do 333/1000 BG!
Urwę ci leb i zrobie sobie z niego pacynkę! - Powiedzial błagającym głosem Jacek Mistrz Broni.
Dalej do ich gardel wyrznac ich! - Pokojowo oznajmiła Dalejdoich Mniszka.

Dzie syngatrura daleja? No wziol i znik (...tradycyjnie wziął i znikł...), muwie wam to zprawka szatanskih mocuw.
Odpowiedz
A jakes argumenty masz? Bo widzisz, forum polega na dyskusji, na formułowaniu w zdania swoich wewnętrznych przemyśleń itp. Mnie np. zupełnie nie obchodzi na ile procent lubisz bardziej coś od czegoś, Bardziej interesuje mnie - "dlaczemu?". Użyj mózgu, to nie boli.
Odpowiedz
Według mnie NW vs BG wygrywa BG, ale NWN 1 . NWN 2 z maską zdrajcy spokojnie może dorównać sadze BG.
Odpowiedz
Sentyment, gust, przyzwyczajenie (do sterowania np), to, że BG jest strasznie podobny do stratega, dialogi, czary, ruzbudowanie postaci i toważyszy (dopiero w HotU ale co tam )...
Urwę ci leb i zrobie sobie z niego pacynkę! - Powiedzial błagającym głosem Jacek Mistrz Broni.
Dalej do ich gardel wyrznac ich! - Pokojowo oznajmiła Dalejdoich Mniszka.

Dzie syngatrura daleja? No wziol i znik (...tradycyjnie wziął i znikł...), muwie wam to zprawka szatanskih mocuw.
Odpowiedz
← Baldur's Gate

BG vs NWN - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...