[D&D] Wróżenie

W podręcznikach do D&D często spotykam się z umiejętnością „wróżenie”(np. przy klasach prestiżowych) ale w podręczniku gracza 3.5 takiej umiejętności nie ma, mógłby mi to ktoś wyjaśnić ?
Odpowiedz
To dziwne. Ale faktycznie, też w jakimś podręczniku znalazłem, choć w tym samym nie było opisu umiejętności Wróżenie. Co najwyżej zaklęcie Wróżenie, ale to jednak zupełnie coś innego.
Odpowiedz
No właśnie. Ktoś wie o co chodzi?

[Dodano po 8 dniach]

Halo? Jest tu jeszcze ktoś? [Echo rozchodzące się po moim temacie]
Odpowiedz
Jest to umiejętność występująca jeszcze w wersji 3.0. W 3.5 jej nie ma, ale w podręcznikach dodatkowych jeszcze się pojawia.
Odpowiedz
Kolejna odpowiedź z mojej strony po czasie.


Przyczyny mogą być dwie.

Po pierwsze - istnieje zasadnicza różnica pomiędzy polskimi przekładami edycji 3.0. a 3.5. Przetłumaczyły je dwa różne zespoły, stąd straszna rozbieżność terminologiczna. Np. sneak attack w 3.0 figuruje jako "ukradkowy atak" a w 3.5 znany jest pod nazwą "podstępny atak". Zapewne podobnie jest i z wróżeniem.


Po drugie - możliwe, że został uznany za zbyt potężny, za psujący balans, rozwalający sesję i wywalony z listy zaklęć przy okazji remanentu edycji na potrzeby wersji 3.5.
Odpowiedz
Zaraz, to wróżenie jest w końcu w 3.5? Pomijam printy polskich wersji podręcznika, w moim PG do 3.0 nie ma jednej strony z umiejętnościami (błąd drukarski, to nie tak, że mi mama wyrwała, bo tam było o diable) i jednej z atutami (też nic o diabłach), a ogólnie sama jakość przekładu i wydania przez ISĘ pozostawiała dużo do życzenia, niestety.



Sygnaturowy elementarz gifów awaryjnych - używać tylko w ekstremalnych przypadkach:

SPOILER







Jak masz w poście kaczeńcowyˆ dopisek, istnieje duża szansa, że jest on mojego autorstwa.

Odpowiedz
Dobra, sprawdziłem w podręczniku* - jest, ale w innym tłumaczeniu. W 3.5. występuje na stronie 209 "Podręcznika Gracza" jako jasnowidzenie/jasnosłyszenie. Mechanicznie trochę też się zmieniło (ale nie za dużo, wciąż pozwala dojrzeć/dosłyszeć wybraną osobę na odległość).




*wystarczyło zobaczyć jaki poziom miało "wróżenie" na liście czarów barda i czarodzieja z edycji 3.0, a potem poszukać podobnie brzmiącego czaru w liście z edycji 3.5.
Odpowiedz
Zaraz zaraz - przecież to nie było to samo; nie jestem w stanie tego potwierdzić, piszę z pamięci, ale wróżenie w 3.0 było umiejętnością, a i w 3.0 i 3.5 jest czar jasnowidzenie/jasnosłyszenie. Po angielsku zwał on się bodajże clairvoyance.

http://www.dandwiki.c...e/Clairvoyance

Ding.



Sygnaturowy elementarz gifów awaryjnych - używać tylko w ekstremalnych przypadkach:

SPOILER







Jak masz w poście kaczeńcowyˆ dopisek, istnieje duża szansa, że jest on mojego autorstwa.

Odpowiedz
Wróżenie, czar ze szkoły Wieszczenia, patrz strona 261 w Podręczniku Gracza do edycji 3,0., pokrywa się prawie, ze idealnie z tym, co mamy na stronie 209 PG edycji 3.5. jako czar jasnowidzenie/jasnosłyszenie.


Tłumacz tak przełożył "clairvoyance".
Odpowiedz
No dobra, ale tutaj idzie o umiejętność. Przecież w 3.0 taka była, ograniczona tylko do kapłana i druida - przy rzucaniu w/w czaru jak się zdaje trzeba było turlać test tej umiejętności.

[Dodano po 26 sekundach]

Wróżenie, albo wieszczenie - nie mam teraz jak sprawdzić.



Sygnaturowy elementarz gifów awaryjnych - używać tylko w ekstremalnych przypadkach:

SPOILER







Jak masz w poście kaczeńcowyˆ dopisek, istnieje duża szansa, że jest on mojego autorstwa.

Odpowiedz
Podam przykład - wykrycie pułapki jest zarazem i zdolnością, jak i czarem. Taka "magia" tej edycji, że jak nie masz umiejętności na coś, to znajdziesz czar na to.

[Dodano po 4 minutach]

Wróć! Na stronie 74 PG do 3.0. jest mowa o tym, iż umiejętność wróżenie wspomaga działanie czaru "wróżenie" oraz, że bez magii jasnowidzenia nie może zostać zastosowana. Ciekawa synergia.


W każdym razie odkryliśmy już, co się stało z tym czarem w edycji 3.5. Ot, został inaczej przełożony. Temat można zamknąć, no chyba, że coś jeszcze chcecie dodać.
Odpowiedz
Tak, ale wykrycie pułapki jest czarem kapłana, a umiejętność umiejętnością łotrzyka - a tutaj rozchodzi się o to, czy porzucili tą umkę w 3.5, czy po prostu zginęła gdzieś w tłumaczeniu.

No i w przeciwieństwie do umiejętności łotrzyka, czar wykrywający pułapki działał automatycznie, albo opierał się na czym innym (znów - piszę z pamięci). W przypadku wróżenia, trzeba było turlać test umiejętności po rzuceniu czaru.



Sygnaturowy elementarz gifów awaryjnych - używać tylko w ekstremalnych przypadkach:

SPOILER







Jak masz w poście kaczeńcowyˆ dopisek, istnieje duża szansa, że jest on mojego autorstwa.

Odpowiedz
K****, źle przeczytałem. Myślałem, że gadamy o czarze

[Dodano po 4 minutach]

Umiejetność "wróżenie" została wywalona. W 3.0. służyła jako "dopalacz" dla zaklęć "wróżenie" i "kryształowa kula". W 3.5. uznali, że te czary (choć inaczej przetłumaczone) same wystarczą. Ot, uproszczenie zasad na potrzeby rozgrywki.
Odpowiedz
W sumie niegłupie - umiejętność i tak była praktycznie nieużywana, bo większość sytuacji wymagających wróżenia dawało się załatwić znacznie pewniejszą i prostszą do exploitowania Wiedzą Barda.



Sygnaturowy elementarz gifów awaryjnych - używać tylko w ekstremalnych przypadkach:

SPOILER







Jak masz w poście kaczeńcowyˆ dopisek, istnieje duża szansa, że jest on mojego autorstwa.

Odpowiedz
← Ogólnie

Wróżenie - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...