Zagadki

WPROWADZAMY ZASADY:

Moze tu bedziemy umieszczac rozne zagadki logiczne i matematyczne, osoba ktora pierwsza rozwiaze zadanie zdobedzie punkt, punkty bede dopisywal edytujac TEN post. Prosze o wpisywanie TYLKO nowych zagadek/odpowiedzi. Później pomyśli się nad nagrodą ;/

OK oto obecne zagadki:

1)Mamy do dyspozycji zrodlo ognia i dwa lonty palace sie niejednostajnie(raz szybciej, raz wolniej), ale kazdy z nich spala sie calkowicie dokladnie w godzine. Za ich pomoca wyznaczyc 15minutowy odcinek czasu.

2)Spotyka sie dwoch matematykow i zaczynaja rozmawiac, nagle pierwszy z nich pyta drugiego o dzieci. Ten odpowiada ze ma trojke. Zapytany o wiek dzieci, jak to matematyk zaczyna odpowiadac zagadkami. Mowi ze iloczyn ich lat jest rowny 36. Pierwszy matematyk slyszac ta wiadomosc nie wie w jakim wieku dzieci ma matematyk drugi, wiec prosi go o kolejna podpowiedz.
Slyszy ze suma lat jego dzieci jest rowna ilosci okien w pomieszczeniu w ktorym sie znajduja. Matematyk pierwszy nadal nie zna ich wieku, wiec pyta dalej. Slyszy ze najstarsze dziecko ma niebieskie oczy i juz wie wszystko. Ile lat maja dzieci?

3)W pewnym mieście jest fryzjer, który goli wszystkich mężczyzn, którzy nie golą się sami, natomiast nie goli tych mężczyzn, którzy golą się sami. Czy ów fryzjer goli się sam? Jeśli goli się sam, to nie może golić się sam, a jeśli należy do mężczyzn, którzy nie golą się sami, to goli się sam!

Czy fryzjer goli sie sam ?

EDIT: Dawajcie zagadki z rozwiazaniem (ktore znacie, lub gdy jestescie pewni ze zagadke da sie rozwiazac)
Odpowiedz
Zagadka ciekawe, nie powiem. Dam jedną taką co to ostatnio często jest w necie spotykana. Miłej zabawy

Trzech gości w hotelu zadzwoniło po room servis i zamówiło dwie duże Pizze. Delivery boy wkrótce je dostarczył razem z rachunkiem na $30,00. Każdy z gości dał mu banknot $10,00 i chłopak wyszedł. Na razie wszystko jasne. Kiedy delivery boy daje kasjerowi te $30,00 ten mówi mu, że zaszła pomyłka. Rachunek powinien być tylko na $25,00, a nie na $30,00. Kasjer daje chłopakowi pięć banknotów $1,00 i mówi mu żeby zaniósł je z powrotem trzem gościom, którzy zamówili pizze. Na razie wszystko OK. W drodze do ich pokoju chłopak wpada na pewną myśl. Przecież oni nie dali mu napiwku, więc kalkulując iż i tak nie da się podzielić tych $5,00 na trzy równe części, on zatrzyma sobie $2,00 jako napiwek, a im zwróci $3,00 . Jak dotąd wszystko all right. Chłopak puka w drzwi i jeden z gości otwiera. Chłopak wytłumaczył jaka zaszła pomyłka i daje mu $3,00 po czym odchodzi ze swoimi $2,00 napiwku w kieszeni.

Teraz zaczyna sie zabawa!
Wiemy, że $30-$25=$5 Co nie?
$5-$3=$2 Prawda? No to w czym jest problem? Wszystko się zgadza?

Niezupełnie. Odpowiedzcie na to:
Każdy z trójki gości dał początkowo $10,00.
Każdy dostał z powrotem $1,00 reszty. To oznacza, że każdy zaplacił $9,00 co pomnożone przez 3 daje $27,00.
Delivery boy (czyli "chlopak") zatrzymał sobie $2,00 napiwku. $27,00 plus $2,00 równa się $29,00.

Gdzie do jasnej jest jeszcze jeden dolar?
Odpowiedz
Teraz moja zagadka, moze niektórzy z was ją znają.

Jest pokój, w którym są 3 włączniki światła. W zupełnie innym pokoju, bez jakiejkolwiek możliwości kontaktu wzrokowego z tym pierwszym jest żarówka.
Tylko jeden włącznik zapala żarówkę. Jak sprawdzić, który włącznik zapala żarówkę, jeżeli można pójść do pokoju z żarówką tylko raz i nie można wrócić.
Ash nazg durbatulűk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulűk agh burzum-ishi krimpatul.

Odpowiedz
Niestety nie, nic by ci to nie dało Pomyśl.
Ash nazg durbatulűk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulűk agh burzum-ishi krimpatul.

Odpowiedz

Użytkownik Ekhtelion dnia Jun 17 2005, 12:58 PM napisał

Zagadka ciekawe, nie powiem. Dam jedną taką co to ostatnio często jest w necie spotykana. Miłej zabawy

Trzech gości w hotelu zadzwoniło po room servis i zamówiło dwie duże Pizze. Delivery boy wkrótce je dostarczył razem z rachunkiem na $30,00. Każdy z gości dał mu banknot $10,00 i chłopak wyszedł. Na razie wszystko jasne. Kiedy delivery boy daje kasjerowi te $30,00 ten mówi mu, że zaszła pomyłka. Rachunek powinien być tylko na $25,00, a nie na $30,00. Kasjer daje chłopakowi pięć banknotów $1,00 i mówi mu żeby zaniósł je z powrotem trzem gościom, którzy zamówili pizze. Na razie wszystko OK. W drodze do ich pokoju chłopak wpada na pewną myśl. Przecież oni nie dali mu napiwku, więc kalkulując iż i tak nie da się podzielić tych $5,00 na trzy równe części, on zatrzyma sobie $2,00 jako napiwek, a im zwróci $3,00 . Jak dotąd wszystko all right. Chłopak puka w drzwi i jeden z gości otwiera. Chłopak wytłumaczył jaka zaszła pomyłka i daje mu $3,00 po czym odchodzi ze swoimi $2,00 napiwku w kieszeni.

Teraz zaczyna sie zabawa!
Wiemy, że $30-$25=$5 Co nie?
$5-$3=$2 Prawda? No to w czym jest problem? Wszystko się zgadza?

Niezupełnie. Odpowiedzcie na to:
Każdy z trójki gości dał początkowo $10,00.
Każdy dostał z powrotem $1,00 reszty. To oznacza, że każdy zaplacił $9,00 co pomnożone przez 3 daje $27,00.
Delivery boy (czyli "chlopak") zatrzymał sobie $2,00 napiwku. $27,00 plus $2,00 równa się $29,00.

Gdzie do jasnej jest jeszcze jeden dolar?

[post="33451"]<{POST_SNAPBACK}>[/post]



Zagdka = banał

Gdzie się podział ten dolar ? Nie wiem gdzie , ale na pewno nie zniknął . Jego ubytek wynika z prostego błędu w liczeniu . Skoro boy wziął sobie 2 dolce , to zostało 28$ . Dzielimy to na 3 i wychodzi , że każdy z zamawiających 9 i 1/3$ . Fakt , że tak się nie da , ale w ten sposób ta mała sumka nie znika ... Inna rzecz , że jest jeszcze drugie wyjaśnienie , ale nie pamiętam jakie było
Odpowiedz
Sorry Qurnik ale to nic nie wyjaśnia. Jest bła w liczeniu albo raczej w rozumowaniu ale twoim Jak dolara brakowało tak brakuje nadal. To ze 28 nie dzieli się na 9 nic nei tlumaczy. Kombinuj dalej . Odpowiedź zamieszczę za jakiś czas .
Odpowiedz

Użytkownik Ekhtelion dnia Jun 18 2005, 05:48 PM napisał

Sorry Qurnik ale to nic nie wyjaśnia. Jest bła w liczeniu albo raczej w rozumowaniu ale twoim Jak dolara brakowało tak brakuje nadal. To ze 28 nie dzieli się na 9 nic nei tlumaczy. Kombinuj dalej . Odpowiedź zamieszczę za jakiś czas .

[post="33544"]<{POST_SNAPBACK}>[/post]



Ależ tłumaczy , Ekh ! Jeśli się pomylę i powiem , że 2+2 = 5 , to błąd w liczeniu tłumaczy zły wynik . Jeśli każdy zapłacił 9 i 1/3 dolara , to razem wydali 28$ , chłopak wziął 2$ , więc wszystko pasuje ... Czyż nie ?
Odpowiedz
kasjer zakorbil 1$ bo innego wyjasnienia nie widze


Zaprzysiężony Królewskiej Gwardii

Odpowiedz

Cytat

Ależ tłumaczy , Ekh ! Jeśli się pomylę i powiem , że 2+2 = 5 , to błąd w liczeniu tłumaczy zły wynik . Jeśli każdy zapłacił 9 i 1/3 dolara , to razem wydali 28$ , chłopak wziął 2$ , więc wszystko pasuje ... Czyż nie ?


Ależ nie tłumaczy Qur. Pizza kosztowała 25$ + 2$ napiwku dla chłopaka. Czyli całkowity koszt wyniósł 27$ (nie wiem skąd ci sie to 28 bierze). A każdy z facetów wydał 10$ i odzyskał 1$ czyli dał razem 9$. 9$*3 = 27$. Lewa równa sie prawej . Ta zagadka jest z podpuchąi narzuca zły tok myślenia. Ale nic tu nie znika
Odpowiedz
Zagadka Ekha - Obliczenia są złe. 25 + 3 = 28 + 2 = 30 Każdy zaplacił po 10 zł. Razem 30 . Mieli im oddać 5. Powiedzmy, że 1 zaplacił 7, drugi 8, a trzeci 10 (25 zl). Oddali im 3 zl. 1 = 10, 2 = 8. 3 = 10. Razem = 28 + 2 = 30. Jeżeli każdy zaplacil po 10, a gość oddałby im 5 to ktoś zaplacil by 1zł więcej. Więc odpowiedź jest, że 1zl zgubil sie w zlych obliczeniach :lol:


Tonari no Totoro!
Odpowiedz
Jakoś nie moge pojac co żeś napisał Medivh. Wytłumaczenie podałem. A to co ty piszesz jest sprzeczne z założeniem zagadki (wszyscy zapłacili po równo). Koszt wyniósł 27$ i tyle panowie zapłacili. Haczyk tkwi w mylących obliczeniach samej zagadki.
Odpowiedz
Trzeba przyznać, ciekawa zagadka zacny krasnoludzie . Nieźle chłopakom w głowach namieszałeś. Też troszeczkę nad nią posiedziałem zanim zauważyłem jeden mankament obliczeniowy ;p.

Cytat

$27,00 plus $2,00 równa się $29,00

Wszystko ok, tyle, że powinno być 27$ (ilość pieniedzy kolesi) - 2$ (napiwek zatrzymny przez chłopca) = 25$ (cena pizzy).

Nurtuje mnie za to bardzo zagadka Danego .

I nadejdzie wkrótce ten dzień...

RTS
Odpowiedz
W czasie przemysleń nad naszymi zagadkami, dodam jeszcze jedną, która was trochę rozlużni.
Musicie uciec. Nie możecie już tutaj wytrzymać.
Przed wami jest dwoje drzwi. Przed każdymi drzwiami znajduje się strażnik.
Wiadomo, że jeden z nich mówi tylko prawdę, a drugi wyłącznie kłamie. Za jednymi z drzwi jest potwór, a za drugimi wolność.
Możecie zadać po jednym pytaniu każdemu ze strażników.
Jakie to pytania i które drzwi są właściwe.
Ash nazg durbatulűk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulűk agh burzum-ishi krimpatul.

Odpowiedz
Na zagadkę u góry:
"Co odpowiedziałby twój kolega gdybym zapytał się go które drzwi prowadzą do wolności?"
Odpowiedź: te, których mi nie wskaże
Banał

Na zagadkę Ekhteliona:
Każdy zapłacił 10$
Chłopak wziął 2$
Każdy z zamawiających otrzymał po 1$, czyli 3$

3 x 10 = 30$
30 - 3 [ta reszta] = 27$
27 - 2 = 25$

I tyle...
_____________

No dobra, moja ulubiona zagadka
"Moje dzieci muszą być piękne, inaczej zginą z mojej ręki. Me córki budzą pożądanie, moi synowie są rozchwytywani. Kim jestem?"

Zagadka BAAAAAAAAAAAAARDZO na logikę
Odpowiedz
Alfonsem ?
Odpowiedz
Nooo... nie
Po trzeciej błednej dam podpowiedź... Będzie ciekawie
Odpowiedz
Nie chce mi sie logowac , wiec odpowiem tak , Fin . Dorba , zgaduję : Apollo ? Afrodyta ? Psychopata ?
Odpowiedz
Artystą? Stwórcą?

coś czuje, ze to nie chodzi o osobe...

PS. używaj funkcji autologowania, wtedy po wejściu na forum od raz będziesz Qurnikiem
Odpowiedz
Może chodzi ci o słońce?
Ash nazg durbatulűk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulűk agh burzum-ishi krimpatul.

Odpowiedz
← Gildia Błaznów

Zagadki - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...