Klimat w Orodlin

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Favar dnia śro, 26 lis 2008 - 19:37 napisał

A widzisz na Fae jest taki system o jakim mówię a kolesiostwa ani innych wymienionych przez ciebie kłopotów nie stwierdzono . (Pomijając może to że czasami faktycznie coś się komuś podoba, a komuś nie, ale wtedy to przedyskutowujemy i dochodzimy do porozumienia) Trzeba stworzyć grupę godnych zaufania ludzi. To działa zaskakująco dobrze, jeśli tylko dobrze się taki system zaprojektuje.



Wedle Lenina pewien system też sprawiał się rewelacyjnie. I podobnie myślała naprawdę spora masa ludzi. System w teorii może i miał sporo plusów, ale dał możliwości pewnym osobom do robienia czego im się podoba. A co z tego wynikło.... Po szczegóły odsyłam do książek historycznych.

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Storm dnia śro, 26 lis 2008 - 19:38 napisał

Istotnie - masz wrażenie. Jesteśmy przeciwni uzależniania takich osądów przez jedną osobę, która sobie działać wedle humoru. To jest po prostu nieetyczne;)


Takim podejściem nie dojdziemy nigdzie.
I znów jakiś kosmiczny przykład. To że książę będzie miał władze i zaufanie graczy nie oznacza ze zacznie biegać i banować ludzi. Ja nigdy nikogo nie zbanowałem.

Swoją drogą jak w takim razie wygląda u was blokowanie czyichś wypowiedzi na karczmie? Macie jakiś indeks słów których nie można użyć a obok nich procentową wartość jak bardzo przybliża to kogoś do bana?


Edit:
No ale niby jakim podejściem... Wyjaśniłem dokładnie w czym rzecz. Przepiszę jeszcze raz:

Jesteśmy przeciwni uzależniania takich osądów przez jedną osobę, która sobie działać wedle humoru.

I taka jest prawda. O ile tak może działać władca... Fakt, ale takim zostać nie tak łatwo. Z książętami jest ciut inaczej.


EDIT


Nie kosmiczny przykład, tylko z lekką nutą ironi. To co proponujesz, zbliża Cię do tego typu spraw. Oczywiście jest to przekoloryzowane, ale może wtedy zwrócisz uwagę na to do czego się zbliżasz, bo samo kolesiostwo jak widzę, jest czymś zupełnie ok dla Ciebie. Może i u was istotnie wszyscy są sprawiedliwi itd... Ale szarzy gracze nie wiedzą jak działacie. Mowa o tych nowych, którzy pojawiają się w grze i nagle na starcie są napastowani za to, że mają imię, które się komuś nie podoba.

Nie ma indeksu... Jest lista słów zakazanych, cenzurowanych, ale nie jestem pewien czy o to Ci chodziło. Gdy spotykamy nowe, które powinno się tam znaleźć to jest dodawane. Statystyk jak bardzo ktoś się zbliża do bana, również nie ma. Za pewne sprawy jest ban... Są jasne i klarowne. Jak ktoś zaczyna się wydurniać i pomimo ostrzeżeń ustnych, pieniężnych czy lochów nadal psuje dobre samopoczucie innych graczy, to również się z nim żegnamy.
Ale na fae nie jest tak że jak legislator powie Ci że Twoje imię jest nieklimatyczne to dostajesz bana od razu. Najpierw możesz z nim przedyskutować tą sprawę, potem możesz odwołać się do księcia a potem do władcy. na końcu pozostają też pozwolenia gdzie ogół graczy wyraża swoje zdanie na temat tego imienia. Nikt nikogo nie banuje za imiona. Za t można trafić najwyżej do lochów. Bany dostaje się zazwyczaj za psucie innym całkiem zabawy zachowując się jak dziecko neo.


Ragmud ID 20

Cytat

Tak, kurde to fantasy. Wikipedia (może nie jest doskonała ale masz dosyć dobrą definicję)
Przyjmij teraz normy obowiązujące kanon fantasy i możesz spróbować sobie wyobrazić czym może być dobre fantasy. A jeśli nie możesz tego zrobić tylko szukasz dziury w całym to wracaj to tabel i MySQL.

po przeczytaniu definicji i cech gatunku stwierdziłem, że nie mamy sobie nic do zarzucenia.

Cytat

Skoroś taki szczegółowy to poproszę skonkretyzować o jaki klimat ci chodzi.

no właśnie o to chodzi: ludzie mówią o "klimatyczności", "klimacie" itd. Przyjmijmy może, ze chodzi o klimat fantasy.

Cytat

Ocena imienia jest SKAZANA na bycie subiektywna i nie ma możliwości podania wam definicji klimatu czy klimatycznego imienia. Nie wymagajcie od nas niemożliwego
I nie wymagajcie tego od siebie. Zamiast bawić się w semantykę zacznijcie po prostu usuwać grejpfruty

Z jednej strony przyznajesz, że określenie przepisów jest praktycznie niemożliwe, z drugiej każesz nam takie "dziurawe" przepisy egzekwować.

Cytat

Wiecie co... darujcie sobie odpisywanie. Pokazaliście już chyba wszystko bo zaczynacie się powtarzać i plątać.

problem jest taki, że wy równiez się powtarzacie. Takie życie: my czekam na obalenie naszych argumentów, wy czekacie na obalenie swoich. Każdy z nas uznaje, że punktu obalenia własnego argumentu jeszcze nie osiągnięto. W efekcie wszyscy sie powtarzamy.

Cytat

Swoją droga odnoszę wrażenie że wy boicie się dawać władzę książętom bo parę razy ostro się na tym przejechaliście. Ale to tylko wrażenie.

nie tyle się rpzejechaliśmy na zachowaniu książąt, co zachowaniu graczy - stąd np. przepis, że w klanie nie może być więcej niż 3 książąt (książę ma głupio, nie?), a władcy nie sa w żadnym klanie. Gracze wszędzie wietrzą spisek, każdy nieprecyzyjny przepis wyłapią i jeśli zostaną ukarani, to podnosza wielkie larum, że jest bezprawie. Dlatego tez przepisy _muszą_ być jednoznaczne i nie mogą zostawiać żadnych wątpliwości.

Cytat

Oni chcą nas wziąć na wytrzymałość...

ja wymiękłem, musze jeszcze zrobić długie zadanie domowe i posiedzieć nad projektem
No właśnie takim jaki prezentujecie. Każdy argument odrzucacie a w dodatku zaczynacie się powoływać na książki historyczne... kurde poważna sprawa.
Zastanawiam się czy KIEDYKOLWIEK przyjęliście pozytywnie sugestie spoza waszego środowiska.

Bo jak dotąd to sprowadzacie coraz więcej ludzi którzy prezentują to samo stanowisko i jeszcze w CAŁEJ dyskusji nie przejawili odrobiny chęci do zrozumienia w czym rzecz.

Chcecie tu dyskutować czy posłuchać dobrych rad? Jeśli to pierwsze to darujcie i każdy kto nie ma takiej ochoty niech już nie odpisuje w tym temacie.
Jakoś na fae przepisy nie są sztywne i dokładne a afery związane ze złym potraktowaniem pojawiają się coraz rzadziej. (Chociaż przyznam że czasem fajnie się czyta takie pyskówki ;p ) Na fae spotkałem się z tym że ludzie zazwyczaj ufają urzędnikom i kiedy ktoś prosi Cię o zmianę imienia to to robisz i tyle a jak nie chcesz to napisałem już wcześniej jaka jest droga.


Edit: Co do ilości graczy. Mówicie że jest 50 online / 1300 zarejestrowanych. Na fae zazwyczaj jest 30-40 online/ 600 zarejestrowanych. Ja tam wole jednak fae które jest trochę bardziej kameralne i nie jest jakimś zwykłym MMO a miejscem gdzie można spokojnie pograć zachowując klimat, pogadać i poznać ciekawych ludzi. A to wszystko bez grejpfrutów itp.


Ragmud ID 20
Ryld - dziwne tylko, że to Orodlin oskarża się o anarchie i bezprawie:)

Bo to właśnie to co opisujesz jest bezprawiem;) Przepis nie zabrania komuś jakiegoś tam imienia (jest nieprecyzyjny). Porządny prawnik po prostu by was załatwił. Musiało by w końcu dojść do postawienia sprawy w taki sposób:

Imię jest niezgodne z przepisami bo ja (legislator) tak mówię.

Taramelion - tak pojawiły się takie opinie i wnioski zostały wyciągnięte.

Jeśli chodzi o ilość graczy... Kwestia gustu. Tobie jako graczowi się to podoba... Adminowi być może zależy na tym aby zwiększyć grono. Może nie. To zależy od gustu, a o gustach się nie dyskutuje.
Uch nie było mnie chwilę a tu kilka stron przybyło.
Nie mieszam się w dalszą dyskusję bo i nie chce mi się tego wszystkiego czytać.
Za dużo przepychanek słownych i postów nie na temat (Salamari).
Widzisz. Na Orodlinie uważacie że prawo powinno być jasne i precyzyjne a że nie da się takiego skonstruować w stosunku do imion to go nie robicie w ogóle. Natomiast na fae każde imię, awatar, profil jest uznawany za precedens i każdy jest oddzielnie rozpatrywany przez urzędnika. Np. w Anglii system prawny oparty jest na precedensie i bardzo dobrze sobie radzi więc nie wyjeżdżaj mi że prawnik by nas załatwił.


Ragmud ID 20
Bo tak jest i to się sprawdza, poza tym masz się prawo odwołać, lub zmienić nick, jak sobie wyobrażasz dokładne sprecyzowanie klimatycznego nicku w regulaminie, którego nikt nie czyta.

Temat nieźle się rozrósł, widać że budzi kontrowersje, odnoszę wrażenie, że władcy Orodlinu w złym miejscu zaczęli szukać nowych graczy.

Nie piszcie tak długich postów, bo nikomu nie chce się tego czytać

Cytat

Porządny prawnik po prostu by was załatwił. Musiało by w końcu dojść do postawienia sprawy w taki sposób:

Imię jest niezgodne z przepisami bo ja (legislator) tak mówię.


Poczekaj towarzisz, rozejrzę się za prawnikami.

...

...

...

Nie, żadnego w okolicy. Ciekawe czemu nie zajmują się oni valherynkami, nie?
Podchodzicie do tego sporo zbyt poważnie.

Cytat

Imię jest niezgodne z przepisami bo ja (legislator) tak mówię.

I miałabyś powody na narzekanie na takie podejście, gdyby ono kogoś krzywdziło albo było nieskuteczne. No to uświadamiam cie że takie podejście ma fieldtest od kilku lat na fae i większych kłopotów nie stwierdzono. To na prawdę DZIAŁA. I nie gadaj mi że potencjalnie może przestać, bo ja potencjalnie mogę zostać komunistą a ty potencjalnie możesz zostać faszystką Fajnie ze szukacie dla nas wad już nie w przeszłości a w przyszłości, zamiast trzymać się faktów
Jak już to faszystą. Jestem facetem jeśli chodzi o ścisłość. Ryld, Sosna... Widzicie... różnimy się nieco podejściem do sprawy. Mam pewne swoje zasady. Nie grałbym w gre, w której mogła by zaistnieć taka sytuacja jak powyżej. I nie chcę aby na Oro coś takiego zaistniało. Mam swoje przekonania i koniec, takie moje prawo.

Favar - my zbyt poważnie podchodzimy? Nie. Przeczytaj kto pisze posty, że na Oro jest zbyt mało przepisów itd. Według mnie to właśnie my mamy nieco większy dystans. Nie staramy się zbliżyć gry do rzeczywistego świata, bo nigdy i tak nim nie będzie. W tekście z prawnikiem nie miałem oczywiście na myśli żadnego ludka po studiach prawa czy coś. Chodziło mi o reprezentanta gracza w wirtualnym sądzie w grze. Taki, który potrafi dyskutować, wysuwać argumenty i je odbijać. I tak jak napisałem... W końcu w takiej dyskusji musielibyście oprzeć się na ostatecznej zasadzie waszego prawa... Guście tego legislatora.

Jeśli mowa o precedensach... Najpierw musi być ten pierwszy raz;) Później oczywiście mogą być precedensy, tylko że to już powielanie tego czego być nie powinno.

Jeszcze odpowiedź do pstryczka Tamareliona... Zostałem akurat sprowadzony przez przeciwniczkę Oro, więc proszę bez tego typu tekstów, bo nawet nie wiesz o czym piszesz.

Cytat

Edit:

Całe 24 minuty

Cytat

Nie, żadnego w okolicy. Ciekawe czemu nie zajmują się oni valherynkami, nie?
Podchodzicie do tego sporo zbyt poważnie.

Wiesz doskonale o co chodziło i ponownie obchodzisz fakty dziesiątą drogą.
A co do powagi- zbyt powaznie? Moim zdaniem właśnie podchodzimy słusznie.
Prawo to prawo. Ma być z zasady jednoznaczne. Niejednoznaczne prawo krzywdzi i gracza i krainę.

Cytat

Widzisz. Na Orodlinie uważacie że prawo powinno być jasne i precyzyjne a że nie da się takiego skonstruować w stosunku do imion to go nie robicie w ogóle.

Jeśli ktoś za przewinienie zostanie skazany, a ktoś inny będzie walczył i zaprezentuje nam, że prawo jest sprzeczne, lub dziurawe etc. i zostanie uniewinniony (by działać zgodnie z prawem- trzeba go wtedy będzie uwolnić), to ten pierwszy gracz zostanie tymsamym uznany za skazanego niesłusznie.

Nic mnie tak nie razi jak niesprawiedliwość i sądzę, że przy tak "znikomej szkodliwości społecznej czynu" lepiej zaniechać wprowadzenia dziurawych przepisów, czy też inkwizytora: "moja racja jest najmojsza!".

Cytat

Mam pewne swoje zasady. Nie grałbym w gre, w której mogła by zaistnieć taka sytuacja jak powyżej.

Nie zmuszamy

Cytat

Favar - my zbyt poważnie podchodzimy? Nie. Przeczytaj kto pisze posty, że na Oro jest zbyt mało przepisów itd.

Moim zdaniem jest zbyt wiele luzu. Ale można zredukować nieco tego luzu bez wstawiania wielu przepisów.

Cytat

W końcu w takiej dyskusji musielibyście oprzeć się na ostatecznej zasadzie waszego prawa... Guście tego legislatora.

I znów: Najpierw musiałoby do takiej dyskusji dość. Nie doszło. Więc w czym problem?

Masz manierę powoływania się na swoje domniemania, nie fakty. My powołujemy się na jak najbardziej faktyczne grejpfruty


A no i EDIT: Z tymi prawnikami to nie wiedziałem. Serio. U nas na Fae nie ma takiej rangi. Nie ma też sądu. Jest forum i dział skarg. Każdy broni się za siebie. Takie sytuacje zdarzają się baaardzo rzadko. Nie skojarzyłem faktu i serio nie wiedziałem ze chodzi o prawnika wewnątrz gry.
Nie za bardzo wierzę, że jakoś nikt nie zapytał dlaczego jego imię jest nieklimatyczne. Nie próbował walczyć. Jeśli istotnie tak było to nie jestem pewien czy na waszym miejscu bym się cieszył czy martwił. Bo różnie to można interpretować.



Jednak dyskusja już schodzi na boczne tory. Fakty są takie, że mamy różne poglądy i nie widzę szans aby jedna strona była w stanie przekonać drugą. Mnie kilka wniosków z tej dyskusji udało się wyciągnąć. Wam - sami oceńcie. Póki co - ja dziękuję i się żegnam. Choć jak znam życie - nie na zawsze;)

Pozdrawiam
Storm z Orodlińskiej krainy

Cytat

Podchodzicie do tego sporo zbyt poważnie.

21 minut później

Cytat

Moim zdaniem jest zbyt wiele luzu.

Szybka zmiana zdania.
Tylko, że nie wiem, co w takim razie robimy źle. Może jesteśmy jakoś tak pośrodku?
Mam niejasne przeczucie, że Faerun uchodzi tutaj za grę idealną, a Orodlin jest zły, bo ma zbyt wiele luzu. Nie, zbyt mało! Znaczy się... Już sam nie wiem, ale jest coś źle!
No bo podchodzicie do tego zbyt poważnie i dlatego jest zbyt wiele luzu Masz cały czas na świecie aby zrozumieć o co mi chodziło.

A Fae do ideału daleko Ogólnie jest nudno, wątek główny nie zawsze się klei, czasami są fabularne niekonsekwencje i gracze fabularnie raczej nieczęsto wychodzą z inicjatywą zrobienia czegokolwiek
← Gry ogólnie
Wczytywanie...