S.T.A.L.K.E.R. - Czyste Niebo

Pierwszej części nie trzeba raczej przedstawiać nikomu. Jeżeli tak, to TU jest odpowiedni temat.

Czyste niebo jest prequelem Cienia Czarnobyla. Oznacza to, że akcja rozgrywa się przed wydarzeniami z "jedynki". Jednak nie wcielamy się w znanego z pierwszej części bohatera, a najemnika o przezwisku Szrama, który cudem przeżył emisję.
SPOILER
Uwaga spoiler!:

W Cieniu Czarnobyla kierowaliśmy Strielokiem. W Czystym Niebie mamy go zabić. [color=red]
---[/color]

Po trzech dniach gry w Clear Sky mam mieszane uczucia. Z jednej strony fajna fabuła, poprawiona grafika (zwłascza dynamiczne oświetlenie!) i 'inteligencja' przeciwników. Z drugiej spora ilość błędów, z których pewna część jest wręcz karygodna, jak np. nawiedzająca od czasu do czasu kolejna emisja. Po jej przetrwaniu okazuje się że... większość NPC'ów (w tym i niezbędnych do popchnięcia głównego wątku) zniknęła.

Walki z przeciwnikami stały się znacznie trudniejsze. Winowajcami są... granaty. Tak, w Czystym Niebie są one prawdziwą zmorą samotników. Nie dość, że jedno "jajo" wystarczy do unicestwienia nas, to sami wrogowie posługują się nimi wyjątkowo sprawnie. Koniec z wystrzeliwaniem całego oddziału za skrzyni. Pozostaje walka na otwartym terenie (co wydaje się samobójstwem), albo co chwilowa zmiana osłony.

Modyfikowanie broni też jest fajnym dodatkiem. Dzięki nim nawet najsłabsze spluwy mogą nam służyć do ostatnich etapów gry.


Sądzę, że taki opis na razie wystarczy. Gdybym chciał wyliczać kolejne zalety i wady, to musiałbym jeszcze poświęcić sporo czasu.
Odpowiedz

Cytat

Walki z przeciwnikami stały się znacznie trudniejsze. Winowajcami są... granaty. Tak, w Czystym Niebie są one prawdziwą zmorą samotników. Nie dość, że jedno "jajo" wystarczy do unicestwienia nas, to sami wrogowie posługują się nimi wyjątkowo sprawnie. Koniec z wystrzeliwaniem całego oddziału za skrzyni. Pozostaje walka na otwartym terenie (co wydaje się samobójstwem), albo co chwilowa zmiana osłony.

Czyli trzeba myśleć i działać. Mi tam się podoba .

A zrobili może jakiegoś COOPa w multi?
Ciekawe czy znowy wyjdzie milion dwieście modów do niego.
Odpowiedz
Już w cieniu Czarnobyla trzeba było myśleć Nie wiej jak jest z czystym niebem, ale dla mnie cień był po prostu za trudny.
Odpowiedz

Cytat

Czyli trzeba myśleć i działać. Mi tam się podoba .

Mnie też, ale z mocą granatów trochę przesadzili. Zwłaszcza gdy wylądują trzy niespodzianki w jednym miejscu. Wtedy nawet egzoszkielet nie zapewni odpowiedniej ochrony.

Cytat

A zrobili może jakiegoś COOPa w multi?

Nie brałem się jeszcze za multi, więc na to pytanie Ci nie odpowiem. Na obecną chwilę zależy mi na ukończeniu głównego wątku.

Cytat

Ciekawe czy znowy wyjdzie milion dwieście modów do niego.

Z pewnością.

Cytat

Już w cieniu Czarnobyla trzeba było myśleć Nie wiej jak jest z czystym niebem, ale dla mnie cień był po prostu za trudny.

Jak Cień Czarnobyla sprawiał Ci problemy, to nawet nie myśl o zabraniu się za Czyste Niebo. No, chyba że z kodami.
Odpowiedz
Bo ja z natury snajperem jestem, a w tej grze bronie są celne na 10 metrów Przynajmniej na początku. Więc dalej się nie tłukłem . Fajnie by było jakby ktoś zrobił ładne porównanie grafiki. w sensie pokazał dwa te same miejsca. Choć wiem że rok czasu wiele zmienia, ale mosty w rok isę chyba nie przemieszczają ;D
Odpowiedz

Cytat

Bo ja z natury snajperem jestem, a w tej grze bronie są celne na 10 metrów

W Czystym Niebie odpowiednie modyfikacje strzelby powodują, że jest ona celniejsza od wielu karabinów.

Cytat

Fajnie by było jakby ktoś zrobił ładne porównanie grafiki. w sensie pokazał dwa te same miejsca.

Zrobiłoby się, ale na obecną chwilę nie mam zainstalowanego Cienia Czarnobyla. Jak coś znajdę w necie, to zamieszczę w tym temacie.
Odpowiedz
Znaczy, Czyste Niebo działa bez Cienia?
Odpowiedz

Cytat

Znaczy, Czyste Niebo działa bez Cienia?

Tak. To nie jest dodatek, tylko oddzielna gra.
Odpowiedz
Pędzę do sklepu.
BTW, czy jak zagram najpierw w Czyste Niebo (skoro to prequel) nie będę miała jakiś "zgrzytów" w rozumieniu fabuły? Znaczy, czy nic ważnego mi nie umknie jeśli zacznę od Nieba?
Odpowiedz
To zależy. Twórcy starali się, aby gracze nie znający Cienia Czarnobyla nie czuli się zbytnio "zagubieni", choć czasem mogą się nasuwać takie pytania jak "Kim jest stalker, którego imię znam po zbadaniu podziemi agropromu?".
Gdy po jakimś czasie zdecydujesz się na zakup Cienia Czarnobyla, z pewnością poznasz odpowiedzi na kilka pytań, które nasuną się w czasie gry w Czyste Niebo.
Odpowiedz
Ja tam mimo wszystko polecam zagrać w Cień Czarnobyla. Poznasz historię tak jak wszyscy, unikniesz ogromnej ilości bugów (patche jeszcze nie wyszły), a gra tańsza. ; ]
Odpowiedz
(pomijając fakt, że zginęłam w pierwszej strzelaninie w Stalkusiu, nie mogąc zdzierżyć trudności celowania, wymiękłam przy tej grze)
W sumie, prequel prequelem, ale chyba w "podstawkę" zagrać trzeba najpierw... nie wiem.
Odpowiedz
W Czystym Niebie jest jeszcze wyższy poziom trudności. xD

Ogólnie, cała trudność Stalkera polega na tym, przeciwnicy mają dużą celność. Po opanowaniu skradania się, rzucania granatów bądź strzelania ze snajperki - raczej z górki. ; )
Odpowiedz
Co jest do opanowywania w snajpieniu? Snajpę trzeba po prostu MIEĆ ;D Swoją droga ja liczyłem ze w grze pokroju stalkera w snajpie będzie A) parabola lotu kuli, b) wpływ wiatru c) opóźnienie trafienia. Ale ja po prostu wymagam za wiele.
Odpowiedz
Jeśli chodzi o snajperkę, to sztuka zależy też od celownika. Niektórymi ciężko jest precyzyjnie się posługiwać, zaś innymi - szybko, łatwo i sprawnie. Z racji, iż moja broń (aż żal wyrzucać takiego rarytasa) miała slot tylko na ten pierwszy rodzaj lunety, musiałem się trochę pomęczyć.

Cytat

A) parabola lotu kuli, b) wpływ wiatru c) opóźnienie trafienia

W takim razie po co ci snajperka? xD Niemożliwym byłoby trafić. xD
Odpowiedz
Karabinkiem kbks ustrzeliłem w realu cel z 150 metrów Ty mi nie mów co jest niemożliwe W tej dziedzinie kocham realizm.
Odpowiedz

Cytat

W Czystym Niebie jest jeszcze wyższy poziom trudności. xD

Odpowiednie modyfikacje broni mogą sprawić, że jest i dobrą snajperką i karabinem.
A trudny, to jest tylko na początku, gdy nie posiada się dobrego wyposażenia.
Odpowiedz
A ja mam pytanko - co to za typ gry? FPS, RPG czy coś jeszcze innego?
Znalazłem jedyne źródło i cel wszelkiej racji
Odpowiedz
FPS z elementami gry RPG.
Odpowiedz
Czyli RPS Dzięki. Ja niestety nie pogram - wymagania za wysokie, ale pierwszego STALKER-a sobie chwalili, więc pewnie kolejna część jest już dopieszczona.
Znalazłem jedyne źródło i cel wszelkiej racji
Odpowiedz
← Gry ogólnie

S.T.A.L.K.E.R. - Czyste Niebo - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...