Religia

W tym temacie jest tyle bzdur, że mnie wręcz odrzuca. Do czego ma on prowadzić? O czym traktuje ten temat?
Bo wiecie... rzucić hasło: "religia" jest bardzo łatwo. I obrzucać się pseudo-argumentami też łatwo. Etheriel założył temat więc o co chodzi?
Chcecie dowieść, że Boga nie ma? Chcecie dowieść że religia jest zła/dobra?
Argumenty, panowie, panie - argumenty. I to powinno być przedstawione krótko, zwięźle i na temat bez stosowania demagogii.
Odpowiedz
Skoro przeczytałes ten temat to powinieneś wiedzieć o czym on jest. O religii, Bogu, bogu, bogach, demagogii, powstawaniu religii, życiu pośmierntym i powstaniu świata.

Zamiast zarzucać brak konkretów sam mógłbyś jakieś podać .
Odpowiedz

Cytat

W tym temacie jest tyle bzdur, że mnie wręcz odrzuca. Do czego ma on prowadzić? O czym traktuje ten temat?
Bo wiecie... rzucić hasło: "religia" jest bardzo łatwo. I obrzucać się pseudo-argumentami też łatwo. Etheriel założył temat więc o co chodzi?
Chcecie dowieść, że Boga nie ma? Chcecie dowieść że religia jest zła/dobra?
Argumenty, panowie, panie - argumenty. I to powinno być przedstawione krótko, zwięźle i na temat bez stosowania demagogii.


Wymieniamy się poglądami Tar, dyskutujemy nad pewnymi problemami, dzielimy się przemyśleniami. I zmuszamy w pewnym stopniu siebie nawzajem do myślenia. Mnie np. Ekh podciął celną uwagą dotyczącą mojego akapitu dotyczącego klonowania. Sam teraz sie zastanawiam, dlaczego to napisałem i co chciałem tym przekazać.

Bzdury? Twoje zdanie. Szanuję, ale się nie zgadzam. Jestem tak samo pewien swoich poglądów religijnych, jak Ty swoich.

Demagogia? A czy ja kogoś swoim postem przekonywałem, że to w co wierzę jest jedyne i słuszne? Ja tylko przedstawiam swoją własna filozofię i zbiór własnych zasad, do których sam doszedłem. Mogę bronić swoich stanowisk i przemyśleń, tylko przedstaw konkretne zarzuty w ich stosunku.
Odpowiedz

Cytat

Co do postu Diega, Ty chyba nie rozumiesz idei instytucji kościoła

No ja sadzę że ideą kościoła jest to żeby "kontrolować/pilnować" ludzi z powodu że niektórzy (ludzie) nie rozumieją że np. nie można zabijać, trudno mu wtedy wytłumaczyć że to jest nie humanitarne etc. łatwiej powiedzieć że po śmierci jak to zrobią czeka ich wieczność tortur. Jak na mnie o wiele lepiej dociera tak do niektórych.
P.S. Co do błędów to sorki, nie wiem co się stało, pisze w Firefox'ie więc zwykle mi wyłapuje błędy .
Odpowiedz
Tia, a papież wzorem cnót wszelakich, wcale go nie interesują pieniądze i rozszerzanie wpływów, i zawsze ma na uwadze dobro ludzkości
Odpowiedz
Teraz tak, niema nawet wyboru bo za wiele oczu na niego patrzy. Nie powinniśmy patrzyć na obecny kościół (katolicki) przez pryzmat jego historii (głównie średniowiecza), albo oceniać go bazując na pogłoskach i plotkach słanych z różnych stron.

[Dodano po minucie]

W "Kościół" mieści się też jego głowa - papież.
Nie liczy się cel a droga do niego

Who's the more foolish: the fool, or the fool who follows him?- Obi-Wan Kenobi
Odpowiedz
Tia nie mamy patrzeć przez pryzmat przeszłości na kościuł, a w niebie mówią że będą nas sadzić z całej naszej historii . A wracając do kościoła to np. inkwizycja (zbrojne ramie kościoła) zabiła miliony ludzi, a nikt jej nie potępił (z kościoła) nikt nie powiedział że źle robiła, jedna osoba w całej historii kościoła ogłosiła jako oficjalny komunikat kościoła że przeprasza za czyny inkwizycji, to trochę mało jak na mnie .
Odpowiedz
Inkwizycja i miliony zabitych? Nie pomyliło ci się przypadkiem z Wehrmachtem kolego? Zabijanie milionów w czasach inkwizycji było, że tak powiem w ogóle średnio wykonalne 'technicznie'. Niech no tylko to Hawk zobaczy to nie zostawi na tobie suchej nitki.

O nawet w wikipedii masz trcohę liczb - http://pl.wikipedia.org/wiki/Inkwizycja#Liczba_ofiar Jakby to zsumować to nie wyjdzie nawet 10 tysięcy.

[Dodano po 14 minutach]

I pisze się kościÓÓÓÓÓł, a nie kościuł. Kościół, bo kościoły. W podstawówce tego uczą.
Odpowiedz
Co do mylenia się z "ó" to sorki, ale ma się na to papiery , a poza tym kto w podstawówce uczył czego kol wiek .

Wracając do tematu to może faktycznie przesadziłem z tym milionem, ale w porównaniu do dzisiaj to były miliony (chodzi mi o to że np. największa megalopolis w dzisiejszych czasach ma ponad 10 milionów, a w ostatnio przeczytałem że dawno temu w największym mieście nad Bałtykiem było 9 tysięcy ludzi - drobna różnica tak samo z resztą było z populacją na świecie). Poza tym na wiki nie ma pewnych wiadomości często się mylą, a dodać też trzeba że kościołowi nie było by na rękę że cały świat wiedział by ilu ludzi zabili więc ich raportom co do liczby zabitych nie ufałbym za bardzo. Poza kościołem nie ma ludzi (/instytucji) którzy o tym mogli by wiedzieć, tacy nie dożywali starości a co dopiero napisania książki lub listu mówiącego o tych ofiarach.
Odpowiedz
Weź już nie wymyślaj... Głupote palnąłeś i tyle. Jakby tak patrzeć to największymi mordercami w historii ludzkości byli zapewne jaskiniowcy, bo jak jedna wioska wyrżnęła drugą to w skali całej populacji mogło zginąć i kilka % ludności, a Niemcy podczas II WŚ natomiast wcale by nie uzyskali takiego 'wyniku'.

Cytat

Poza tym na wiki nie ma pewnych wiadomości często się mylą, a dodać też trzeba że kościołowi nie było by na rękę że cały świat wiedział by ilu ludzi zabili więc ich raportom co do liczby zabitych nie ufałbym za bardzo.


Na pewno prędzej uwierze wiki, którą redaguje wiele osób i, która jest ciągle weryfikowana, a większość infromacji ma podane swoje źródło niz twojemu gadaniu...

Cytat

Poza kościołem nie ma ludzi (/instytucji) którzy o tym mogli by wiedzieć, tacy nie dożywali starości a co dopiero napisania książki lub listu mówiącego o tych ofiarach.

Tak na mój rozum to dokumenty kościelne na pewno nie raz i nie dwa badali uczeni spoza kościoła i są one jakoś udostępniane szerszemu gronu. Poza tym zapisy o liczbach ofiar mogą się pojawiać w wielu innych dziełach np. jakichś odpowiednikach roczników do których redakcji kościół nie przykładał ręki.

Cytat

Co do mylenia się z "ó" to sorki, ale ma się na to papiery , a poza tym kto w podstawówce uczył czego kol wiek .

Pogratulować. Wiesz co ci powie pracodawca jak zobaczy takiego byka w jakimś dokumencie albo CV? Uśmiechnie się i pokaże ci drzwi. Bedziesz mógl mu założyć sprawę o dyskryminację dysmózgowia .
Odpowiedz

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Diego de Gallin dnia śro, 26 mar 2008 - 23:07 napisał

Tia nie mamy patrzeć przez pryzmat przeszłości na kościuł, a w niebie mówią że będą nas sadzić z całej naszej historii . A wracając do kościoła to np. inkwizycja (zbrojne ramie kościoła) zabiła miliony ludzi, a nikt jej nie potępił (z kościoła) nikt nie powiedział że źle robiła, jedna osoba w całej historii kościoła ogłosiła jako oficjalny komunikat kościoła że przeprasza za czyny inkwizycji, to trochę mało jak na mnie .


No to ja cię jeszcze przepraszam za inkwizycję. Na pewno bardzo cię zraniła. Twierdzisz że kościół zatajał, prowadził machlojki historyczne. Jest to wręcz nie możliwe. Tak jak na ręce kościoła wielu patrzy teraz, tak i patrzyli wcześniej. Wiele podań historycznych nie jest powiązanych z kościelnymi historykami.
Nie liczy się cel a droga do niego

Who's the more foolish: the fool, or the fool who follows him?- Obi-Wan Kenobi
Odpowiedz

Cytat

Pogratulować. Wiesz co ci powie pracodawca jak zobaczy takiego byka w jakimś dokumencie albo CV? Uśmiechnie się i pokaże ci drzwi. Bedziesz mógl mu założyć sprawę o dyskryminację dysmózgowia .

Ekh, lepiej nie rozpoczynaj nowego wątku, bo trzeba będzie zakładać nowy temat.

Diego de Gallin, powiedz mi z skąd dysponujesz takimi informacjami? Gdyby nie wypowiedzi Ekhteliona, to napisałbym coś podobnego na ten temat.
Odpowiedz
Moim zdaniem zasłyszał od kumpli lub z internetu, z jakiś serwisów antyklerykalnych. Między ludźmi często chodzą informacje co kościół zrobił lub co zataił. Większość zmyślona. Człowiek ma ogólnie bogatą wyobraźnie i często chce widzieć coś tajemniczego i niezwykłego w około siebie (sceptycy twierdzą, że tak powstały religie świata).
Nie liczy się cel a droga do niego

Who's the more foolish: the fool, or the fool who follows him?- Obi-Wan Kenobi
Odpowiedz
Jeśli chodzi o Inkwizycję, to jej obraz, który pokutuje w wielu głowach ludzkich jest niepoprawny. A jeśli chodzi o ilość ofiar... Wiki wolę się nie sugerować, jednak warto poczytać artykuł Rafała Ziemkiewicza na pewnym wortalu historycznym : http://www.historia.org.pl/index.php?id=inkwizycjaprawda - chociażby po to, by spojrzeć na ten okres i czas trochę z innej perspektywy. Oczywiście, nie chodzi tu o obronę tej instytucji, tylko na spojrzenie z innej strony.
Pewien filozof był wstrząśnięty, gdy mu Russell powiedział, że ze zdania fałszywego wynika prawdziwe. Filozof na to "Ma pan na myśli, że ze zdania, iż 2+2=5, wynika, że jest pan papieżem?". Russell zgodził się z tym. "Czy mógłby pan tego dowieść?" zapytał filozof. "Oczywiście"- padła odpowiedź- "Załóżmy, że 2+2=5, odejmijmy od obu stron równania 3 i wyjdzie na to, że 1=2, przenieśmy lewą stronę na prawą, a prawą na lewą, wtedy mamy 2=1. Papież i ja to dwie osoby. A skoro 2=1, to papież i ja to jedna i ta sama osoba. Jestem więc papieżem."

Я с тоски залезу на большую ель!
Хоть бросай кадило и поллитру пей
Блудливой плоти тяжкий потаскушный грех!
Теперь на небо не могу смотреть при всех!
Odpowiedz
No fajnie załóżcie sobie Sojusz Ochronny Dobrego Imienia Inkwizycji , no to odpowiadam od początku:
1 największymi mordercami w historii ludzkości byli zapewne jaskiniowcy - no niezbyt to były instynkty i to była wojna a inkwizycja zabijała przeciwników
2 co do wiki słyszałem że ma wiele pomyłek - nie wiem czy to prawda
3 w średniowieczy jedyną instytucją uczącą pisania i czytania był kościół, więc nie jestem pewien czy istnieją inne źródła
4 no ja CV nie pisuje co dziennie i nie mam zamiaru więc się tak nie staram
5 a patrzący za dokładnie kończyli na stosie
6 Jakimi informacjami, o które ci chodzi?
7 no i zostałem heretykiem, ja tam w zatajaniu nie widzę nic ciekawego
8 mi właściwie nie chodziło o ilość ofiar, ale sam fakt że kościół z hasłem nadstawiaj drugi policzek zabijał swoich przeciwników i osoby nie wygodne i nikt za to nie przeprosił (co do zabijania osób takich są liczne dowody i znanych ludzi którzy tak skończyli życie)

P.S. Tak w sumie to ja nie mam nic do inkwizycji.

Edit: jeszcze wracają do innych religii to ta jest fajna : http://pl.wikipedia.org/wiki/Lataj%C4%85cy...3%B3r_Spaghetti
Odpowiedz
Jestem katoliczką i raczej to się nie zmieni. Nie znam za bardzo innych religii więc nie będę porównywała ani rzucała na około argumentami, powiem co wiem może to kogoś zaciekawi. Co do celu powstania człowieka, niektórzy twierdzą, że właśnie to było próbą której Bóg poddał anioły(Lucyfer czyli "niosący światło" był aniołem). Niektóre się zbuntowały i zaczęły nienawidzić ludzi. Stąd szatany itd.
Teorii ewolucji teolodzy nie odrzucają- Bóg mógł poprzez ewolucję przygotować ciało a potem tchnąć w nie duszę.
Moim skromnym zdaniem, większość ludzi doszukuje się niesamowitych rzeczy w religiach, teoriach i w czarnych odmętach swej wyobraźni. Ja uważam swoją religie za ciekawą i będę zgłębiać jej tajemnice.
Nad wiarą szczególnie zaczęłam się zastanawiać po obejrzeniu filmu o ludziach, którzy prawie umarli. Niektóre wypowiedzi były naprawdę intrygujące. Ostatnio zaczęłam się też interesować sprawą Annaliese Michel(jej egzorcyzmy były nagrywane i można ich odsłuchać- straszne i zmuszające do myślenia).

Ja osobiście wierze w Boga choćby miał istnieć tylko w moim sercu(że tak to ujmę).
Odpowiedz
Mogłem trochę przesadzić w swoich wypowiedziach. Dla wyjaśnienia, nie bronię inkwizycji, nie popieram tego czego dokonała. Jestem katolikiem z kryzysem wiary, ale wierzę w Boga prezentowanego przez obecny kościół. Dlatego pisałem byśmy nie patrzyli na to co kościół robił. Obecnie katolicyzm jest oparty na trosce i zrozumieniu bliźniego (kiedyś bliźnim był tylko inny katolik). Pojawiają się często wypowiedzi duchownych o tym, że każda wiara jest dobra (chodzi o to że wierzymy w tego samego Boga), brak już tego atakowania innowierców. Zauważ że nikt cię już za poglądy nie spali na stosie (może że dostanę twój adres).

[Dodano po minucie]

to tak do Diego de Gallin
Nie liczy się cel a droga do niego

Who's the more foolish: the fool, or the fool who follows him?- Obi-Wan Kenobi
Odpowiedz
Racuch tylko małe sprostowanie. Szatan jest jeden (według niektóry podań -bardziej ludowych- szatan ma sługi, diabelstwa).
Jeśli chodzi o egzorcyzmy to te nagrywane nie są do końca takowymi. Są to egzorcyzmy które może przeprowadzić każdy wierzący na własną rękę. Egzorcyzmy prowadzone przez specjalnie do tego celu szkolonych księży są zakazane, potrzeba zgody arcybiskupa (lub w nagłych wypadkach biskupa) i nie mogą być nagrywane, spisywane i tak dalej. Jest to zabronione przez prawo kościelne.
Nie liczy się cel a droga do niego

Who's the more foolish: the fool, or the fool who follows him?- Obi-Wan Kenobi
Odpowiedz
Egzorcyzmy Anneliese Michel były nagrywane. To na podstawie jej historii nagrano film "egzorcyzmy Emily Rose". Może dopiero potem zakazano, zręsztą na początku nie wierzono, że była opętana
A co do szatana to tak pomyliłam się. Diabłów albo upadłych aniołów jest więcej, szatan jeden.
Odpowiedz
Nie przeczę, że jej egzorcyzmy były prawdziwe, nic z tych rzeczy. Chodzi mi o to że nie mogły być nagrane rytuały egzorcystyczne prowadzone przez księży, są one utajnione od początku chrześcijaństwa. Nawet te odprawiane prze Jezusa nie są podane mimo tego że ich opisy znajdywały się w podaniach jego uczniów.
Nie liczy się cel a droga do niego

Who's the more foolish: the fool, or the fool who follows him?- Obi-Wan Kenobi
Odpowiedz
← Karczma

Religia - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...