Nasze Polskie regionalizmy

Ja nie zdawałem sobie sprawy, że w niektórych częściach Polski nie wiedzą co to znaczy zakluczać drzwi.
Odpowiedz
Myślałem, że to jest akurat łatwe do wydedukowania

Tak swoją drogą - jest sobie w Poznaniu na rynku takie muzeum rogala marcińskiego, gdzie to można sobie wykupić wizytę, którą mili panowie poprowadzą w gwarze
Odpowiedz
A my w RADOMIU nie śmiejemy się z nikogo
Odpowiedz

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Trzeci Kur dnia niedziela, 6 września 2015, 20:20 napisał

U mnie w Opolu chyba też, ale z drugiej strony - z Opola chyba też nikt się nie śmieje, a z Radomiem to różnie bywa ;P


Jedyne co wiem o Opolu, to że jest stolic... stolicą polskiej piosenki xD. Taki żart, co zawsze bawi moich znajomych z Opola.
Aaaa, no i w ramach anegdot o Opolu, to jedna znajoma zwierzyła się, że nigdy nic nie słyszała o Opolu, ale ma jedno zabawne wspomnienie o mieszkańcach tego miasta. A mianowicie, że w latach '90 Odra wylała i Opole zostało zalane czy okolice. No i będąc na wakacjach-koloniach, pani prowadząca powiedziała dzieciom, w tym tej koleżance, że w tym tygodniu mają przyjechać dzieci z Opola i że mają być dla nich wyjątkowo mili z powodu tragedii. I dziewczyna wyobraziła sobie te zabiedzone dzieciaki i przez całe życie Opole kojarzyła tylko z tym wydarzeniem. Nie wiem czemu, ale ta historia też mnie mega bawi.
Odpowiedz
Mi się w kolei ostatnio przypomniał poznański Gwiazdor. Pamiętam, że jak w okolicach świąt robiłam obserwację grupy zuchów to miałam konkretną rozkminę kim jest ten Gwiazdor i czemu potrzebuje specjalnego krzesła.
Odpowiedz
Wy to jednak poganie max jesteście xD. Toć nie można wykorzystywać wciąż Mikołaja, bo stary zgred nam padnie i nie będzie prezentów. Mikołaj odwiedza Wielkopolskę w swoje imieniny, 6 grudnia, a Gwiazdor puka do drzwi w święta. No i jest niebiesko odziany z srebrnymi gwiazdami . Taki stajl.

A z resztą, co ja będę mówił o świętach, jak ja nigdy prezentu od Mikołaja nie odstałem tylko od rodziców. ;( Moja matka skwitowała to w ten sposób - skoro mieszkamy w bloku, to nie mamy komina, więc Mikołaj nas omija. Leń patentowany! Gwiazdor to przynajmniej przechodzi przez drzwi, jak człowiek, nie jak złodziej przez dziury w dachu .
Odpowiedz
Uważam, bo jeszcze Ci zechce w tym roku wrzucić przez okno niczym cegłówkę.
Odpowiedz
W święta przychodzi Aniołek!
Odpowiedz
Jesteś pewien, że w worku są prezenty a nie węgiel?
Odpowiedz

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Vitanee dnia sobota, 5 września 2015, 18:57 napisał

W Krakowie też się mówi chodzić na skuśkę. ;o


Sam jesteś z Krakowa i nigdy czegoś takiego nie słyszałem.

[Dodano po 3 dniach i 20 godzinach]

a to kilka przykładów: bławatek - chaber
bombki - bańki na choinkę
borówka - jagoda
cumel - smoczek
cygan - kłamca, oszust
dziadostwo, tandeta - szmelc, produkt niskiej jakości
flizy - kafelki
garnuszek - kubek
golonko - golonka
grysik - kaszka manna
jarzynka, jarzyna - włoszczyzna do rosołu
jeżyny - ostrężyny, czernice
Odpowiedz
← Karczma

Nasze Polskie regionalizmy - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...